Rath už pročítá spis, podle jeho advokáta ale jde jen o jeho torzo

Praha - Bývalý středočeský hejtman David Rath a jeho právní zástupci se dnes začali seznamovat s vyšetřovacím spisem. Rathův advokát Adam Černý ČT řekl, že jde ale jen o jeho torzo. Ve spisu například chybí odposlechy. Z provedených znaleckých posudků pak podle Černého vyplývá, že žádná z vyšetřovaných zakázek nebyla předražená. Někteří z politikových spoluobviněných materiál studují už od minulého týdne. Žalobce očekává, že bude seznamování trvat minimálně do konce ledna, vzápětí nato policie sepíše návrh na podání obžaloby a zašle ho státnímu zastupitelství.

Podle státního zástupce Petra Jiráta musí mít všichni stíhaní dostatek času na prostudování svého případu, jinak by bylo porušeno právo na jejich obhajobu. Spis se zároveň převáží z věznice do věznice. „O jeden originál se musí podělit 11 obviněných a 15 advokátů,“ prohlásil žalobce. Nelze podle něj odhadnout, jak poctivě budou chtít materiál pročíst. Například Rath se chce podle dřívějšího vyjádření svého právníka Romana Jelínka seznámit se všemi odposlechy, které policie pořídila za šest měsíců.

Adam Černý v ČT

Rathův advokát Adam Černý ČT potvrdil, že už do spisu skutečně měl možnost nahlédnout. „Je to ale stále torzo spisu, například zcela chybí přílohy… Ve stavu, v jakém se spis nyní nachází, je možné, aby do něj kdykoliv v budoucnu byly vkládány nové dokumenty nebo naopak vyjímány,“ řekl ve Studiu ČT24.

Státní zástupce Petr Jirát v reakci na slova Adama Černého o absenci odposlechů ve spisu: „Co si pan obhájce myslel, není vůbec pravda.“

Ve spise například stále chybí odposlechy. „V tomto směru se naplnila naše obava, že řada odposlechů tam nebude zařazena. Například tam nejsou odposlechy z kanceláře hejtmana, které byly povoleny Okresním soudem v Ústí nad Labem.“ Podle Černého Ratha stav spisu velmi překvapil.

Z posudků, které zadala policie, pak podle Černého vyplývá, že žádná z vyšetřovaných zakázek nebyla předražená a všechny byly za cenu obvyklou. „Zakázka na rekonstrukci zámku Buštěhrad nebyla předražená… Jedna ze zakázek pro nemocnice je dokonce pro dodavatele ztrátová.“ V torzu spisu zatím podle svých slov neobjevil nic, co by svědčilo o Rathově vině. „Z pokusu vyplynulo, že prakticky krabice, kde jsou čtyři vína, je váhově totožná s krabicí peněz,“ uvádí třeba Černý.

Policie obvinila v květnu Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku. Před Vánoci kriminalisté ukončili shromažďování důkazů. Ratha pak kvůli seznamování se spisem převezla eskorta z Litoměřic do ruzyňské vazební věznice v Praze.

Rath si údajně vzal sedm milionů za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V září mu policisté rozšířili stíhání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman je prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici.

Spolu s Rathem je stíháno dalších deset lidí, kromě poslance zůstávají ve vazbě ještě dva jeho spoluobvinění. Soud zatím nepropustil ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a jejího partnera - bývalého poslance Petra Kotta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
08:26Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
před 9 hhodinami

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
před 9 hhodinami

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
před 14 hhodinami

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
před 14 hhodinami

Hosté Fokusu Václava Moravce diskutovali o roli médií veřejné služby

Prosincový díl pořadu Fokus Václava Moravce zkoumal roli veřejnoprávních médií u nás, jejich svobodu a svobodné bádání. Debatovali noví poslanci Katerina Demetrashvili (Piráti) a Matěj Gregor (Motoristé), filosof a sociolog Václav Bělohradský, profesor evropského práva na University of Copenhagen Jan Komárek, slovenská novinářka Zuzana Kovačič Hanzelová a někdejší generální ředitel ČT a bývalý vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Ivo Mathé.
před 23 hhodinami

Filmové písničky postupně lidoví, pohádky by se bez hudby neobešly

Česká televize na Štědrý den představí novou pohádku Záhada strašidelného zámku – v hlavních rolích s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou. Hudbu k pohádce Ivo Macharáčka, bez níž by se přirozeně neobešla, složil Jan P. Muchow. Mnoho filmových písní z pohádek přitom časem zlidovělo a staly se přirozenou součástí repertoáru jejich interpretů. Mezi nimi třeba Kdepak ty ptáčku hnízdo máš z klasiky Tři oříšky pro Popelku nebo Miluju a maluju z Šíleně smutné princezny.
včera v 20:25

Poplatky za nepojištěná vozidla vzrostou. I za ta, s nimiž se nejezdí

Od nového roku zdraží poplatky za nepojištěná vozidla až o třicet procent. Pojistku v Česku stále nemá přes sto tisíc vozů. Největší podíl jich je v Ústeckém, Karlovarském a Libereckém kraji. Povinné ručení musí mít všechna vozidla v registru. A to i v případě, že se s nimi nejezdí, a stojí třeba na zahradě. Ve chvíli, kdy je vozidlo nepojízdné, musí ho provozovatel nechat administrativně vyřadit z provozu. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta. Kromě ní navíc musí za každý den bez pojištění zaplatit příspěvek České kanceláři pojistitelů. Právě z nich pak organizace hradí škody způsobené nepojištěnými vozidly. Náklady na opravy se každým rokem zvyšují. I proto bude od ledna poplatek do fondu vyšší.
včera v 20:03
Načítání...