Půdní sucho na ústupu. Zasaženo je však stále čtyřicet procent Česka

Události v regionech: Nedostatek vody v rybnících (zdroj: ČT24)

Déšť zmírnil půdní sucho, nyní je jím zasaženo čtyřicet procent území. Na konci července to přitom bylo pětasedmdesát procent. Nízké vlhkosti půdy však přetrvávají hlavně v severozápadních a východních Čechách. Vláha pomáhá především vegetaci, stavy hladin podzemních vod jsou i nadále silně či mimořádně podnormální, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Například v některých rybnících na Českobudějovicku chybí až dvě třetiny vody.

V týdnu od pátého do jedenáctého srpna pršelo více než obvykle v tomto období. V průměru spadlo 25 milimetrů srážek, což podle meteorologů odpovídá 126 procentům normálu. S výjimkou čtvrtka pršelo každý den, a to na většině, nebo dokonce celém území státu.

Na místech, kde pršelo intenzivněji, lokálně stouply hladiny řek. „Stav hydrologického sucha aktuálně vykazuje přibližně třetina měrných profilů,“ uvedl ČHMÚ. Oproti předchozímu týdnu se situace mírně zlepšila v povodí horního a dolního Labe, Ohře, Vltavy a Moravy, naopak v povodí Dyje se slabě zhoršila. 

Intersucho
Zdroj: Intersucho

Víkendové oteplení

V příštích dnech očekávají meteorologové jen občasný déšť, lokální přeháňky a ojedinělé bouřky, a to zejména v noci na pátek, v pátek a poté od nedělního večera až do středy.

Tento týden se přitom zatím obešel bez letních teplot. Nejchladnějším dnem byla středa, po které následovalo chladné ráno, kdy teploty spadly na jedenáct až sedm stupňů. Nejchladněji – minus tři a půl stupně Celsia – bylo na šumavské Jezerní slati ve stanici Kvilda-Perla.

O víkendu se má podle meteorologů výrazně oteplit. Zatímco v pátek zůstane odpolední teplota ještě pod letní hodnotou 25 stupňů,  v sobotu teploty stoupnou. Neděle by pak měla být v nejteplejších oblastech Česka dokonce tropickým dnem. Nad 30 stupňů se teploty vyšplhají pravděpodobně v Plzni, Pardubicích, Olomouci nebo v Brně.