Pěvkyně Červená zmizí ze seznamu StB

Praha - Ministerstvo vnitra má podle rozhodnutí pražského městského soudu vymazat operní pěvkyni Soňu Červenou ze seznamu spolupracovníků komunistické Státní bezpečnosti (StB). Informoval o tom server Novinky.cz. Červená se domáhala očištění svého jména žalobou proti vnitru a Archivu bezpečnostních složek. Rozhodnutí zatím není pravomocné.

StB vedla na Červenou osobní svazek od padesátých let. Ve svazku založeném Státní bezpečností v Brně se objevila zpěvačka pod krycím jménem Fialová. Červená v žalobě tvrdila, že spolupráci s StB ani protokol či záznam o výslechu nikdy nepodepsala, proto je podle jejího mínění v seznamech evidována neoprávněně. Právní zástupkyně ministerstva vnitra však podle serveru Novinky.cz už dříve uvedla, že součástí svazku je i ručně psaný slib spolupráce, který se dochoval v originále a který prý Červená podepsala.

Z pěti případných svědků, kteří se na vzniku svazku podíleli nebo by k němu podle ministerstva vnitra mohli vypovídat, už ani jeden nežije. Podle serveru tak musel soud rozhodovat na základě listinných důkazů.

Operní pěvkyně, mezzosopranistka a dcera známého českého spisovatele a kabaretiéra Jiřího Červeného v lednu 1962 po zbudování Berlínské zdi emigrovala posledním otevřeným přechodem z východního Berlína do tehdejšího západního Německa. Podle některých pramenů se ji ke spolupráci bezvýsledně snažila získat i východoněmecká Stasi. To však Červená popřela. Zároveň uvedla, že z bývalého Československa emigrovala právě kvůli nátlaku StB. Letos v září se Červená stala čestnou členkou Státní opery Praha, v nové sezoně činohry Národního divadla (ND) vystoupí ve hře Věc Makropulos v režii Roberta Wilsona.

Soňa Červená
Zdroj: ČT24