Kancelář prezidenta republiky (KPR) na základě externího auditu ve Správě Pražského hradu (SPH) podá trestní oznámení kvůli podezření z majetkové a hospodářské trestné činnosti. V pondělní tiskové zprávě zástupci kanceláře prezidenta Miloše Zeman upřesnili, že podezření se týkají porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, zkreslování údajů o stavu hospodaření, porušení povinnosti při správě cizího majetku, krádeže, zpronevěry či podvodu.
Prezidentská kancelář podává po auditu trestní oznámení na Správu Pražského hradu
V příštích měsících se na Hradě uskuteční důkladné inventury vnitřních předpisů, ale také faktického nakládání s prostředky SPH, uvedl Hrad. „Další opatření lze očekávat, až KPR a SPH obdrží závěrečnou zprávu o výsledcích kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ),“ stojí v tiskové zprávě.
KPR v tiskové zprávě zmiňuje některá pochybení, za která podle ní odpovídají bývalý ředitel SPH Ivo Velíšek a bývalá ředitelka Odboru zámek Lány Michaela Javůrková. Podle vedoucího prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře může být počet odpovědných osob vyšší.
Velíšek se nechtěl k záležitosti zatím nijak vyjadřovat, pouze konstatoval, že počká, jak se k trestnímu oznámení postaví příslušné orgány. Podobně vše vidí i Javůrková. „Zatím se k tomu vyjadřovat nechci a počkám, co se stane dál a jak (příslušné) orgány rozhodnou,“ řekla.
Podezření se podle KPR týkají rekonstrukce Vikárky či evidence alkoholu ve skladu. „Po odvolání Velíška a Javůrkové byl nalezen sklad alkoholu na zámku Lány téměř prázdný a bylo zde konstatováno vysoké manko,“ stojí v tiskové zprávě. Fiktivně se mělo podle zprávy na protokolární účely odepisovat dvacet lahví alkoholu měsíčně. Podle hradního advokáta Marka Nespaly vznikla škoda téměř 110 tisíc korun.
Celkem 15 zjištění, tři z toho závažná
Na Hradě loni od března do září prováděl komplexní kontrolu NKÚ, jehož závěrečnou zprávu dosud nemá prezidentská kancelář k dispozici. Dílčí výsledky kontroly NKÚ pak podle Hradu přiměly Mynáře k říjnovému odvolání Velíška a zadání doplňujícího externího auditu, který vypracovala společnost BDO.
Společnost audit prováděla od loňského 22. prosince do letošního 27. ledna. „Práce zahrnovaly posouzení dodržení právních předpisů a posouzení nastavení a fungování souvisejících procesů. Bylo učiněno celkem 15 zjištění, z toho tři s vysokou závažností a sedm středně závažných zjištění,“ vyjmenovala KPR.
V příštích měsících se na Hradě uskuteční důkladné inventury vnitřních předpisů a nakládání s prostředky SPH, avizoval Hrad. „Další opatření lze očekávat, až KPR a SPH obdrží závěrečnou zprávu o výsledcích kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ),“ stojí v tiskové zprávě. Mynář zároveň novinářům řekl, že KPR má k dispozici usnesení kolegia NKÚ, v němž jsou obsažena některá opatření, k nimž už KPR přistoupila. Mynář je připraven po dohodě s budoucí vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Janou Vohralíkovou usnesení zveřejnit.
V případě oprav a stavebních úprav ve Vikářské ulici podle ní Velíšek mimo jiné v příkrém rozporu se zákonem o veřejných zakázkách nezrušil zadávací řízení, když se do řízení přihlásil jediný uchazeč, byl zjištěn ekonomický rozpor mezi technickým průzkumem a skutečností a byl zjištěn i rozpor nabídkové ceny a předpokládané hodnoty zakázky.
„Jakožto veřejný zadavatel stanovil nevhodný způsob předkládání nabídek e-mailovou poštou, což vytvořilo prostor pro zvýhodnění jednoho dodavatele a manipulaci s informacemi,“ píše se v tiskové zprávě. Podle advokáta Nespaly mohlo dojít o navýšení zakázky téměř až o sto milionů korun.
Nedostatečná byla podle KPR pod Velíškem i evidence při výběru a svozu hotovosti v areálu Hradu. „Jde v souhrnu o vysoké částky finanční hotovosti, jejíž evidenci bývalý ředitel SPH Velíšek ponechal zcela nedostatečnou, a to od převzetí, shromáždění, po převoz, zaúčtování a uložení,“ tvrdí KPR. Velíšek až do svého odvolání nepřijal odpovídající opatření, přestože důraznou výtku v tomto směru údajně dostal už v roce 2018.
Ředitel Správy Pražského hradu Jan Novák uvedl, že po jeho loňském nástupu do funkce se začal připravovat externí audit, jeho výsledky potvrzují některá podezření. Zároveň Hrad podle něj provádí hloubkové inventury a přijal řadu nápravných opatření v organizační a personální oblasti.