Prodejci mnohdy chybují v označování slev

7 minut
Události: Slevové akce
Zdroj: ČT24

Podle obchodních řetězců Češi stále nakupují zejména ve slevách. Aby akce byly v souladu se zákonem, platí pro jejich poskytování řada pravidel. Zákon tím má chránit spotřebitele, což kontroluje Česká obchodní inspekce (ČOI). Z jejího šetření ale vyplývá, že prodejci v označování informací o slevě mnohdy chybují.

Ideální příklad slevy by měl vypadat tak, že na cenovce je označené, že akce vychází z nejnižší ceny výrobku v posledních třiceti dnech. Dodržování zákona kontroluje Česká obchodní inspekce, která jen za první dvě letošní čtvrtletí provedla téměř 740 kontrol. Z toho v necelých 290 případech došlo k porušení právních předpisů. Nejvíce prodejci chybovali právě v označování informací o slevě.

V českých obchodech roste podíl takzvaných privátních značek. Tedy těch, které si obchodníci nechávají vyrábět a zákazníkům je nabízejí pod svou značkou. Jen za prvních devět měsíců letošního roku tvořily 27 procent tržeb obchodních řetězců. Ještě před pěti lety to bylo o pět procentních bodů méně. „Cena se odvíjí od nákupní ceny, od nákladů a také od marketingových nákladů, které velmi pravděpodobně budou u privátních značek daleko nižší,“ podotýká mluvčí Albertu Jiří Mareček.

Podle průzkumu Češi privátní značky kupují hlavně kvůli nižší ceně. Z dat společnosti NIQ vyplývá, že srovnatelné výrobky privátních značek jsou v průměru o 23 procent levnější než značkové. „V momentě, kdy část lidí byla nucena šetřit kvůli rostoucím cenám, častěji začali sahat po privátních značkách. Když si na ně zvykli, ověřili si, že jsou kvalitní a byli s nimi spokojeni, tak část z nich nemá důvod se vracet ke značkovým produktům a zůstává s privátními značkami,“ podotýká ředitelka péče o zákazníky společnosti NIQ Romana Duníková.

„Zhruba jedna pětina tržeb je tvořena na privátních výrobcích, vyrábíme zhruba 550 privátních výrobků,“ dodává také mluvčí COOP Lukáš Němčík.

Zájem o věrnostní programy

Podle obchodních řetězců aktuálně roste zájem i o věrnostní programy. „My si u našich zákazníků všímáme, že to, co je nabízeno v akci, nakupují daleko více. Zákazníkům s Clubcard nabízíme zvýhodněné takzvané Clubcard ceny jako odměnu za věrnost,“ vysvětlila mluvčí řetězce Tesco Iva Pavlousková.

Stanovení cen zboží je podle mluvčího České obchodní inspekce Františka Kotrby v kompetenci prodávajících. „Zboží nepodléhá cenové regulaci, pokud tedy prodávající jasně a srozumitelně seznámí spotřebitele s tím, která cena je platná v uvozovkách pro členy klubu a která je platná pro nečleny, neporušuje tím z pohledu ČOI zákon,“ vysvětlil Kotrba.

Různé typy věrnostních programů nabízí téměř všechny obchodní řetězce, které v Česku působí. Například u Penny Marketu využívá alespoň jeden z typů věrnostní karty přes 2,3 milionu zákazníků. Počet těch, kteří mají digitální kartu, se za poslední rok zdvojnásobil. „Zákazníci, kteří mají digitální kartu, ji mají propojenou s aplikací a v rámci aplikace mají například personalizované kupony se slevami, ale mohou například využívat i soutěže,“ uvedl mluvčí Penny Marketu Tomáš Kubík.

Řetězce si pomocí věrnostních programů chtějí podle oborového sdružení vytvořit stabilní základnu zákazníků. „Bude čím dál tím více platit to, že v regálu bude nějaká cena, ale vy konkrétně přes věrnostní aplikaci dostanete slevu na něco, co kupujete často, nebo naopak, co jste třeba kdysi kupovával a posledních několik nákupů jste to v košíku neměl,“ podotkl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza. Podpořit by to tak podle něj mohlo chuť zákazníků za potraviny utrácet.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSněmovna schválila omezení odkladů povinné školní docházky

Sněmovna i hlasy opozice v pátek schválila novelu, která má omezit odklady zahájení povinné školní docházky nebo zavést slovní hodnocení malých žáků místo známkování. Do budoucna by tak měl být odklad podle novely možný jen tehdy, pokud zdravotní stav dítěte, například závažné fyzické či psychické postižení, neumožňuje účast ve výuce.
09:01Aktualizovánopřed 12 mminutami

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se mají zvýšit v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
před 36 mminutami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice.
před 1 hhodinou

Prezident Petr Pavel svědčil u soudu v kauze generála Halenky

Prezident Petr Pavel jako svědek vypovídal u soudu, který se zabývá žalobou generála ve výslužbě Vladimíra Halenky o odškodné za trestní stíhání. Halenka byl na jaře roku 2015 obviněn v kauze převodů vojenského materiálu, jeho stíhání státní zastupitelství později zastavilo. Pavel, který byl náčelníkem generálního štábu mezi lety 2012 a 2015, řekl, že pokud by Halenka obviněn nebyl, mohl by se pravděpodobně zúčastnit zahraničního vojenského kurzu v USA. O tom, zda by muž mohl povýšit na zástupce náčelníka generálního štábu, neuvažoval, protože pozice v té době nebyla uvolněná, uvedl.
před 2 hhodinami

Ocelové ježky u Pražského hradu nahradí sloupky

Od vstupů na Pražský hrad postupně mizí takzvaní ježci. Ocelové zátarasy tam vjezdu aut bránily téměř deset let. Správci je teď postupně nahradí výsuvnými sloupky. „Když budeme mít zasouvací sloupky, můžeme usnadnit vjezd větších aut, jako jsou hasiči či záchranky,“ vysvětlil ředitel Správy Pražského hradu Pavel Vyhnánek. Sloupky teď budou pracovníci instalovat až do června. Nová budou i kontrolní stanoviště.
před 5 hhodinami

Zabili Heydricha i posílali depeše. Válku přežila jen polovina parašutistů

Byla jich stovka, přišli z nebes a fatálně ovlivnili průběh druhé světové války – českoslovenští parašutisté vyslaní z Velké Británie měli na území tehdejšího protektorátu plnit rozmanité úkoly. Od sabotáží a předávání informací exilové vládě až po útoky na přední představitele nacistické správy. V podstatě počítali s tím, že se do vlasti vrací pro smrt. Konce války se jich dožila pouhá polovina. A ti, kdo přežili, se následně po roce 1948 uznání nedočkali. Většinu z nich naopak čekalo ponížení, perzekuce a některé dokonce vykonstruovaná obvinění a smrt.
před 6 hhodinami

Za vyhrožování úředníkovi na internetu udělil soud muži podmínku a pokutu

Muže, který na sociálních sítích vyhrožoval v době pandemie koronaviru úředníkovi, odsoudil soud k podmíněnému trestu, také musí zaplatit peněžitou pokutu. Úředníkova advokátka vnímá verdikt jako důležitý okamžik. Podle ní vymezuje, co si lidé můžou k zaměstnancům veřejných institucí dovolit a co už je za hranou. Policie radí všechny takové případy oznamovat.
před 6 hhodinami

Sněmovna přerušila schůzi k digitalizaci na neurčito

Poslanci večer přerušili na neurčito mimořádnou schůzi k digitalizaci stavebního řízení, kterou vyvolalo opoziční ANO. Místopředseda hnutí Karel Havlíček označil projekt digitalizace za naprosté a systémové selhání vlády. Zopakoval, že ANO v nejbližších dnech kvůli projektu podá trestní oznámení. Podle šéfa resortu školství Mikuláše Beka (STAN), který zastoupil ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka (za STAN), je jednání předčasné vzhledem k tomu, že audit bude hotový až na přelomu května a června.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...