Praha je podle Kisky neoficiálně třetí největší slovenské město. Lukeš od něj dostal vyznamenání

Praha je neoficiálně třetím největším slovenským městem, díky počtu Slováků žijících ve městě. Při návštěvě české metropole to prohlásil slovenský  prezident Andrej Kiska. Zavzpomínal při tom, jak v mládí do Prahy jezdíval za přáteli, kulturou i pivem. Od pražského primátora Zdeňka Hřiba dostal klíč od bran Prahy. Slovenský prezident také položil věnce k pamětní desce Alexandera Dubčeka na budově bývalého Federálního shromáždění.

„S Prahou je spojený život nás, Slováků. Praha byla pro mě osobně větší část života mým hlavním městem,“ řekl Kiska. „Praha je třetím největším slovenským městem, protože podle neoficiálních statistik tu žije více než 100 tisíc Slováků a slyšet slovenštinu v obchodech je zcela běžné,“ dodal. Podle primátora Hřiba žije v Praze největší slovenská komunita na světě.

Problémy s bydlením

S pražskými radními Kiska jednal asi 20 minut. „Zjistili jsme, že skutečně stále naše národy mají mnoho společného. Dotkli jsme se tématu týkajícího se například bydlení, které trápí všechny metropole, nebo dopravy. To jsou všechno věci, které jsou spojené s dnešní dobou,“ řekl Hřib.

Podle Kisky jsou problémy Bratislavy v bydlení podobné těm pražským. Je to často otázka toho, že mladí lidé nemohou sehnat nájemní bydlení. „Jsou majitelé, kteří si koupí mnoho bytů, využívají Airbnb a mají podstatně větší příjmy, než kdyby ty byty pronajímali mladým rodinám. Tato situace je stejná v Bratislavě, Praze, ale například i ve Vysokých Tatrách,“ řekl slovenský prezident. Radní s Kiskou mluvili i o tom, jak se v Praze žije menšinám.

„Já věřím, že spolupráce, která byla navázána mezi Prahou a Bratislavou, bude dále pokračovat,“ uvedl primátor. Praha pomáhala slovenskému hlavnímu městu například se zakládáním metropolitního institutu, obdoby pražského Institutu plánování a rozvoje.

Po jednání se Kiska nejdříve podepsal do starobylé knihy hlavního města Prahy a pak převzal symbolický klíč od města.

Vyznamenání pro Lukeše

Slovenský prezident také v pondělí udělil vyznamenání řediteli Národního muzea Michalu Lukešovi, konkrétně Řád bílého dvojkříže, nejvyšší slovenské vyznamenání udělované cizincům. Kiska uvedl, že je rád, že ho mohl udělit historikovi a slovakistovi, který se od 26 let stará o Národní muzeum a který zvládl náročnou rekonstrukci historické muzejní budovy. „Jsou věci, které my Slováci Praze závidíme, patří mezi ně i toto nádherné Národní muzeum,“ dodal Kiska.

Andrej Kiska a Michal Lukeš s Řádem bílého dvojkříže
Zdroj: Michal Krumphanzl/ČTK

Lukeš svou odbornou práci věnoval Slovensku a podle svých slov se snažil na české dějiny hledět slovenskýma očima. „Z té odborné práce a ze stáží na Slovensku jsem si potom odnesl Slovensko v srdci. Je to opravdu můj druhý domov. (…) O to víc je pro mě toto dnešní vyznamenání nejenom velkou ctí, ale opravdu osobním zážitkem,“ sdělil ředitel Lukeš.

Řád bílého dvojkříže je určen mimo jiné těm, kdo se mimořádně zasloužili o rozvoj vztahů mezi Slovenskem a vlastí vyznamenaného nebo významně přispěli k šíření dobrého jména Slovenska ve světě.

Medaile od univerzity

Na Univerzitě Karlově Kiska získal medaili za humanistické postoje a příspěvek k přátelství mezi Českem a Slovenskem. Na následnou besedu si ho přišlo poslechnout několik set lidí, zhruba polovinu zcela zaplněné auly Právnické fakulty tvořili Slováci. Kiska v debatě apeloval na osobní angažmá studentů ve společenských záležitostech. „Každý, kdo si myslí, že by chtěl mít lepší Českou republiku, Slovenskou republiku, ale nechce přiložit ruku k dílu, si lepší Česko ani Slovensko nezaslouží,“ uvedl. Jeho projev ocenili posluchači potleskem vstoje.

Kiska na dotaz studentů také zopakoval, že se po červnovém konci v prezidentské funkci hodlá dál politicky angažovat. Vytvoří politickou stranu a bude usilovat o spolupráci podobně zaměřených subjektů, které mají blízko k občanské společnosti, proti vládnoucí straně Směr a proti krajní pravici. „Musíme se spojit a vzít si zpět naši zemi,“ řekl Kiska.

Milionář a filantrop Kiska byl zvolen prezidentem Slovenska v roce 2014 a v letošních prezidentských volbách již o další zvolení neusiloval. Vystřídá ho tak právnička a protikorupční aktivistka Zuzana Čaputová, která v březnu zvítězila nad místopředsedou Evropské komise Marošem Šefčovičem ve druhém kole voleb se ziskem 58,4 procenta hlasů.

Kiska přijede do České republiky a do Prahy před koncem ve funkci hlavy státu ještě jednou, a to 30. května. Bude to jeho poslední návštěva v roli slovenského prezidenta.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Startují zápisy do prvních tříd základních škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které potrvají do konce dubna. Konkrétní termín určují ředitelé škol. Přinášíme informace, na co se připravit a co od zápisu očekávat. Část rodičů bude také žádat pro své děti o odklad povinné školní docházky, v září by pak do prvních tříd mohlo nastoupit zhruba 120 tisíc žáků.
včera v 17:31

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
včeraAktualizovánovčera v 17:17

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
včeraAktualizovánovčera v 16:18

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánovčera v 15:57

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
včera v 15:02

Rath, Bereta i Čapí hnízdo. Bradáčová je spojená s řadou známých případů

Vrchní státní zastupitelství v Praze pod vedením Lenky Bradáčové dozorovalo policejní práci při rozkrývání řady významných společenských kauz. V této instituci byla Bradáčová od července 2012, v úterý 1. dubna se stala nejvyšší státní zástupkyní. Patří k nejvlivnějším ženám Česka, začínala jako státní zástupkyně v Litoměřicích.
včera v 14:25

ÚS: Komise neporušila práva pozůstalých, když o střelbě na fakultě jednala neveřejně

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost matky jedné z obětí střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, která usilovala o možnost účastnit se zasedání sněmovní vyšetřovací komise. Vadilo jí, že jsou jednání neveřejná. Podle soudu ale komise práva pozůstalých neporušila. V usnesení poukázal na specifické postavení komise, která není soudním orgánem.
včera v 11:12

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
včera v 09:59
Načítání...