Rakovina prsu se může objevit i u těhotných, lékaři zdůrazňují prevenci

3 minuty
Události: Léčba rakoviny prsu
Zdroj: ČT24

Rakovina prsu zasáhne ročně tisíc nových pacientek v produktivním věku. Sto žen si vyslechne takovou diagnózu v těhotenství, případně na rodičovské. Odborníci upozorňují na to, že v podobných případech přitom někdy bývá nález zaměňovaný za běžné hormonální změny.

Těhotenství Lucie Kmochové nezačalo šťastně. Ve třiceti letech jí lékaři diagnostikovali rakovinu prsu – díky genetickému testu v počátečním stádiu. Nemoc mají v rodině. „Onkoložka mě přemlouvala, ať jdu na potrat, abych si to nenechávala, že se zkomplikuje léčba,“ říká matka nyní dvouapůlleté dcery.

Ke zvratu pak došlo na poslední chvíli. Podle specialistů z kompletního onkologického centra byla léčba možná i v těhotenství, s operací prsu musela Lucie Kmochová měsíc počkat. Záhy pak následovala chemoterapie uzpůsobená těhotenství.

„Ukončila jsem chemoterapie v říjnu a v lednu se narodila zdravá,“ popisuje. „Po půl roce jsem musela přestat kojit, abych mohla jít na další operaci – a to druhé prso pryč. Byla tam velká šance, že se nemoc vrátí,“ dodala.

Mezi rizikové faktory u rakoviny patří podle lékařů odkládání mateřství, stres, nadměrné pití alkoholu či obezita. Z dat zároveň vyplývá, že s rakovinou se obecně potýká více mladých lidí – s tím souvisí také nárůst počtu těhotných či kojících žen, které léčí primářka Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Vojenské fakultní nemocnice v Praze Martina Zimovjanová.

Důraz na prevenci

„Změny se v prsu diagnostikují obtížněji, protože žláza je hodně nepřehledná, má velké hormonální změny. Často potom dojde k tomu, že onemocnění je diagnostikováno ve vyšším klinickém stádiu,“ vysvětluje primářka.

Odložení diagnózy a léčby může mít přitom zásadní vliv na dobu přežití, nádory totiž bývají u mladých lidí agresivnější. „Chceme, aby věděly, že když se jim v prsu v průběhu laktace nebo těhotenství objeví boule, která tam nemá co dělat, aby se nenechaly odbýt,“ upozorňuje manažerka projektu Bellis Nikol Pazderová. Jde o projekt Aliance žen s rakovinou prsu.

Příběh Lucie Kmochové má šťastný konec. Spolu s dalšími devíti ženami tak svoje zkušenosti sdílejí pomocí putovní výstavy, která je nově k vidění v Chrudimi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Musíme dělat všechno pro to, aby Ukrajina neprohrála mír, tvrdí Vondra

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) si myslí, že ruský vůdce Vladimir Putin musí být doveden k jednání o míru na Ukrajině. Jde však o to, aby tato země přežila jako suverénní stát na území, které dnes ovládá, sdělil v Interview ČT24. Vyjádřil se i k účasti na konferenci amerických konzervativců, kde si prý politici chodili pro potlesk, když mohli říct „něco nehezkého“ o Evropě.
před 22 mminutami

Potraviny ještě zdraží, očekávají ekonomové

Potraviny budou podle ekonomů dál zdražovat. Svoji prognózu opírají o růst cen zemědělských výrobců. Jejich komodity byly v lednu v průměru o devět procent dražší než před rokem jak v rostlinné, tak i živočišné výrobě. A to se s odstupem projeví i v běžných obchodech. Konkrétně si lidé zřejmě více připlatí za mléčné výrobky, pekařské výrobky či vejce.
před 1 hhodinou

Obviněných v kauze Motol je sedmnáct, čtyři dostali návrh na vazbu

Pět lidí obviněných v souvislosti s veřejnými zakázkami ve Fakultní nemocnici v Motole zůstává zadrženo. Na čtyři z nich podala evropská pověřená žalobkyně návrh na vzetí do vazby. Ostatní zadržení budou propuštěni, uvedla večer policie. Národní centrála proti organizovanému zločinu informovala, že v korupční kauze je sedmnáct obviněných.
09:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

NKÚ má pochyby o výplatě zvýšených výdělků v justici, zvažuje kontroly

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) má vážné pochybnosti, jestli vedení justice mělo právo za letošní leden vyplatit soudcům a státním zástupcům zvýšené platy. České televizi to řekl prezident NKÚ Miloslav Kala. Po loňském rozhodnutí Ústavního soudu (ÚS) od nového roku chybí klíčové číslo, podle kterého stát výdělky vypočítává. A nový zákon dosud neplatí.
před 1 hhodinou

Fiala řešil s obranou a Skupinou D údajný nelegální dovoz dronů na Ukrajinu

Zástupci ministerstva obrany a Skupiny D, která organizuje sbírku na drony pro Ukrajinu v projektu Nemesis, na schůzce svolané premiérem Petrem Fialou (ODS) „zahájili komunikaci“ a dohodli se, že v ní budou pokračovat. Předseda vlády schůzku svolal v reakci na některé informace médií a spekulace, které se v poslední době kolem sbírky objevily. Uvedl, že je v zájmu bezpečnosti, aby se některé věci vyjasnily.
před 2 hhodinami

Černochová: Obrana má připravené projekty za až 2,3 procenta HDP

Resort obrany má na příští rok připravené projekty až za 2,3 procenta hrubého domácího produktu, v dalších by pak měl nárůst pokračovat rok od roku, uvedla ministryně Jana Černochová (ODS) po zasedání velitelského shromáždění. Upozornila také, že stejným problémům jako s náborem vojáků čelí obrana i v civilní části resortu. Pokud nebude podpora ze strany civilní části fungovat, bude tím trpět armáda, a tedy i obrana země, doplnila.
09:05Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Investice do obrany jsou dobře vynaložené peníze, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala a ministryně obrany Jana Černochová (oba ODS) jednali se zástupci obranného průmyslu. Po setkání Fiala sdělil, že investice do obrany jsou dobře vynaložené peníze, přispívají dle něj i k inovacím. Předseda vlády v pondělí uvedl, že je potřeba zásadně navýšit výdaje na obranu, a to na minimálně tři procenta HDP během několika dalších let. Černochová v úterý na velitelském shromáždění sdělila, že resort obrany má na příští rok připravené projekty až za 2,3 procenta HDP, dále by pak měl nárůst pokračovat rok od roku.
15:08Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Školám hrozí nedostatek učitelů, přibývat bude těch nekvalifikovaných

Českým školám hrozí nedostatek učitelů. Do roku 2035 by mohlo v základních a středních školách pracovat asi 90 tisíc kvalifikovaných pedagogů. Základní a střední školy ale budou potřebovat asi 113 tisíc učitelů, vyplývá z analýzy, kterou v úterý představili zástupci Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy a ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Podíl nekvalifikované výuky by se tak mohl zvýšit na více než dvacet procent. Nyní je na ZŠ odučeno asi deset procent hodin učiteli bez učitelské kvalifikace, na středních asi sedm procent. O nedostatku kvalifikovaných učitelů a učitelů některých předmětů se mluví dlouhodobě.
před 4 hhodinami
Načítání...