Opakování srážky ve Studénce může zabránit i změna spouštění závor

Správa železniční dopravní cesty by měla zvážit způsob, jakým se spouštějí závory na přejezdech a také při rekonstrukcích přejezdů posoudit rizika vyplývající z chování místních řidičů a chodců. Doporučila to Drážní inspekce v závěrečné zprávě z vyšetřování červencové tragické nehody ve Studénce, kde po srážce pendolina s kamionem zemřeli tři lidé.

Nehoda ve Studénce byla pro Drážní inspekci jednou z mnoha mimořádných událostí, které loni vyšetřovala, ale mezi ostatními je na první pohled výjimečná. Málokdy se stává, že ve vlaku při nehodě zemřou cestující, po srážce s kamionem a především jeho nákladem však zemřeli tři. Zranění utrpělo dalších 25 lidí včetně strojvedoucího a tří zaměstnanců SŽDC. Poranění utrpěli kvůli destrukci prvního vozu vlaku, kterou způsobil střet s kamionem a především jeho nákladem, ale také požár pohonných hmot kamionu.

Příčina nehody, která se stala loni 22. července ve Studénce, je jasná: V době, kdy svítila výstražná světla, vjel na přejezd kamion s nákladem palet plechů, který po spuštění závor zůstal na přejezdu stát. Tam do kamionu narazil vlak, který měl pět minut zpoždění kvůli poruše dveří v Ostravě. Za zásadní příčinu nehody proto považují vyšetřovatelé „nerespektování světelné výstrahy“ a za přispívající faktor „neopuštění prostoru železničního přejezdu – nepřeražení sklopeného závorového břevna“.

obrázek
Zdroj: ČT24

Inspekce: Závory by se měly spouštět jinak

Drážní inspekce ale současně doporučila několik změn, které by měly přispět ke zvýšení bezpečnosti na přejezdech a ve vlacích. Jednak by je měly učinit Správa železniční dopravní cesty a Drážní úřad, jednak i České dráhy, jejichž elektrická jednotka řady 680 (Pendolino) do kamionu narazila.

Za drobnou, ale přitom zásadní změnu považuje inspekce zavedení sekvenčního sklápění závor. Při něm se nejprve sklápějí závory, které jsou pro řidiče přijíždějící k přejezdu vpravo, a až po nich závory vlevo, tedy v polovině vozovky, kterou se z přejezdu odjíždí. Zavedení takového způsobu sklápění závor by měla zajistit Správa železniční dopravní cesty, Drážní úřad by potom podle inspekce měl připravit legislativu, která sekvenční sklápění upřednostní.

3 minuty
UDÁLOSTI: Inspekce doporučila sekvenční sklápění závor
Zdroj: ČT24

Generální ředitel výrobce zabezpečovací techniky AŽD Zdeněk Chrdle odhadl, že úprava přejezdu na sekvenční sklápění by stála sto tisíc korun. Nákladnější by byla rekonstrukce přejezdu, který má jen dvě břevna. „Kalkuloval jsem to do půl milionu korun,“ uvedl Zdeněk Chrdle.

SŽDC by také měla při rekonstrukcích přejezdů a rozhodování o jejich zabezpečení vzít v úvahu místní podmínky a to, jak se lidé na konkrétním místě chovají. Doporučení dostalo od vyšetřovatelů i ministerstvo dopravy, které by mělo zpřísnit tresty za nepovolený vjezd na železniční přejezd, ale také „rozšířit povědomí řidičů (…) o možnosti přeražení sklopeného břevna závory“.

Čidla na přejezdech – dobrý nápad?

Drážní inspekce také reagovala na zvažované umístění čidel na přejezdy, které v případě, že na přejezd někdo vjede po spuštění světel, pomohou zastavit vlak. „Drážní inspekce považuje za nezbytné upozornit na možné zneužívání systému ze strany neukázněných uživatelů pozemní komunikace, spočívající (…) v nedovoleném vjíždění na železniční přejezd v době, kdy je to činností přejezdového zabezpečovacího zařízení zakázáno,“ stojí v závěrečné zprávě. Řidiči by tak mohli na čidla spoléhat, a zcela tak paralyzovat železniční dopravu. Pokud tedy budou čidla na přejezdech umístěna, měly by podle inspekce ruku v ruce jít tvrdé postihy.

Českým drahám potom Drážní inspekce doporučila, aby se při výcviku strojvedoucích více zaměřily na zvládání krizových situací, ale také aby pro ně zajistily co nejsnazší únikovou cestu z kabiny. Doporučení ke změnám ve výcviku je však spíš preventivní – podle železničářů i vyšetřovatelů reagoval strojvedoucí ve Studénce velmi rychle. Mluvčí drah Petr Šťáhlavský navíc upozornil, že ČD připravují nákup trenažéru pro strojvedoucí. „Pokud nebudou komplikace, tak bychom tímto trenažérem mohli disponovat během jednoho roku,“ nastínil.

Řidič kamionu jde k soudu

Kromě Drážní inspekce vyšetřovali nehodu policisté. Ti již svoji práci dokončili – řidič kamionu stane ve středu před soudem. Za obecné ohrožení mu hrozí až deset let vězení. Státní zástupce Aleš Boháč očekává, že řízení nepotrvá dlouho, mohlo by skončit tentýž den. Sám obžalovaný s tím, že zůstane ve vězení, počítá. Nedávno prodal byt a požádal o prodloužení vazby, do které šel již krátce po nehodě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek ruské války na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU.
10:16Aktualizovánopřed 4 mminutami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 1 hhodinou

Většina deváťáků se dostala na preferovanou školu, řekl Bek

V prvním kole přijímacích zkoušek bylo na střední školy přijato 94 procent deváťáků, asi o procento více než loni. Většina se dostala na preferovanou školu, sdělil ministr školství Mikuláš Bek (STAN) spolu s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou. Resort školství informoval také o výsledcích státních maturit, neuspělo 12,3 procenta studentů.
11:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud poslal do vazby dva obviněné po zásahu na plzeňském úřadě

Okresní soud Plzeň-město poslal kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby dva lidi obviněné v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě Plzeňského kraje. Informovala o tom okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Obžalovaným hrozí až osmileté vězení.
před 3 hhodinami

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 6 hhodinami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 7 hhodinami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 8 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 12 hhodinami
Načítání...