Po včerejších bouřkách stále nejezdí vlaky na dvou tratích

Praha - Českým drahám se po středečních silných bouřkách dosud nepodařilo obnovit provoz na všech tratích; vlaky stále nejezdí na dvou z nich. Velkým problémem zůstává především uzavření trati mezi Kolínem, Havlíčkovým Brodem a Brno, kde se opravy protahují.

„Výhled zprovoznění se posouvá přibližně na 22:00, trať je velmi poškozená. První vlak, který by tu mohl projet je noční rychlík Pannonia do Bukurešti,“ uvedl mluvčí ČD Ondřej Kubala. Trať je neprůjezdná kvůli popadaným stromům, přepálení trakčního vedení a výpadkům elektřiny. Rychlíky tak jezdí jen mezi Brnem a Havlíčkovým Brodem.

Druhá uzavírka, která se zřejmě protáhne až do pátečního rána, je stále mezi Zručí nad Sázavou a stanicí Zbraslavice. Vlaky zde nahrazují autobusy. Na ostatních tratích se podařilo obnovit provoz během minulé noci a dnešního dne. Po celý den však vlaky nabíraly zpoždění, které u některých spojů dosáhlo až několika hodin. Například rychlíky z hlavního města do Ostravy dojely v několika případech o čtyři až šest hodin později.

Kvůli řadě poškozených tratí musely dnes dráhy nasadit desítky náhradních autobusů; vlaky na Slovensko přes Čadcu a Horní Lideč byly zcela odřeknuty a soupravy se vrátily do výchozích stanic. Ve třech případech najely osobní vlaky do spadlých stromů. „Tyto mimořádnosti se obešly bez zranění a bez vykolejení souprav,“ informoval během dne Petr Šťáhlavský z tiskového oddělení ČD.

Celkové škody dráhy zatím nevyčíslily, Kubala je odhaduje řádově na miliony korun. „Stále to upřesňujeme, ještě není vše opraveno,“ řekl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Víc než polovina kojenců tráví čas u mobilu nebo televize, vyplývá z průzkumu

Celkem padesát pět procent dětí mladších než dvanáct měsíců pravidelně tráví čas u mobilu, tabletu či televize. Více než hodinu denně tato zařízení sleduje čtyřicet jedna procent batolat od jednoho do dvou let. Mezi předškoláky je to šedesát osm procent dětí. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, který představil spolek Zvedni hlavu a Nadace O2. Podle předsedkyně Asociace klinických logopedů Barbory Richtrové jsou čísla výrazně vyšší, než jaká jsou v tomto ohledu doporučení odborníků.
před 34 mminutami

Celníci zabavili ketamin za čtvrt miliardy korun

Celníci rozkryli mezinárodní skupinu, která ve velkém pašovala drogy přes zasilatelské společnosti nebo ukryté v kosmetických a jiných produktech. Zabavili mimo jiné rekordní zásilku 115 kilogramů ketaminu, která směřovala do Kanady. Koncová cena drogy na kanadském trhu by byla zhruba 250 milionů korun.
13:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Praha i Bratislava chystají investice pro dodávky ropy z Česka na Slovensko

Česko je připraveno zahájit investice, které zajistí dodávky ropy na Slovensko, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) po středečním jednání se slovenskou ministryní hospodářství Denisou Sakovou. Zajištění reverzního toku z Česka na Slovensko bude nyní posuzovat skupina expertů firem Transpetrol a Mero, uvedla Saková. Pracovní skupina má podle Havlíčka čas do konce dubna, aby představila detailní plán.
12:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Soud předběžným opatřením zakázal televizní vysílání Sbormistra

Obvodní soud pro Prahu 4 předběžným opatřením zakázal televizní vysílání filmu Sbormistr v Česku, sdělil Ivan David, advokát ženy, která na producenty snímku podala žalobu. V příběhu inspirovaném kauzou sbormistra souboru Bambini di Praga Bohumila Kulínského odsouzeného za pohlavní zneužívání nezletilých členek sboru se žena poznala jako jedna z obětí. Tvrdí, že film zasáhl do jejích práv na ochranu osobnosti. Producenty snímku jsou Česká televize, společnost endorfilm, innogy Česká republika a Barrandov Studio.
08:08Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Nová firma do 48 hodin za sto eur, navrhuje Evropská komise

Podnikatelé a firmy v Evropě budou moci založit svou společnost do 48 hodin, za méně než sto eur a bez požadavků na minimální základní kapitál. Tak by měla fungovat společnost EU Inc. založená podle takzvaného 28. režimu. Návrh ve středu v Bruselu představila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. 28. režim je nový právní rámec, díky kterému budou moci start-upy a rychle rostoucí firmy podnikat napříč EU podle jednotných pravidel.
12:45Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V Irsku našli relikviáře ukradené před dekádami z českého kostela

Irská policie zajistila dva pozlacené dřevěné relikviáře z 18. století, které byly podle expertů ukradeny před téměř třiceti lety z českého kostela. S odvoláním na policii o tom informoval server irské veřejnoprávní stanice RTÉ. Ten připomíná, že kostely v některých oblastech Česka byly v 90. letech častým terčem zlodějů a až nyní, po desítkách let, se některé z těchto vzácných předmětů vracejí zpět.
před 3 hhodinami

Vnitro zrušilo Krizový informační tým, pomáhal i při povodních

Ministerstvo vnitra ruší svůj Krizový informační tým (KRIT), který od roku 2022 koordinoval komunikaci státu k občanům v krizových situacích, třeba při povodních. Uvedl to v úterý šéf týmu Jan Paťawa. Ministerstvo v pondělí na webu informovalo o tom, že začlenění strategické komunikace resortu do oddělení tisku přinese úsporu v tabulkových místech, podle Paťawy stát zrušením týmu ztratí kapacity v odbornosti, kterou potřebuje.
10:07Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Příští rok na ISS poletí nanoroboti z ostravské univerzity. Jsou velcí jako virus

Experimentální modul, který umožní sledovat fungování nanorobotů ve stavu beztíže, připravují pro let na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) společně vědci a inženýři z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) a brněnské společnosti TRL Space. Experiment CONREX, který má letět příští rok s českým astronautem Alešem Svobodou na ISS, zástupci vysoké školy i firmy představili na veletrhu Amper v Brně.
před 8 hhodinami
Načítání...