Propad země, takzvaný závrt mezi Ostrovem u Macochy a Sloupem, nově zaujal speleology v Moravském krasu. Začal se totiž propadat, což značí, že jsou pod ním podzemní prostory. Na webu strážců přírody to uvedl zástupce vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Antonín Tůma.
Pod závrtem v Moravském krasu jsou nejspíš neznámé prostory. Začal se propadat
Závrty jsou typické pro krasové oblasti, v podstatě jde o propady v zemi. V Moravském krasu nejsou neobvyklé, většinou jde třeba jen o metrový či několikametrový propad. Řada z nich je navíc zanesená sedimenty.
Jeden takový závrt miskovitého tvaru mezi Ostrovem u Macochy a Sloupem u silnice ale začal „pracovat“ a jeho střed se pomalu propadá. V poklesu se už obnažil asi půlmetrový svislý úsek skalních stěn předpokládaného jeskynního komína.
„Pod závrtem není zatím známa žádná jeskyně, nejbližší jeskyně Amatérská je vzdálena něco přes 100 metrů a její chodby se nachází v hloubce cca 110 metrů pod povrchem. Pokles/propad nepochybně indikuje podzemní prostory a je již v hledáčku speleologů,“ uvedl Tůma.
Podobné propady už vedly k objevům
Propad speleologové podle majitelů pozemku pracovně nazývají „Horáčkův závrt“. Některé závrty přitom mohou přinést nové objevy v krasu. Například v roce 2019 speleologové v závrtu u silnice mezi Lažánkami a Vilémovicemi pronikli do objevené propasti, tehdy naměřili její hloubku přes 30 metrů.
Tůma zároveň uvedl, že se lidé nemusí obávat nebezpečných hromadných propadů, jako se tomu stalo v Chorvatsku, kde je způsobily otřesy půdy. „V geologicky stabilní oblasti Českého masívu nehrozí zemětřesení podobná těm chorvatským,“ sdělil Tůma. Zatímco v Česku vzniká asi jeden propad za tři roky, na začátku roku 2021 se jich v balkánské zemi objevila zhruba stovka, mnohé o velikosti rodinného domu.
Agentura ochrany přírody a krajiny prostor okolo závrtu chrání zatravněným pásem a případný speleologický průzkum podléhá jejímu povolení. Závrty obecně jsou v Česku ze zákona o ochraně přírody chráněny před poškozováním či zničením.