Aktuální předpověď: Většina srážek už spadla, toky ale budou ještě stoupat

Deště by mělo v neděli postupně ubývat, nejistá je ale situace v Jeseníkách, kde se modely v předpovědi množství srážek zatím různí. Právě tam má také stále ještě stoupat voda.

Za posledních šest hodin napršelo na území České republiky většinou 5 až 15 milimetrů srážek. Nejvyšší úhrny až přes 20 milimetrů vykazovaly Jizerské hory (30–60 milimetrů), Krkonoše (40–70 milimetrů), Orlické hory a Jeseníky (přes 30 milimetrů), informoval po čtvrté hodině odpoledne Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na Českomoravské vrchovině napadlo až 25 milimetrů, Na Šumavě a Novohradských horách asi 20 milimetrů.

Pohled na tlakovou níži Boris, která extrémní počasí způsobila, ze satelitu:

Srážky budou slábnout

„Během nedělního odpoledne a večera naprší v západní polovině Čech 5 až 30 milimetrů, v Jizerských horách a Krkonoších až 45 milimetrů,“ informoval ČHMÚ. Na ostatním území se budou srážkové úhrny pohybovat většinou do 10 milimetrů.

Varování před srážkami
Zdroj: ČHMÚ

V pondělí bude postupně pršet na většině území s úhrny nejčastěji mezi 5 až 35 milimetrů, v Jizerských horách až 40 milimetrů. V Jeseníkách, na Šumavě a v Novohradských horách může napršet ještě 40 až 60 milimetrů. „Odpoledne a večer budou srážky od severovýchodu ubývat, výstraha před deštěm proto platí na většině území do 12:00, na jihu Čech a jihozápadě Moravy do půlnoci na úterý 17. září,“ dodává ČHMÚ.

Předpokládané srážky od nedělního rána do půlnoci
Zdroj: ČHMÚ
Předpokládané srážky z neděle na pondělí
Zdroj: ČHMÚ

Pozitivní zprávou je, že silný severozápadní vítr, který během noci na neděli dosahoval v nárazech hlavně na jižní a střední Moravě i rychlosti kolem 90 kilometrů za hodinu, bude už během nedělního dopoledne výrazněji slábnout. V centrálních částech republiky se během nedělního odpoledne mohou vyskytovat nárazy větru o síle už „jen“ mezi 55 až 70 kilometry za hodinu. Na západě a východě území už bude vítr slabší. „Vzhledem k nasycení půdy a olistění stromů hrozí nadále četné polomy a vývraty stromů,“ varuje ČHMÚ.

Varování před větrem
Zdroj: ČHMÚ

Voda bude ještě stoupat

Toky v nejvíce zasažené oblasti Jesenicka, Krnovska, Opavska, Ostravska a v oblasti Beskyd budou podle aktualizace ČHMÚ ze čtvrté hodiny odpolední už na svých horních úsecích většinou vykazovat poklesy, případně budou kulminovat – to se týká zejména horního toku Moravy. „Vzestupy, místy i výrazné, ještě očekáváme na středních a dolních částech zasažených toků. Toky odvodňující Jizerské hory, Krkonoše a Orlické hory už budou vykazovat převážně poklesy hladin v horních částech povodí. Vzestupy budou již pouze v důsledku dotoku na středních a dolních částech větších toků,“ uvádí meteorologové.

Toky odvodňující Českomoravskou vrchovinu budou zpočátku ještě stoupat v důsledku dopolední srážkové činnosti. Nejhorší situace bude i nadále na Novohradce a Chrudimce, kde jsou nyní hladiny na úrovni padesátiletého průtoku. Horní a střední tok Dyje již bude pravděpodobně kulminovat a v důsledku dotoku bude stoupat dolní úsek toku. „V profilu Trávní Dvůr očekáváme kulminaci až během úterý, pravděpodobně pod úrovní padesátiletého průtoku. Na tocích v povodí horní Vltavy očekáváme v důsledku nedělní srážkové činnosti opětovné vzestupy vodních hladin, které by však neměly ve většině případů překročit předchozí kulminace. Nejvýraznější vzestupy se očekávají na středním a dolním toku Lužnice, kde se očekává kulminace v pondělí výrazně nad úrovní pro 3. SPA,“ informuje ČHMÚ.

Na Nežárce v profilu Hamr se očekává i možnost dosažení úrovně padesátiletého průtoku. Dolní tok Vltavy v Praze-Chuchli se bude i nadále udržovat na úrovni pod 2. SPA. K dalšímu vzestupu v důsledku dotoku bude docházet na středním a dolním toku Labe, kde se očekává kulminace v průběhu středy. Dolní tok Moravy v profilu Lanžhot bude i nadále stoupat nad úrovní pro 3. SPA až do pondělního odpoledne a následně se hladina bude vysoko nad úrovní pro 3. SPA dlouho udržovat.

Varování před povodňovými jevy
Zdroj: ČHMÚ

Silný déšť zasáhl v noci hory

Během noci ze soboty na neděli intenzivně pršelo hlavně v Beskydech a Jeseníkách. Srážky tam dosáhly asi sta milimetrů jen od půlnoci do rána.

Od sobotního do nedělního rána napršelo přes 200 milimetrů v Jeseníkách a Beskydech, na Červenohorském sedle to bylo 238 milimetrů, Lysá hora naměřila 237 milimetrů, Ramzová 236 milimetrů, Jeseník 234 milimetrů, Javorový 233 milimetrů. Pro kontext: roční průměr v Jeseníku je asi 900 milimetrů srážek. Kolem 200 milimetrů napršelo také na hřebenech Krkonoš.

Celkové srážky od středy do nedělního rána
Zdroj: ČHMÚ

Půda už je v místech, kde pršelo nejvíc, plně nasycená, nedá se tedy očekávat, že by ještě zachytávala vodu, ta tedy bude už jen odtékat. Od středečního večera už totiž napršelo na návětří Jeseníků téměř 450 milimetrů, na hřebenech Krkonoš kolem 400 milimetrů, v Beskydech téměř 300 milimetrů, úhrny přes 250 milimetrů byly naměřené také v Novohradských a Jizerských horách a na Ostravsku.

Načítání...