Pospíšil podal kárný návrh na soudkyni kvůli propuštění Kutala

Praha - Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil dnes podal kárný návrh proti soudkyni Okresního soudu v Olomouci Michaele Burešové, protože podle něj vážně zanedbala povinnosti soudce ve věci podmíněného propuštění odsouzeného Vratislava Kutala. Kutal je na svobodě od loňského listopadu, propuštěn však měl být až o dva roky později. V březnu 2003 byl pravomocně odsouzen k deseti letům vězení za přípravu vraždy novináře a objednávku bombového výbuchu.

„Zanedbání povinnosti spočívá v tom, že soudkyně rozhodla o propuštění odsouzeného, aniž měla k dispozici všechny potřebné dokumenty, zejména trestní spis,“ uvedla mluvčí ministerstva Zuzana Kuncová. Burešová vycházela podle ní pouze z usnesení pražského městského soudu, ve kterém bylo uvedeno chybné datum počáteční vazby. Propustila proto Kutala dříve, než mu uplynuly dvě třetiny trestu. Nezohlednila ani skutečnost, že se odsouzený vyhýbal nástupu do vězení.

Na nezákonné propuštění Kutala upozornil pražský městský soud. Od března tohoto roku se případem začalo zabývat ministerstvo spravedlnosti. „Svým jednáním porušila JUDr. Michaela Burešová povinnosti soudce a ohrozila důvěru v nezávislé, nestranné, odborné a spravedlivé rozhodování soudu,“ uvedlo ministerstvo. Pospíšil proto navrhl kárnému senátu, aby jí uložil přiměřený postih.

Vydáno pod