Případů zneužívání sdílených aut přibývá

Události: Zneužívání sdílených aut (zdroj: ČT24)

Přibývá případů zneužívání sdílených aut. Například strážníci v Kladně chytili dva muže, kteří řídili bez dokladů auto, které si vypůjčili na účet někoho jiného. Jiný řidič sdíleného vozu v Praze zase utekl od nehody.

Zhruba před měsícem v Kladně na sebe nebezpečnou jízdou upozornil teprve patnáctiletý chlapec, který seděl za volantem sdíleného automobilu. Zastavili jej až policisté. O pár dnů později se autem stejné společnosti proháněl muž pod vlivem návykových látek. Oba řídili bez dokladů, auto si půjčili na někoho jiného.

Zapůjčit sdílené auto si zkusila i redaktorka ČT. Stačil jí k tomu občanský a řidičský průkaz. Oba doklady naskenovala do aplikace na telefonu a svou totožnost potvrdila pomocí selfie. Ověření účtu trvalo jen pár minut. Kdo za volantem sedí, už ale nikdo nekontroluje. Při přebírání vozidla však uživatel souhlasí s podmínkami společnosti, kde se zavazuje, že nebude řídit nikdo jiný.

„Pokud umožníte třetím stranám, aby řídily vozidlo, které bylo registrované na vás, tak jsou to vyšší desítky tisíc korun, které následně budete muset zaplatit,“ upozornil generální ředitel společnosti Bolt Drive Fabián Strecker.

„My jsme schopni řidiče dohledat okamžitě. Ve chvíli, kdy projde registrací, spoléháme, že nedá své osobní údaje komukoliv dalšímu,“ poznamenal ředitel marketingu a komunikace Car4Way Tomáš Brada.

Útěk od nehody

V Praze zase před několika dny do sdíleného auta narazil řidič, který mu nedal přednost. Následně nabouralo dalších sedm vozů, škody jdou do statisíců. Řidič sdíleného vozu z místa nehody ujel.

„Pokud (...) od nehody utečete nebo ji nenahlásíte, tak tam jsou vysoké pokuty, až 75 tisíc korun,“ popsal Strecker z Bolt Drive.

Některé společnosti plánují do ověřování totožnosti při registraci zapojit také umělou inteligenci. Nicméně přiznávají, že problém se zneužíváním účtů to neřeší.

Načítání...