Zájem o recyklovaný polyethylentereftalát (PET) roste. Za tři roky se bude muset povinně přidávat do lahví, takže se vrací diskuze o možném zálohování. Výrobci plastů tvrdí, že právě recyklované PET lahve nejsou takovou hrozbou přírodě, jak se obecně soudí.
PET lahve budou povinně obsahovat recyklát, výrobci proto podporují jejich zálohování
Češi si každoročně koupí několik miliard PET lahví s nápoji. Cesty, jak je dostat zpátky do regálů ve formě lahví s pitím, jsou dvě: vytřídit do žlutých kontejnerů nebo vrátit jako zálohované.
Už za tři roky má být každá PET lahev z 25 procent z recyklovaného materiálu a do budoucna ze 30 procent. Zájem o polyethylentereftalát tak roste. „Pořád jde velká část do textilního průmyslu, do automobilového průmyslu a samozřejmě jedna z cest, jak na to reaguje obalový průmysl, je iniciativa pro zálohování,“ říká ředitel české pobočky výrobce plastů Jan Daňsa. „Pro mě je nejsmysluplnější cesta použít lahev do lahve,“ dodává.
Recyklace PET lahve je jednoduchá
Většina Čechů plasty třídí. Podle průzkumu pro iniciativu Replastuj.cz se snaží omezit i jejich spotřebu: nakupují s vlastní taškou nebo preferují znovu použitelný kelímek. Předpoklad, že většina obalového odpadu je právě z plastů, je však mylný. „Ze základních materiálů jsou vnímány jako nejvíce škodlivé pro životní prostředí,“ uvedl výzkumník z Perfect Crowd Jan Auředník.
„Petka je strašně vidět, protože je lehká, takže plave. Na druhou stranu je její fyzická recyklace relativně snadná,“ vysvětluje Daňsa.
Vyšší poptávka, vyšší cena
PET a jeho výroba s rostoucí poptávkou zdražuje. Na druhou stranu podle asociace odpadových firem stávající systém funguje. Už teď skončí ve žlutých kontejnerech osm z deseti PET lahví. Případné zálohování by se tak podle ní mělo zaměřit na jiné, hůře recyklovatelné plasty, třeba PVC.
„Tomu bych z environmentálního hlediska rozhodně porozuměl lépe, než vybírat si v tuto chvíli ten nejlépe recyklovatelný typ obalu. PET lahve jsou žádanou komoditou, kterou nemá nikdo problém uplatnit,“ tvrdí Petr Havelka z České asociace odpadového hospodářství.
Nové, od letoška platné odpadové zákony, umožňují zavést zálohový systém dobrovolně. Některé nápojové firmy a jejich iniciativy teď ale znovu zkoušejí přesvědčit politiky, že by mělo být zálohování povinné.