Organizace pro závislé na alkoholu nestíhají, čekací lhůty se prodloužily až čtyřikrát

Až čtyřnásobně se prodloužila doba čekání na ambulantní léčbu pro lidi hledající pomoc se závislostí na alkoholu. Jejich počet totiž od začátku pandemie covidu-19 stoupá. České televizi to potvrdila Helena Rampachová, předsedkyně Asociace neziskových organizací, a zástupci dalších tří organizací. K nárůstu počtu lidí potýkajících se s problémy s alkoholem podle odborníků mohla přispět pandemie a sociální izolace.

Se zvyšujícím se počtem klientů organizací pomáhajících závislým na alkoholu se prodlužuje doba, po kterou musejí lidé čekat na začátek ambulantní léčby. „Průměrně se čekací doba zdvojnásobila. V některých městech ale také byla dříve čtrnáctidenní a nyní trvá dva měsíce,“ popisuje Rampachová. 

„Nárůst klientů je oproti minulému roku o patnáct až dvacet procent,“ vysvětluje Rampachová, proč k prodloužení čekacích dob došlo. Dodává přitom, že jde o srovnání prvních pěti měsíců letošního a loňského roku.

Více klientů má například i Zařízení sociální intervence Kladno. „V loňském roce jsme měli pět terapeutických skupin týdně, letos máme devět skupin, takže u nás je to téměř stoprocentní nárůst lidí, kteří se chtějí léčit,“ říká ředitelka této příspěvkové organizace Jana Petráková. Dodává ale, že to nutně neznamená, že by se zdvojnásobil počet závislých ve společnosti, ale že jednoznačně přibývá těch, kteří mají potřebu tento problém řešit.

Odhodlání se s čekáním ztrácí

Nárůst klientů mají i v centru Kolping na Vysočině. Naštěstí zrovna otevřeli celou novou pobočku, takže nové klienty mohli přesměrovat tam. „Člověk se musí odhodlat, aby léčbu začal, a když už tam to odhodlání je, ale léčit se nemůže, ta motivace se ztrácí,“ vysvětluje Zdeňka Danhoferová, terapeutka, adiktoložka a psycholožka z centra Kolping, proč jsou dlouhé čekací doby problémem.

„Možná v jeho životě přišel nějaký impuls k tomu začít s tím něco dělat a ta doba se nevyužije,“ dodává. Navíc se podle psycholožky mohou u závislých dál prohlubovat jiné problémy, člověk se může například zadlužovat, nebo se mu mohou rozpadat vztahy, čemuž by se v případě dřívějšího začátku léčby mohlo zabránit.

Přírůstek klientů potvrzuje i ředitelka soukromého pobytového centra v pražském Braníku Monika Plocová. „U nás je přírůstek klientů o padesát procent. Tím, že jsme soukromé zařízení, snažíme se klientům přizpůsobit a vycházet jim co nejvíce vstříc, takže čekací doby se u nás moc neprodloužily,“ říká Plocová.

I podle ní centru přibyli klienti hlavně kvůli pandemii koronaviru. „Lidé byli dlouho zavření doma, měli méně kontaktu s přáteli nebo kolegy, některým neprospěla absolutní izolace s rodinou v domácnosti, a někteří lidé se proto obrátili k alkoholu nebo třeba návykovým lékům,“ shrnuje důvody Plocová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 26 mminutami

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 4 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 5 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 9 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 10 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 12 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 13 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 13 hhodinami
Načítání...