Státní zástupce Marek Solar z Vrchního státního zastupitelství v Praze se nedopustil trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby v případu ztráty zajištěných peněz, které na žádost české strany blokovaly švýcarské orgány. Prověřování jeho případu policisté ukončili. Postup žalobce tak byl vrácen do kárného řízení u Nejvyššího správního soudu, které s ním tento proces přerušilo v září 2023.
Případ žalobce Solara se vrací do kárného senátu
„Národní centrála proti organizovanému zločinu po důkladném prověření všech relevantních skutkových okolností dospěla k závěru, že nejde o podezření z trestného činu, ale mohlo by se jednat o kárné provinění. Proto opatřením z konce ledna 2025 věc odevzdala zpět kárnému soudu,“ uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun.
Případ se týká kauzy, ve které Česko přišlo o zhruba 25 milionů korun. Peníze byly zajištěny švýcarskými úřady v souvislosti s vyšetřováním manipulací s IT zakázkami státního podniku Lesy ČR. Solar, který měl na věc dohlížet, podle dřívějších závěrů kárného senátu nereagoval na opakované žádosti švýcarské prokuratury o potvrzení, zda má blokace peněz pokračovat. Kvůli jeho nečinnosti byly finance v roce 2021 uvolněny a jejich další osud není znám.
Nejvyšší správní soud se Solarovým jednáním zabýval už v září 2023 v rámci kárného řízení. S ohledem na možné podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby však soud řízení přerušil a postoupil případ policii. Vyšetřování vedla Národní centrála proti organizovanému zločinu pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.
Podle nynějších závěrů policie Solarovo jednání nenaplňuje skutkovou podstatu trestného činu, ale mohlo by představovat kárné provinění. Státní zástupce olomouckého vrchního zastupitelství označil postup policie za zákonný a důvodný. Solar od počátku svou vinu odmítá a tvrdí, že se k němu přípisy ze Švýcarska nikdy nedostaly. Kárné řízení nyní bude u Nejvyššího správního soudu pokračovat.