Pochody i tiché uličky. V Česku začínají protesty proti zabíjení kaprů

Začínají největší protesty proti zabíjení a špatnému zacházení s kapry v historii Česka. Ve čtvrtek je odstartoval průvod v Praze a v Brně. České televizi to potvrdily zaštiťující organizace Zvířata nejíme a Otevři oči. Kromě dvou pochodů v Praze a letos nově i v Brně se poprvé ve 14 dalších městech konají takzvané Tiché uličky za kapry. Účastníci tak chtějí upozornit na špatné zacházení se zvířaty, která jsou tradiční vánoční pochoutkou Čechů.

„Letos bude akce historicky největší. I co se týče účasti i koordinace a organizace,“ řekl k protestům Silvestr Vandrovec Špaček, organizátor pochodů a předseda spolku Otevři oči. Spolek spolupracuje s organizací Zvířata nejíme. Kromě pochodů se letos lidé můžou zapojit i do akce Tiché uličky pro kapry.

Průvod začal ve čtvrtek v Praze a v Brně, tiché protesty v ulicích dalších měst budou pokračovat v sobotu 21. prosince ve 14 dalších městech. Zapojí se například České Budějovice, Most, Liberec Olomouc nebo Tábor. „Minulý rok byla akce úspěšná, tak jsme se ji rozhodli rozšířit do dalších měst, máme v každém člověka, který vše organizuje,“ doplnil Vincour. V průvodech a ulicích organizátoři očekávají dohromady stovky lidí.

„Jako by to byly brambory“

„Nejde jen o to zabíjení. Možná větší problém je to, jak se s kapry zachází. Například jak se s nimi hází, v podstatě je v korytech vyšoupnou tak, jako by to byly brambory. Nezachází s nimi, tak jak se sluší na obratlovce,“ vysvětlil důvod protestů Špaček.

„Vybrali jsme ve všech zúčastněných městech ulice, kde je nejvíce kádí s kapry. Budeme tam stát u kádí a držet transparenty a notebooky. Pustíme záběry, kde lidé uvidí, jak špatně se s kapry zachází. Jsme tam v tichu a máme ústa přelepená páskou a chceme ukázat lidem, proč s tou tradicí nesouhlasíme,“ vysvětlil Lukáš Vincour, zakladatel spolku Zvířata nejíme.

Pražského pochodu se zúčastní i bývalý závodní rybář a absolvent rybářské střední školy Roman Macik. „Myslím si, že vánoční čas by měl být časem klidu a míru, namísto toho vidím v ulicích násilí a krev. S rybami je zacházeno stejně jako před padesáti lety, kdy se lidé domnívali, že necítí bolest. Kdyby to byla prasata nebo psi, nikdo by nesnesl ten křik v ulicích,“ vysvětlil Roman Macik.

Podle Státní veterinární správy se ale situace dlouhodobě zlepšuje. „Obecně, tak jak my děláme kontroly pouličního prodeje kaprů, tak díky osvětě a důsledným kontrolám se situace dlouhodobě zlepšuje a těch pochybení je stále méně a méně,“ řekl mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hygienici zrušili karanténu 26 lidem, kteří byli v kontaktu s pacientem Bulovky

Preventivní karanténu pro 26 lidí, kteří byli v rizikovém kontaktu s pacientem pražské nemocnice na Bulovce, hygienici zrušili. Testy u pacienta totiž nepotvrdily nebezpečnou nákazu. V neděli to sdělil zástupce hlavní hygieničky Matyáš Fošum. V karanténě byli dominantně zdravotníci z táborské nemocnice, odkud byl pacient s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu na Bulovku převezen v pátek večer.
před 1 hhodinou

Při srdečním selhání rozhoduje čas. Ukazuje to i příběh běžce pražského maratonu

Až deseti tisícům lidí ročně se v Česku náhle zastaví srdce – někdy i na desítky minut. Čas je přitom zásadní. Čím dříve zdravotníci nebo i laici zahájí oživování, tím vyšší je šance na záchranu. Dokazuje to také příběh irského běžce, kterému srdce přestalo bít během květnového pražského maratonu.
před 4 hhodinami

Pacient na Bulovce nemá krvácivou horečku, sdělil Válek

Nákaza virem ebola ani jinými původci krvácivých horeček se u pacienta v pražské Fakultní nemocnici Bulovka nepotvrdila, uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Američan, který se pohyboval v oblasti Konga, je ve stabilizovaném stavu. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) předtím oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 14 hhodinami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 15 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 19 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...