Podvodníci nabízející investice měli připravit klienty o více než půl miliardy

Nejméně o 600 milionů korun připravila údajně skupina podvodníků lidi pod záminkou výhodných investic. Stíháni jsou v této kauze za podvod čtyři lidé, uvedl na webu Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) její mluvčí Jaroslav Ibehej. Není podle něj vyloučeno, že počet poškozených i výše škody ještě vzrostou.

Stíhaní podle Ibeheje založili takzvaný neveřejný alternativní fond. Následně vybrali na investice od více než 1500 lidí minimálně 800 milionů korun. „Uvedené finanční prostředky měly být od poškozených shromažďovány od roku 2017 prostřednictvím takzvaných svěřenských fondů pod slibem garantovaného devítiprocentního zhodnocení vkladů. Přes uvedené sliby měly být získané prostředky zčásti použity pro osobní spotřebu obviněných, částečně pro provoz společnosti a pouze část pro investice,“ sdělil.

V případu byly zajištěny nemovitosti, luxusní vozidla, šperky nebo peníze v hotovosti v celkové hodnotě asi 144 milionů korun. Čtveřice podezřelých je stíhána od konce ledna, jeden z nich je podle Ibeheje cizinec. Stíháni jsou na svobodě. Hrozí jim až deset let vězení.

NCOZ neupřesnila, který fond v kauze figuruje. Ibehej pouze uvedl, že v kauze byly loni v červenci provedeny domovní prohlídky. Podle dřívějších informací v médiích tehdy detektivové z NCOZ zasahovali v sídle investiční firmy Invest & Property Consulting (IPC) v pražské Jindřišské ulici, která se zabývala právě netypickými investicemi přes svěřenské fondy.

Server Deník N v pátek napsal, že obvinění jsou zástupci IPC – tři Češi a jeden Slovák. Mezi nimi je údajně už v minulosti odsouzený podvodník s exekucemi Ladislav Vaněček nebo brněnský architekt původem ze Slovenska Oliver Kálnássy, který se podle serveru ke kauze odmítl vyjádřit. IPC je nyní v insolvenci.

Kromě nemovitostí, aut a šperků dali podle serveru Seznam Zprávy představitelé IPC také desítky milionů firmě někdejšího mluvčího exprezidenta Václava Klause Petra Hájka, který provozuje web Protiproud. Ten se podle Vojenského zpravodajství podílí na šíření ruského hybridního vlivu v Česku. Peníze IPC Hájkovi poslala i přesto, že jeho firmy prodělaly 15 milionů. Hájek není podle Deníku N mezi stíhanými, ani on se k případu nechtěl vyjádřit.

Případ kolem IPC je v posledních letech už několikátou kauzou podvodných investic se škodami ve stamilionech. Loni v prosinci NCOZ oznámila stíhání dvou lidí a jedné firmy za podvod v kauze investiční firmy Xixoio. Škodu způsobenou téměř třem tisícovkám klientů vyčíslila policie na nejméně 353 milionů.

Loni také začalo stíhání tří lidí za investiční podvod přes firmu Cryfin se škodou 1,1 miliardy a 564 podvedenými lidmi a firmami. V roce 2022 policie obvinila dva lidi z podvodů s kryptoměnou v projektu Platon Life se škodou v řádu stovek milionů. V roce 2021 byl obviněn z podvodu jednatel firmy Growing Way, který vylákal z asi 4000 lidí na údajné investice 1,5 miliardy. Ve stejný rok byli obžalováni čtyři lidé v případu kolem firmy J.O. Investment, podle žaloby připravili nejméně 3757 lidí a 162 firem o 2,4 miliardy.

Načítání...