Přibývá zpožděných a zrušených letů. Cestující mají nárok na odškodné

3 minuty
Přibývá cestujících i zrušených letů
Zdroj: ČT24

Pražské Letiště Václava Havla odbavilo za letošních prvních pět měsíců téměř čtyři a půl milionu cestujících, o dvě pětiny více než před rokem. Přibývá i zpožděných a zrušených letů. I proto, že v oboru po covidové éře chybí personál.

Náročné tři pracovní týdny v Norsku chtěl Lukáš Houdek zakončit klidným víkendem s kamarádkou. Na jeho konci ale přišla nečekaná komplikace – zrušený let. „Šest hodin před odletem nám přišla SMS. Hned jsme tam volali, protože nám bylo jasné, že možná nebudou volné lety. Oba jsme museli druhý den do práce,“ popsal.

Volný let našli místo původně plánovaného přímého s přestupem v Belgii. Tam je čekalo zpoždění. „Po tom vyčerpání jsem si tam už lehnul na zem, to zpoždění neustále naskakovalo a na letišti bylo už všechno zavřené, takže jsme si tam nemohli koupit ani žádné jídlo,“ řekl. Lukáš Houdek proto zažádal o kompenzaci. Zatím bez odezvy.

Kompenzace za zrušení nebo zpoždění letu

Na odškodnění má nárok v případě zrušení či zpoždění letu každý. Musí se ale jednat o unijní aerolinky, nebo musí stroj přistát v zemích Evropské unie. Výše kompenzace se liší podle délky letu. Při nejkratší cestě je to dvě stě padesát eur, maximálně může cestující získat odškodnění ve výši šest set eur. Podmínkou pro získání kompenzace je vina na straně dopravce.

„Vinou na straně dopravce není například počasí, to znamená písečná bouře, sněhová bouře, samozřejmě to většinou nezahrnuje stávku,“ vysvětlil Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra.

Cestujících leteckou dopravou přibývá

Cestujících leteckou dopravou, i přes prohlubující se změnu klimatu, za níž mohou mimo jiné právě zplodiny z letadel, přibývá. Pražské letiště jich za prvních pět měsíců letošního roku zaznamenalo asi o jeden milion a tři sta tisíc více. Narůstá tak i počet kompenzací. „Za červen, který už skončil, bylo přijato nároků na kompenzaci v hodnotě zhruba půl milionu eur, což je zhruba kolem tří tisíc klientů,“ řekl ředitel společnosti Click2Claim František Herynk.

Vyřízení kompenzace trvá podle odhadu společnosti zhruba tři až šest měsíců. Při zrušení nebo zpoždění letu mají cestující nárok i na stravu. „Ode všeho si samozřejmě musí cestující schovávat účtenky, je to logické pro pozdější nárok, pokud ta péče poskytnutá nebyla,“ upozornil Herynk.

Cestující mohou žádat i o kompenzaci za poničené zavazadlo. I tu si podal Lukáš Houdek, kterému na konci náročné cesty v Praze dorazil poškozený kufr.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

SPD zpochybnilo Pavlovo hodnocení hradní schůzky. O EU a NATO se prý nemluvilo

Hnutí SPD v pátek zpochybnilo vyjádření prezidenta Petra Pavla, podle něhož na čtvrtečním jednání s lídry parlamentních stran o bezpečnosti panovala shoda na tom, že členství země v Severoatlantické alianci a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Na jednání na Hradě se zástupci SPD nepadlo nic o souhlasu hnutí s členstvím v Evropské unii a NATO, tvrdí předseda SPD Tomio Okamura.
před 9 mminutami

Silná bezpečnost vyžaduje i silnou ekonomiku, řekl Fiala před summitem EPC

Premiér Petr Fiala (ODS) se v pátek účastní summitu Evropského politického společenství (EPC), který hostí Tirana. Před odletem se vyjádřil, že s lídry evropských zemí bude jednat především o ekonomických tématech. Od setkání si slibuje otevřenou diskusi. Rovněž se v albánském hlavním městě sejde s šéfkou Evropské komise (EK) Ursulou von der Leyenovou, s níž chce řešit situaci ohledně dostavby Jaderné elektrárny Dukovany.
07:41Aktualizovánopřed 49 mminutami

Hokejový šampionát může svádět k sázení. S hazardem jsou ale spojena rizika

Mistrovství světa v ledním hokeji je v plném proudu. Turnaj není v Česku oblíbený jen mezi sportovními fanoušky, ale také mezi sázkaři. V loňském roce sázky na hokejový šampionát činily více než 2,9 miliardy korun. Kurzové sázení je ovšem hazardní hrou, která může skrývat značná rizika. Pomoci jim předejít může třeba Rejstřík fyzických osob vyloučených z účasti na hazardních hrách.
před 1 hhodinou

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:21Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Boti i „neochotná“ Meta. Jak se kontroluje volební kampaň na sítích?

Volby do Poslanecké sněmovny se letos uskuteční 3. a 4. října, oznámil prezident. Předvolební kampaň již podle komentátorů dávno začala, až teď se na ni však zaměřuje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí (ÚDHPSH). Ten například sleduje, zda strany v reklamách označily zadavatele a zpracovatele kampaní, nebo kontroluje výroční zprávy. Musí se ale potýkat třeba i s tím, že největší provozovatelé sociálních sítí, kam se politická reklama distribuuje stále častěji, nekomunikují, sdělil v rozhovoru pro ČT24 člen rady Jan Outlý.
před 4 hhodinami

Čeští lékaři našli nečekanou příčinu nebezpečné genetické nemoci

Fabryho chorobou trpí v tuzemsku podle odhadu asi tisíc lidí. Lékaři a vědci si dlouho mysleli, že má jedinou příčinu, teď ale tým pražských expertů našel i další. Objev přináší naději na možnou léčbu.
před 6 hhodinami

Bílé sanitky posílí výjezdy záchranářů

Podle statistik řeší záchranná služba jeden telefonát každých patnáct sekund, k výjezdu sanitky pak dochází každou půlminutu. Klasické žluté vozy zřejmě v budoucnu doplní bílé – pro pacienty s méně naléhavými potížemi. Provoz rok a půl testovali pražští záchranáři. Podle dat je výjezd bílé sanitky skoro o šedesát procent levnější. Posádky žlutých sanitek se tak můžou věnovat naléhavějším případům.
před 7 hhodinami

Bezpečnost byla tématem speciálního dílu Událostí, komentářů

O bezpečnosti Česka, klíčových otázkách týkající se obrany nebo o tom, kolik peněz investovat a co má mít prioritu, debatovali hosté speciálního dílu Událostí, komentářů. Hovořili i o plánovaném vyjednávání Ruska a Ukrajiny. Na otázky moderátora Daniela Takáče odpovídal bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius (KDU-ČSL), senátor Ondřej Lochman (STAN), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Petr Beitl (ODS), místopředseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO), člen sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) a předseda Pirátů Zdeněk Hřib.
před 13 hhodinami
Načítání...