Poche nemá na ministerstvu žádnou funkci ani smlouvu, řekl Hamáček poslancům

Europoslanec Miroslav Poche (ČSSD), kterého strana nominovala na post šéfa české diplomacie, nemá v Černínském paláci žádnou oficiální funkci. Poslancům zahraničního výboru to řekl šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček, který byl zároveň pověřen vedením ministerstva zahraničí namísto Pocheho.

„Pan Poche nemůže působit v oficiální funkci, která by byla v kolizi s jeho mandátem europoslance. Neexistuje žádný smluvní vztah s ministerstvem,“ řekl Hamáček členům výboru, kteří se o řízení ministerstva zajímali na podnět poslance Jana Lipavského (Piráti). „Pokud se na ministerstvu zahraničí objevoval, tak to bylo v rámci přípravy systemizace,“ dodal Hamáček.

Poche byl na seznamu ministrů, které prezidentovi Miloši Zemanovi navrhl premiér Andrej Babiš (ANO). Současně s tím ale Babiš prezidentovi zaslal dopis, ve kterém mu navrhl, že pokud nesouhlasí s Pochem, může pověřit řízením resortu právě Hamáčka.

Když Hamáček přebíral ministerstvo zahraničí, Poche prohlásil, že bude v Černínském paláci působit jako nehonorovaný politický tajemník. O tom, jakou úlohu bude Poche zastávat, se Hamáček před poslanci vyjádřil neurčitě. „Pokud bychom hledali nějaké angažmá, bude to v souladu se systemizací a nebude to v kolizi se služebním zákonem,“ řekl.

Státní tajemník Miloslav Stašek doplnil, že nová systemizace pro resort, kterou v úterý schválila vláda, platí od 15. července. Na úřadě budou obnoveny posty politických náměstků, které při svém nástupu zrušil předchozí ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO). Znovu vznikne také sedmičlenný politický kabinet ministra. Další změna se týká struktury ministerstva, kdy sloučením dvou odborů vznikne nový analytický útvar.

Poslanci se Hamáčka ptali, jak zvládne dva resorty

Poslanci chtěli od Hamáčka také slyšet, jak zvládne řízení dvou silových resortů. Ten zopakoval svou dřívější odpověď, že vnitro a diplomacie se v řadě oblastí protínají. Za hlavní úkol, jímž se v roli šéfa diplomacie dosud zabýval, byla příprava na summit NATO, který se koná ve středu a ve čtvrtek.

Ve středu Česko na summitu zastoupí prezident Zeman, ve čtvrtek by do Bruselu měla přiletět delegace vedená premiérem Babišem, v níž má být i Hamáček. Jeho účast však závisí na tom, jak bude postupovat hlasování o důvěře vládě, které je naplánováno na středu.

Hamáček také dodal, že se chce v maximální míře účastnit všech jednání unijních ministrů zahraničí a vnitra. Připustil, že v některých případech ho patrně budou muset zastoupit náměstci. Takový postup však podle jeho slov není výjimkou ani u jiných zemí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo šest chlupatých hrdinů

Ocenění v anketě Statečné psí srdce získalo za loňský rok šest psů, kteří pomohli najít pohřešované, působí v nemocnicích nebo asistují potřebným. Mezi oceněnými byl například policejní pes v důchodu, který působil na evropských hranicích v misích Frontex, nebo fena bloodhounda, která pomohla najít pohřešovanou seniorku. Cenu získal také zlatý retrívr, který pomáhá dívce s posttraumatickou stresovou poruchou.
před 27 mminutami

Čechoslovačky chtěly bojovat i na Západě. Vlastní armáda o ně ale nestála

I ženy chtěly bojovat – ale nezáleželo to pouze na jejich odhodlání. Pokud se Čechoslovačky chtěly zapojit do zahraničního odboje na Západě, musely se kromě svého odhodlání vybavit i silou čelit mnohým překážkám. Navzdory prvotním plánům se totiž nesměly do války zapojit v československé armádě, ale pouze v britských jednotkách jako cizinky. Více než dvě stě žen ochotných pomáhat v boji s Hitlerem přitom plnilo důležité úkoly – sloužily mimo jiné jako elektrikářky, opravářky optických přístrojů, šifrantky i baličky padáků. Ani válečné hrdinství jim ale uznání nepřineslo.
před 1 hhodinou

Řeporyjský starosta Novotný musí Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun

Starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný z ODS musí předsedovi SPD Tomio Okamurovi zaplatit čtyřicet tisíc korun za to, že ho veřejně vulgárně urážel. Pravomocně o tom rozhodl Městský soud v Praze. Podle části rozsudku, která se už dříve stala pravomocnou, se někdejšímu místopředsedovi poslanecké sněmovny musí také omluvit.
před 1 hhodinou

Všudypřítomný protein je trend, mnohdy ale klame

Všude samý protein, chce se říct při pohledu na regály obchodů. Obaly jogurtů, těstovin, sýrů, cukrovinek i nápojů lákají na proteiny, tedy bílkoviny, které zajišťují svalový růst, podílí se na imunitě, regeneraci či hormonální činnosti. Touhu po zdravé výživě však pohání i marketingové triky. „Utrácíme za něco, co ve skutečnosti nepotřebujeme,“ řekl ČT24 nutriční expert Martin Jelínek.
před 2 hhodinami

ÚS odmítl stížnost Stačilo! na liberecké krajské volby

Koalice Stačilo! nedosáhla přepočtu všech hlasů v loňských krajských volbách v Libereckém kraji. Získala 4,99 procenta hlasů, v zastupitelstvu tedy není. Na základě úspěšné první ústavní stížnosti liberecký soud na přelomu roku přepočítal hlasy v pěti okrscích, zjistil několik pochybení, ani to však koalici nepomohlo. Druhou stížnost nyní Ústavní soud (ÚS) odmítl a usnesení zpřístupnil ve své databázi.
před 2 hhodinami

Soud zrušil rozhodnutí o konci šéfky SÚKL. Válek ji odvolal po auditu

Bývalá ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Kateřina Podrazilová uspěla s žalobou proti způsobu, jakým přišla o místo, informují iRozhlas a Radiožurnál. Městský soud v Praze zrušil rozhodnutí nejvyššího státního tajemníka, který dal razítko na ukončení jejího služebního poměru. Odvolána byla z funkce na konci roku 2023, kdy seznámila kolegy z vedení ústavu s výsledky auditu. Resort zdravotnictví se v reakci na článek webu iRozhlas ohradil proti tomu, že by byla Podrazilová odvolána kvůli výsledkům prověrky.
před 3 hhodinami

Reportéři ČT: Podezřelé fotbalové sázky se soustředí do třetí ligy

Podezřením na ovlivňování fotbalových zápasů kvůli sázkám je nejvíce zasažená třetí liga, a to hlavně na Moravě. Naznačují to statistiky, které se podařilo získat Reportérům ČT. V nelegálním byznysu jde podle odborníků o miliony.
před 3 hhodinami

Na handbiku až do Kyrgyzstánu. Cesta Čechů upozorňuje na téma poškození míchy

Expedici přes dvanáct států na handbiku od března do srpna podniká vozíčkář Aleš Černohous spolu s cestovatelkou a sportovkyní Šárkou Jelínkovou, která jej doprovází na kole. Jejich plán zní projet napříč Evropou a Asií až do Kyrgyzstánu. Chtějí upozornit na problematiku poškození míchy a na to, že si s ní lékařská věda stále neví dobře rady. „Reagují na nás hlavně řidiči. Troubí a mávají. Občas se s námi chtějí fotit,“ popisuje pozitivní reakce z cesty Černohous.
před 5 hhodinami
Načítání...