Paroubek se podivuje, že Ratha pustili až po volbách

Praha - Zástupci sociální demokracie nechtějí propuštění svého exhejtmana Davida Ratha příliš komentovat. Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky to politikům nepřísluší, uvedl ale, že Rathova vazba trvala již velmi dlouho. Propuštění Ratha uvítal herec a režisér Jan Kačer, který se dříve za chování politika zaručil. Podobně reagoval i někdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek (LEV 21); ten se chce s Rathem sejít. Více o Rathově propuštění a jeho kauze si můžete přečíst zde.

„Nevidím důvod, abych jako politik komentoval rozhodnutí nezávislého soudu. Nepochybně pro takové rozhodnutí měl své důvody. Vazba Davida Ratha navíc trvala již velmi dlouho,“ reagoval Sobotka

Podle Jiřího Paroubka byla rok a půl trvající vazba i na české poměry „trochu přes čáru“. „Je nicméně zajímavé, že bylo dovoleno Davidu Rathovi opustit prostředí vazební věznice až po volbách do Poslanecké sněmovny. Mysl soudců zřejmě až nyní, jako blesk z čistého nebe, pookřála,“ napsal Paroubek v prohlášení. 

Paroubek dále uvedl, že se nikdy netajil podporou pro propuštění Ratha, jehož vazební stíhání považoval za nesmyslné. Měl ho za pokus exposlance zlomit, aby nebyl schopen obhajoby. Nyní by se rád s Rathem sešel, aby s ním probral možnosti pomoci.

Rath mluví k novinářům na náměstí v Hostivici
Zdroj: ČT24

Podobně reagovali i středočeští radní - současný hejtman Josef Řihák (ČSSD) označil za „podivné“, že rozhodnutí padlo až po volbách. „Já jsem samozřejmě lidsky rád, protože zadržovat někoho 18 měsíců ve vazbě není určitě správné,“ řekl Řihák. Podle nějž se Rathovi dostalo zacházení jako s „desetinásobným vrahem“. Poukázal také na to, že Rathova kauza před volbami plnila stránky novin. „Kladu si otázku, proč ho nepustili před volbami. Teď je najednou klid,“ podotkl Řihák.

Rathovo propuštění na svobodu komentoval i prezident Miloš Zeman. Podle hlavy státu měl být Rath propuštěn, nebo odsouzen. Být ve vazbě déle než rok je už trochu moc, uvedl Zeman v Impulsech Václava Moravce. „Nevím, zda je pan Rath vinen, či nevinen a nemám právo o tom uvažovat. Ale jsem už starý pán, moc si vážím času a každá hodina svobody je pro mě něco svatého. Právě v tom se mi zdálo nelogické, že zatímco ctíme presumpci neviny, držíme vlastně nevinného člověka dlouhé měsíce ve vyšetřovací vazbě,“ reagoval herec Jan Kačer.

Spolu s herečkou a političkou Taťánou Fischerovou, starostou Hostivice Jaroslavem Kratochvílem a bývalým olympionikem a desetibojařem Robertem Změlíkem převzal „záruky za chování“ exposlance. „Věřím, že jeho proces bude spravedlivý,“ uvedl také Kačer, který dál důvěřuje soudu - o to víc, že byl nyní Rath propuštěn.

Vydáno pod