Poprvé děláme opatření proti povodním dřív, než nastanou, říká šéf meteorologů

29 minut
Interview ČT24 s ředitelem ČHMÚ Markem Riederem
Zdroj: ČT24

Varování před extrémními srážkami a záplavami, které vydal pro čtvrtek až neděli Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), a srovnávání s katastrofou z let 1997 a 2002 neznamená, že budou aktuálně hrozící povodně stejně rozsáhlé a ničivé jako tehdy, řekl ředitel ČHMÚ Mark Rieder v pořadu Interview ČT24. Na druhou stranu prohlásil, že aktuální odhady jsou rozhodně znepokojující. „Tohle je ta situace, kdy bych si přál, aby nám předpovědi nevyšly,“ řekl.

S ničivými povodněmi z let 1997 a 2002 srovnal současnou situaci třeba ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). „Porovnání s historicky největšími povodněmi, které jsme zaznamenali za posledních třicet let, je porovnání z pohledu takzvané synoptické situace. Není to z pohledu dopadů, není to z pohledu velikosti povodní, ale z pohledu toho, jak jsou rozmístěné tlakové útvary,“ vysvětlil Rieder.

Dodal, že srovnatelné to pravděpodobně bude i z hlediska velikosti zasažené plochy. Čeká se, že extrémní srážky dopadnou v příštích dnech asi na dvě třetiny území Česka, dodal.

Situace nejspíš nebude srovnatelná z hlediska úhrnu srážek. „Navíc víme, že teď jsme měli velmi dlouhou suchou a velmi horkou periodu. Krajina je schopná absorbovat poměrně velké množství srážek. Proto změkčuji to přirovnání s rokem 1997 a 2002, aby neměli občané strach z toho, že by měly nastat podobně rozsáhlé povodně,“ doplnil.

Podle něj dojde na takzvanou „stoletou vodu“ na vyšších jednotkách profilů, kde probíhá měření hladiny toků. Jinde bude docházet k „padesátiletým vodám“, které podle Riedera nejsou rozhodně malé, ale nejsou tak katastrofální jako třeba ty z roku 2002.

Na co se připravit

Pro východní polovinu republiky platí podle ČHMÚ od čtvrtka do neděle extrémní stupeň nebezpečí. Ředitel ústavu vysvětlil, že taková varování jsou kombinací pravděpodobnosti výskytu daného jevu a velikosti jeho dopadu. „Je velmi vysoká pravděpodobnost, že nastane s velmi vysokými dopady,“ uvedl Rieder. Úhrn srážek za tři nebo čtyři dny bude možná místy tvořit 33 až 50 procent celkového ročního úhrnu v daných místech. „To je alarmující,“ dodal.

Rizikové budou prý nejspíš všechny malé vodní toky v horních částech povodí. „Z těch známých se bude jednat o horní tok řeky Moravy, bude se jednat o Bělou, o Odru, také nám vychází i Novohradka na Vysočině, která by měla mít tu padesátiletou vodu,“ nastínil Rieder. Podotkl ale, že modely předpovědí se budou neustále přepočítávat. To, jak špatná situace nastane, bude ČHMÚ nejpřesněji vědět nejspíš v pátek vpodvečer, doplnil.

Pokrok v boji s povodněmi se podle šéfa meteorologů oproti předchozím rokům neuvěřitelně zlepšil. Řekl, že je načase začít s preventivními opatřeními, jako jsou improvizované povodňové hráze. „Je to poprvé za celou historickou dobu na území České republiky, že by se (protipovodňová) opatření začala dělat ještě dřív, než vůbec ten jev nastává. V tom je ohromná změna,“ prohlásil. Velké minulé povodně podle Riedera Česko naučily, jak nastavit systém tak, aby se co nejvíc eliminovaly škody na lidských životech a majetku.

Extrémní srážky zasáhnou větší část Česka, říká Daňhelka

Různé modely se shodují, že střední Evropa, Polsko, Česko, částečně Slovensko a hodně Rakousko budou postiženy extrémními srážkami, byť „se mírně mění lokalizace“, řekl v pořadu Události, komentáře ředitel úseku hydrologie Českého hydrometeorologického ústavu Jan Daňhelka. „Musíme ale počítat s tím, že tady extrémní srážky budou a zasáhnou větší část České republiky.“

Zmínil, že září bylo většinou považováno za měsíc, kdy už se snižuje riziko takto velkých plošných povodní. Není to však podle něj zcela pravda, poslední velká stoletá povodeň před rokem 2002 v Praze přišla 4. září. A například historicky největší povodeň, známá z Kosmovy kroniky, se vyskytla v září, a to až v jeho druhé polovině.

Za nepříjemné nyní považuje to, že po dlouhé době tepla přichází prudká změna a srážky vypadají opravdu extrémně. Zmínil však, že v letech 1997, 2002 ani v roce 2013 nebylo možné na rozdíl od současnosti poskytnout takto dopředu podrobné informace o hrozícím nebezpečí.

V roce 1997 byl model Aladin v provozu pár měsíců a také „radarové obrázky“, tedy radarové odhady srážek, na které se meteorologové dnes hodně spoléhají, „byly ještě v plenkách“. Je také řádově více stanic, které v krátkých časových intervalech hlásí z různých míst vývoj počasí, dodal.

Vrchol srážek očekává v průběhu noci na sobotu a pak v průběhu soboty, na čemž se shodují i různé modely. Na některých místech (například řeky Morava či Labe) však pak může „dotok“ ještě trvat řádově týden.

24 minut
Události, komentáře: Přípravy na extrémní srážky
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hybatelé zlepšují život kolem sebe

Přibývá nadšenců, kteří ve volném čase zlepšují společenský život v obcích i ve vyloučených lokalitách. Pomáhá jim projekt Silnější hybatelé, který podporuje aktivní lidi. Nově třeba takzvané Severky, tedy skupinu žen z Ústeckého kraje, která se snaží bořit mýty o regionu a ukazuje ho v pozitivním světle.
před 3 hhodinami

Šéfka sněmovny Pekarová Adamová nebude obhajovat poslanecký mandát

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebude v letošních sněmovních volbách obhajovat poslanecký mandát. Své rozhodnutí zdůvodnila zdravotními problémy. Svou funkci šéfky TOP 09 dala v úterý k dispozici. Předsednictvo ji jednomyslně podpořilo, aby zůstala do listopadového sněmu. V čele dolní komory Pekarová Adamová zůstává.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Loni Češi vrátili skoro polovinu prodaných baterií. Naopak si nechávají staré mobily

Češi stále více odevzdávají použité baterie. Úroveň sběru se podle největší sítě za poslední dekádu zvedla téměř o pětinu. Loni lidé vrátili skoro polovinu prodaných baterií – nejčastěji tužkových. Naopak doma si poměrně často nechávají staré mobily a notebooky. Podle statistiků má starý mobilní telefon doma téměř polovina Čechů. U notebooků je to patnáct procent. „Ta baterie je lithium-iontová a časem může začít pracovat a může způsobit i požár. Pořád dost baterií končí ve směsném odpadu, což je pak problém na skládkách, ve spalovnách,“ uvedla specialistka sběrné sítě Ecobat Michaela Helclová.
před 11 hhodinami

Blanár se omluvil Černochové. Spletl si ji prý s Pekarovou Adamovou

Jako příklad zasahování do vnitřních záležitostí Slovenska jmenoval šéf slovenské diplomacie Juraj Blanár vyjádření české ministryně obrany Jany Černochové (ODS) k zákonu o slovenské televizi. Bylo podle něj za čárou, řekl v Praze. Černochová v reakci Blanára požádala, ať sdělí, kde výrok pronesla, nebo ať se omluví. Slovenský ministr později podle serveru deníku Blesk svůj výrok korigoval a Černochové se omluvil.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Lipavský je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu

Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) hovořil v Praze se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem (Smer). Lipavský po setkání uvedl, že je zdrženlivý v debatách o vysílání vojáků na Ukrajinu, když není známé potenciální mírové uspořádání či garance jednotlivých aktérů. Blanár uvedl, že v brzké době bude uzavřena dohoda o poskytování vzájemné rychlé zdravotní příhraniční pomoci, Slovensko už má podobnou s Rakouskem.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Stát spouští dotační program pro lidi zasažené povodněmi

Lidé z domů zaplavených během zářijových povodní mohou od úterního poledne žádat o podporu na obnovu svých zničených obydlí. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) totiž spouští příjem žádostí o dotace z programu Živel 3, v jehož rámci lze získat až tři miliony korun na obnovu bydlení. Na program je vyčleněno celkem 3,5 miliardy korun. Z ostatních programů Živel mohou finance na obnovu po povodních čerpat především samosprávy.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Bývalý protikorupční policista od soudu odešel s půlmilionovým trestem

Za podvod potrestal soud bývalého protikorupčního policistu Jindřicha Láta peněžitým trestem. Vinu i půlmilionový trest mu na konci loňského roku pravomocně potvrdil Krajský soud v Praze. Bývalý elitní policista sliboval podnikateli za úplatu ochranu před zákonem. Vyplývá to z rozsudků, které má ČT k dispozici. Soud potrestal také tři muže, kteří expolicistu podpláceli.
před 15 hhodinami
Načítání...