Podpis mnichovské dohody připomínají dopisy a záznamy z archivu

8 minut
Studio ČT24: Výročí podepsání mnichovské dohody
Zdroj: ČT24

Před 86 lety podepsali zástupci Německa, Itálie, Velké Británie a Francie mnichovskou dohodu. Dokument nařizoval Československu postoupit pohraniční oblasti, ve kterých žila německá menšina, nacistickému vůdci Adolfu Hitlerovi. Českoslovenští politici podmínky nakonec přijali a demobilizovali armádu, která v pohraničí čekala na německý útok. Začátkem října 1938 začalo obsazování postoupeného území, 5. října prezident Edvard Beneš abdikoval a odletěl do exilu.

Odsun Čechů, Židů a Němců z československého pohraničí v roce 1938 byl přímým důsledkem mnichovské dohody. Tisíce lidí, kteří zůstali loajální k Československu, byly vyhnány a musely najít nový domov ve vnitrozemí okleštěného Československa nebo emigrovat do zahraničí.

„To nejdůležitější, co rok 1938 provází, je Hitlerova agresivní politika, která končí v březnu 1938 připojením Rakouska k Německu a poté nenávistnou kampaní vůči Československu. To byl model, který se opakoval i o rok později, protože krátce poté, co bylo okupováno Československo, tak Hitler okamžitě zahájil velký a tvrdý tlak proti Polsku. A to jak na národní, tak mezinárodní úrovni,“ popsal historik Jan Němeček.

Historik také přiblížil diplomatické možnosti tehdejší vlády. „Byla to rovina vztahu k velmocím a rovina ve vztahu k sousedům, to se týkalo zejména Polska a Maďarska, které se nakonec ukázaly být i hráči v mnichovských událostech, nikoliv ovšem rovnocennými. Čili polská a maďarská menšina se staly nástroji v rukou Hitlera,“ upozornil.

Archiválie

Ministerstvo zahraničních věcí při této příležitosti připravilo archiválie, které jsou dostupné na veřejných sítích, kde si mohou zájemci přečíst, jaká byla atmosféra.

„Například je vidět, jak vyslanci nám dali vědět, jak Hitler mluví o Československu, jak mluví o Edvardu Benešovi. Je tam zmíněno, že pokud bude Hitlerovi vyhověno v jeho teritoriálních požadavcích, že pokud dostane část Československa, tak ho nechá na pokoji, což samozřejmě byla lež, jak všichni víme,“ popsala vedoucí oddělení strategické komunikace resortu zahraničí Nikola Nekvindová.

7 minut
Nikola Nekvindová k podepsání mnichovské dohody
Zdroj: ČT24

Lidé mohou na sociálních sítích ministerstva například vidět i telegram tehdejšího ministra zahraničí Kamila Krofty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 12 mminutami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 3 hhodinami

Utíkali tak rychle, že Bulhaři nestihli vydat zatykač. Vrahy dopadli v Čechách

Čeští detektivové dopadli ve Středočeském kraji dva vrahy z Bulharska. Díky rychlé mezinárodní spolupráci se muži nestihli přesunout dál a jeden z nich už je zpátky v zemi původu. Ročně bývá v tuzemsku dopadeno přes dvě stě kriminálníků ze zahraničí.
před 4 hhodinami

Vláda omezí počet zákonů poslaných do sněmovny

Vláda výrazně omezí počet zákonů, které pošle do dolní parlamentní komory. Před středečním výjezdním zasedáním kabinetu v Kutné Hoře to uvedlo hned několik ministrů. Do konce volebního období zbývá zhruba čtyři a půl měsíce. Poslanci navíc chtějí standardní projednávání zákonů ukončit dřív – v červnu. Výjimku budou mít buď urgentní normy reagující na konkrétní situace, nebo naopak technické novely, na kterých se vláda dohodne s opozicí.
před 11 hhodinami

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 14 hhodinami

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Justiční špičky jednaly s Pavlem o násilí mladých či digitalizaci

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Hovořili o prioritách v řízení státního zastupitelství či o rostoucím násilí nezletilých a mladistvých. Pavel jednal také s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 16 hhodinami
Načítání...