Přibylo dědických řízení. Podle notářů kopírují šíření nákazy

2 minuty
UDÁLOSTI: Přibývá dědických řízení
Zdroj: ČT24

Dědických řízení v Česku výrazně přibývá, vliv na to má pandemie koronaviru a nárůst počtu úmrtí. Podle notářské komory se kvůli kumulaci práce také zřejmě prodlouží délka, po kterou řízení trvají, a to až o několik měsíců. Problémy jsou zejména v regionech, které nákaza postihla nejvíce.

Dědické řízení se otevírá po každém úmrtí, řeší se v něm rozdělení majetku i případných dluhů. V současnosti trvá podle notářské komory vyřídit jedno dědictví zhruba půl roku, podle notáře a prezidenta notářské komory Radima Neubauera se dá ale očekávat, že se celý proces o měsíce prodlouží – notářům totiž v posledních měsících skokově narostla práce.

Příkladem může být notářská kancelář v Jeseníku. Radmila Krátká, která ji drží, uvádí, že za první kvartál letošního roku eviduje nárůst řízení o padesát procent a kvůli přibývající agendě dokonce musela do své kanceláře přibrat posilu.

S více než dvojnásobným nárůstem řízení se potýká notářka Helena Marková z Mariánských Lázní. „Od ledna do 26. března minulého roku jsme měli 76 věcí. Letos jich zatím máme 170,“ říká Marková. Podobně na tom je i notářka Danuše Svobodová ze Sokolova. Za první dva měsíce roku tu jsou na třetině toho, co řešili za celý minulý rok. „Loni jsme měli 442 spisů, teď máme 163 spisů a máme pryč dva měsíce,“ popisuje notářka. Nápor spisů hlásí i další notáři napříč republikou.

Příliš práce v Chebu

„Dá se říct, že kopíruje vývoj pandemie,“ doplňuje prezident Neubauer. „Problematické okresy jsou na tom nejhůř.“ To potvrzují i data z Chebska, které na počátku současné, čtvrté vlny nákazy představovalo vůbec nejvíce zasažený okres.

„Od začátku ledna do 17. března jsem od Okresního soudu v Chebu převzala již 184 pozůstalostních věcí. Pro srovnání: v roce 2020 jsem spis číslo 184 dostala v červenci a v roce 2019 dokonce až v srpnu,“ sděluje chebská notářka Iva Pánková.

K možnému prodloužení délky dědického řízení navíc vedle přírůstku spisů přispívá fakt, že nákaza se nevyhýbá ani notářům, a jejich nemoc a rekonvalescence proces prodlužuje. „Kapacita má své limity,“ podotýká Neubauer. Některé části dědického řízení teď notáři s pozůstalými řeší na dálku, přes telefon nebo e-mail. V pozdějších fázích je ale u dědictví nutná osobní účast.

Personální nedostatek trápí podle místopředsedy Notářské komory Pavla Bernarda pohraniční regiony, které jsou nejvíce postižené nákazou koronavirem. „Problém je v příhraničí, kde je v kanceláři notář a jedna administrativní pracovnice nebo pracovník. Tam nárůst může kapacitní problém způsobit,“ popisuje. 

Rychlá personální výpomoc není řešením

Problém se však podle Neubauera nedá jednoduše vyřešit zaměstnáním dalšího personálu. „Jedná se o práci vyžadující právnické vzdělání a zkušenost. Na zapracování je potřeba aspoň půlrok, spíše déle. Navíc do příhraničích oblastí se vysokoškolsky vzdělané osoby nechtějí za prací příliš přesouvat, což však není problém jen u notářů, ale obecný,“ míní Neubauer.

Podle Bernarda je navíc v této profesi obtížné nechat zaměstnance pracovat z domova a snížit tak riziko nákazy a následné absence. „Home office u nás v podstatě nepřipadá v úvahu. Potřebujeme jednat s těmi lidmi přímo a pak bych musel kolegům ty soudní spisy vozit domů a zase odvážet, což je problematické,“ popisuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Klimatická změna ohrožuje českou potravinovou bezpečnost, varují experti

Klimatická změna zásadně proměňuje podmínky pro zemědělskou produkci v Česku a globálně bude mít vliv na potravinovou bezpečnost. Podle oslovených odborníků se zemědělství musí připravit na největší transformaci v novodobé historii. Experti se shodují v tom, že bez adaptačních opatření mohou výrazně klesnout výnosy.
Právě teď

Evropská komise žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany, vyplývá z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda komise Stéphane Séjourné. EK prověřuje, zda nebyly korejské společnosti KHNP poskytnuty zahraniční subvence, které by mohly narušit vnitřní trh Evropské unie.
09:23Aktualizovánopřed 28 mminutami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o novém papeži

Tématem Událostí, komentářů týdne byla volba nového papeže, kterým se stal Lev XIV. Hosté pořadu také diskutovali o vojenské přehlídce v Moskvě k 80. výročí vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem nebo o odvolání generálního ředitele ČT Jana Součka. Pořad se věnoval i jednomu z dalších kroků prezidenta USA Donalda Trumpa, který přikázal znovu vrátit trestance do slavné věznice Alcatraz, která je teď vyhledávanou turistickou atrakcí. Debaty se účastnili komentátor Jindřich Šídlo, biochemik Jan Konvalinka, komentátorka Lenka Zlámalová, ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl a influencerka Tereza Koubková. Debatu moderovala Jana Fabianová.
před 1 hhodinou

Technologie jako heroin pro mozek? Regulace pro děti je potřeba, míní odborníci

O závislosti na digitálních technologiích, rizikovém chování dětí, ale i dospělých a vlivu technologií na mozek debatovali odborníci v rámci kulatého stolu v Poslanecké sněmovně, který se konal pod záštitou poslanců z řad koalice i opozice. Odborníci hovořili o tom, že sociální sítě jsou problematickým fenoménem nejen z hlediska času, který děti na mobilech či sociálních sítích stráví, ale jsou s tím přidruženy další problémy – například bezpečnost či rizikový obsah.
před 3 hhodinami

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
před 3 hhodinami

Za čtvrt roku zabránil systém ETCS velkým škodám. Měl ale i velký výpadek

Nový zabezpečovací systém na železnici ETCS má za sebou v tuzemsku čtvrt roku fungování. Na tratích, kde ho strojvedoucí povinně zapínají, zatím žádný z nich neprojel na červenou. Systém navíc už prokazatelně zabránil velkým škodám, má ale za sebou i jeden masivní výpadek. Drobná přerušení automaticky zastavují asi jeden spoj ze sta.
před 3 hhodinami

Poslední druhoválečná bitva vzplanula na Příbramsku

Ačkoli Německo kapitulovalo ve druhé světové válce 8. května 1945, na mnoha místech se bojovalo i v následujících dnech. Poslední bitva se odehrála před 80 lety ve Slivici u Milína na Příbramsku, kde se odmítl vzdát německý generál jednotek Waffen-SS Carl von Pückler-Burghaus. Tvrdé boje, do kterých se zapojily také tanky, se odehrály 11. a 12. května.
před 4 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 4 hhodinami
Načítání...