Krajský soud v Ostravě ve středu zamítl odvolání obžalovaných učitelek mateřské školy. Ty podle rozsudku Okresního soudu ve Frýdku-Místku mezi roky 2005 až 2011 týraly několik dětí ve školce v Metylovicích. Soud jim za to udělil podmíněný trest na dva roky a dva měsíce – s dvouletým odkladem. Státní zástupkyně požadovala ještě zákaz činnosti. I její odvolání ale soud ve středu zamítl.
Ostravský soud potvrdil učitelkám tresty za týrání předškoláků
Učitelky se k dětem podle obžaloby chovaly hrubě a necitlivě. Původně je Okresní soud ve Frýdku-Místku obžaloby zprostil, ale poté co rozsudek potvrdil i krajský soud, podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman dovolání. Případ se tak vrátil na okresní úroveň, kde soud letos v dubnu odsoudil ženy k podmíněným trestům. Po odvolání obžalovaných učitelek je ve středu potvrdil krajský soud, uvedl mluvčí soudu Jiří Barč.
Zacházení s dětmi podle obžaloby překročilo hranice trestného činu. Státní zastupitelství tvrdí, že učitelky se v letech 2005 až 2011 k dětem chovaly hrubě, necitlivě, bezohledně, když na ně křičely, posílaly je na hanbu do oddělených místností, strašily je čerty a čarodějnicemi.
Obžaloba zmiňovala také nucení do jídla, které nejednou vedlo ke zvracení, anebo přelepování úst lepicí páskou. Děti, které učitelky považovaly za zlobivé, seděly u zvláštního stolečku a jejich jména se objevovala na nástěnce. Státní zastupitelství popsalo také následky na dětech: strach ze školky i učitelek, ale i psychosomatické potíže, bolesti, tiky, pomočování.
Okresní soud ve Frýdku-Místku učitelky v únoru 2016 zprostil obžaloby. Za prokázanou považoval pouze část vytýkaného jednání, například jednorázové přelepení úst, posílání dětí za dveře do umývárny nebo vyvěšení jmen „zlobivých dětí“. Podle soudu však nešlo o trestný čin. Odvolací Krajský soud v Ostravě rozsudek potvrdil. Ze spisu vyplývá, že některé výchovné metody nebyly adekvátní, avšak neprokázal se „vyšší stupeň hrubosti a bezcitnosti“.
Podle Zemanova dovolání soudy chybovaly, když upřely důkazní hodnotu vyjádřením znalkyň, které zkoumaly psychický stav dětí. Špatně podle žalobce interpretovaly i další svědecké výpovědi. Žalobci poukázali také na stanoviska erudovaných pracovišť, třeba Národního ústavu pro vzdělávání nebo Fondu ohrožených dětí.
„Týráním může být i trestání svěřené osoby za výchovné prohřešky, a to tehdy, pokud je trestání nepřiměřené, ponižující nebo surové nebo jinak vážně zasahující do psychické a fyzické integrity svěřené osoby,“ stálo v dovolání.
Později Okresní soud ve Frýdku-Místku obžalovaným ženám udělil podmíněné tresty. Obě se odvolaly a jejich odvolání dnes Krajský soud v Ostravě zamítl. Rozsudek je tak pravomocný. Odsouzené mohou podat jen mimořádný opravný prostředek a tím je dovolání k Nejvyššímu soudu.