Piráti v on-line hlasování Celostátního fóra těsnou většinou rozhodli o odvolání předsedy sněmovního klubu Jakuba Michálka z širšího vedení – Republikového výboru. Michálek potom na sociální síti Instagram oznámil, že rozhodnutí respektuje a v úterý podá rezignaci i na funkci šéfa sněmovní frakce. Dál se chce věnovat přípravě protikorupčních zákonů a modernímu řízení projektů státu. „Reformy vnitřku Pirátské strany čekají na někoho jiného,“ konstatoval.
Piráti odvolali Michálka z Republikového výboru
Výsledky víkendového hlasování, které Piráti uzavřeli v pondělí ve 20:00, uvádějí, že hlasovalo 685 členů strany. Vybrat přitom mohli hlasující více než jednu ze tří variant odpovědí, přičemž volba mohla být dvoukolová. Pro odvolání hlasovalo 353, proti bylo 323 členů, 120 se vyslovilo pro projednání záležitosti na řádném jednání Celostátního fóra. Protože nadpoloviční většinu hlasujících získal pouze návrh na odvolání, byl schválen hned v prvním kole. „Odvolání podle pravidel hlasování těsnou většinou prošlo,“ potvrdila mluvčí strany Veronika Šmídová.
„Zítra (v úterý, pozn. red.) podám také rezignaci na předsedu poslaneckého klubu. Kdykoliv člověk někde končí, něco nového a hezkého se zase otvírá. Každopádně hodlám dodělat ty protikorupční zákony a moderní řízení projektů státu. Což je jedna z odpovědí na dotaz paní ze sídliště, proč tento stát nefunguje. Reformy vnitřku Pirátské strany, aby fungovala, řešila co potřebují lidi, ne sebe sama a bylo příjemné v ní něco tvořit, čekají na někoho jiného. Díky všem za podporu,“ napsal.
Důvodem hlasování byl Michálkův návrh na změnu organizace strany, která by dala více kompetencí předsednictvu. „Výsledek je těsný, ale ukázal, že je silná nespokojenost s tím, jakým způsobem byly aktuální změny připraveny a navrženy. A potažmo, že metody, které Jakub (ale nejen on) zkouší opakovaně používat, jsou v demokratické straně nepřijatelné,“ uvedl na fóru předkladatel návrhu na Michálkovo odvolání Dalibor Záhora.
Bartoš: Šlo o rozdílné pohledy
Většina Republikového výboru podle Záhory nicméně tento impulz z členské základny nereflektovala a v sobotu harmonogram změn schválila. Členy výboru proto vyzval, zda není na místě toto rozhodnutí přehodnotit.
„Budiž to také poučením pro jakékoli další pokusy provádět změny takto na sílu a bez potřebné snahy o konsenzus ve straně a dostatečného prostoru na diskusi,“ uvedl. Proti odvolání Michálka se už dříve vyslovil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Nyní uvedl, že důvody pro podnět byly interní, šlo prý o rozdílné pohledy na „zefektivnění některých stranických postupů a jakým způsobem vést diskuzi o možných změnách“.
„Jakubovi Michálkovi chci zároveň poděkovat za všechnu odvedenou práci na poli republikového výboru, ale hlavně vůči občanům v našem sněmovním týmu, v čemž bude samozřejmě i nadále pokračovat,“ sdělil Bartoš.
Republikový výbor Pirátů se skládá ze čtrnácti členů volených jednotlivými krajskými organizacemi a z deseti až třiceti členů volených Celostátním fórem. Výbor upřesňuje předpisy přijaté Celostátním fórem, připravuje podklady pro jeho jednání. Rozhoduje například o členských příspěvcích, schvaluje rozpočtová pravidla a stranický program a stanovuje pravidla pro kandidátky.