On-line výuka i v zimním semestru. Na takovou variantu se připravují některé univerzity třetího věku

Jak se připojit na videopřednášku nebo jak pracovat s dokumenty na internetu. Taková školení pro studenty některých univerzit třetího věku teď plánují jejich vyučující. Cílem je pomoci jim s technickými přípravami na možnou on-line výuku. Chtějí být totiž nachystaní na případné další uzavření škol kvůli koronaviru. Využijí tak i zkušenosti z minulého semestru, kdy kvůli koronaviru vzdělávání distančně probíhalo. ČT to řekly oslovené univerzity. Na podání přihlášky mají letos zájemci více času, někde až do září.

Kromě standardní prezenční výuky už pro studenty univerzity třetího věku chystají on-line kurzy například na pražské Vysoké škole ekonomické (VŠE). „V souvislosti s pokračující pandemií virové choroby covid-19 je připravována výuka v zimním semestru také v on-line formě,“ uvedl ředitel univerzity třetího věku VŠE Tomáš Kubálek.

S takovou formou výuky se setkali někteří z těchto studentů už v letním semestru. Podle Kubálka se ale vzdálených lekcí nemusí bát ani ti noví. „V srpnu probíhají osobní či vzdálené konzultace studentům univerzity třetího věku tak, aby na on-line výuku byli připraveni. Zejména se jedná o instalaci a nastavení softwaru a vyzkoušení,“ popsal Kubálek.

Na on-line výuku jsou případně připraveni také na Univerzitě Karlově, konkrétně na evangelické teologické, právnické nebo husitské teologické fakultě.

Distanční formu si chválili už během letního semestru vyučující na zlínské Univerzitě Tomáše Bati nebo na Západočeské univerzitě v Plzni. Při zhoršení situace jsou i tady připraveni se k ní vrátit. „Hned na začátku výuky budeme posluchače připravovat na možnost vzdálené výuky. Během letního semestru jsme již on-line výuku v rámci univerzity třetího věku realizovali a velmi se nám osvědčila forma nahrávaných přednášek,“ řekla mluvčí zlínské Univerzity Tomáše Bati Petra Svěráková.

Kolik bude uchazečů, univerzity zatím netuší

Jaký bude o lekce letos zájem, vysoké školy ještě neví. Kvůli koronavirové krizi totiž začaly přijímat přihlášky později než v předchozích letech. Na mnohých univerzitách tak mají zájemci o studium čas k podání přihlášky až do září.

„Vzhledem k současné situaci je termín podávání přihlášek na univerzitu třetího věku na Masarykově univerzitě na akademický rok 2020/21 přesunut z května na září letošního roku. O konkrétním termínu přijímání přihlášek i o způsobu, jakým budou přihlášky přijímány, budeme uchazeče informovat v druhé polovině srpna,“ sdělila mluvčí brněnské Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Podle zkušenosti vysokých škol mají studenti univerzit třetího věku nejčastěji zájem o kurzy související s tematikou cestování, památek nebo zdravého životního stylu. „Jaké obory si letos uchazeči budou zapisovat nejvíce, se ukáže, až budou rezervace ukončeny. Tradičně ale bývá největší zájem o předměty týkající se zdravého životního stylu, ať už jde o přednášky z psychologie nebo z medicíny,“ přiblížila mluvčí Západočeské univerzity v Plzni Šárka Stará.

V posledních deseti letech výrazně vzrostl počet seniorů, kteří se v kurzech univerzit třetího věku chtějí vzdělávat. Mezi lety 2011 a 2018 se zhruba zdvojnásobil. V minulém akademickém roce jich bylo asi 57 tisíc. Kurzy univerzit třetího věku nabízejí v Česku veřejné vysoké školy a jejich různé fakulty či ústavy. Na přednášky se hlásí lidé zhruba od 55 let. Podle viceprezidenta Asociace univerzit třetího věku Romana Prokopa kolem 60 procent zapsaných v kurzech jsou šedesátníci a sedmdesátníci a zhruba čtyři pětiny jsou ženy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Některých infekcí přibylo, žloutenky A více než desetkrát, uvedl zdravotní ústav

V prvním čtvrtletí v tuzemsku meziročně přibylo některých infekcí, například svrabu, legionelózy a zejména žloutenky typu A. Jejích letošních 332 případů je více než desetinásobek počtu případů proti prvním třem měsícům loňského roku, vyplývá z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Naopak se zpomalilo šíření černého kašle, spalniček či příušnic.
před 2 hhodinami

Hackeři útočili na pražskou Správu služeb. Ta se potýká s následky

Správa služeb hlavního města Prahy čelila kyberútoku a potýká se s následky – hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání, informoval web iROZHLAS, kterému útok potvrdila přímo příspěvková organizace města. Podrobnosti k případu ale sdělovat nechce. Věcí se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Data byla odcizena před více než týdnem a útočníci dali pražské správě služeb 29denní ultimátum, uvedla společnost Check Point Software Technologies.
08:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V tuzemsku pracuje 155 tisíc ukrajinských uprchlíků, hlásí ministerstvo

Podle ředitelky sekce zaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Kateřiny Štěpánkové pracuje v Česku 155 tisíc uprchlic a uprchlíků z Ukrajiny. Celkem 95 procent z nich platí z výdělku ze zaměstnání či z práce na dohodu odvody. K nedělní půlnoci mělo v zemi podle údajů resortu vnitra dočasnou ochranu 368 tisíc příchozích z válkou zmítané země.
před 4 hhodinami

Europoslanec Kovařík z rodinných důvodů skončí ve funkci

Český europoslanec Ondřej Kovařík (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu se z rodinných důvodů rozhodl ukončit své působení v Evropském parlamentu (EP). Oznámil to na sociální síti X. Stane se tak podle něj před letní parlamentní přestávkou. Podle výsledků voleb do EP je náhradníkem za Kovaříka bývalý velvyslanec v Norsku Jaroslav Knot.
před 5 hhodinami

Životickou tragédii připomíná výstava, hejtman čelí kritice

Končí lhůta pro posílání připomínek k plánované stavbě obchvatu Havířova. Vést má i přes městskou část Životice, kde nacisté během druhé světové války postříleli 36 mužů – mstili se za přestřelku mezi gestapem a partyzány. Událostem se nyní věnuje i výstava v Senátu. Spolupořádá ji poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO), ale čelí přitom kritice pozůstalých, že dlouhodobě vystupuje proti důstojnému uchování památky. Výstava je přístupná veřejnosti, ale jen v pondělí, v určitý čas a po domluvě v infocentru.
před 9 hhodinami

Státní památky nabízí na Velký pátek mimořádný program

Na Velký pátek letos připadl Mezinárodní den památek a sídel. Mnohé státní hrady a zámky při této příležitosti připravily mimořádný program. Nejde jen o prohlídky, ale také o výtvarnou soutěž nebo o výpravu s indiciemi, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.
07:46Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa, příměstské jsou už ve většině měst zcela zaplněné. České televizi to potvrdila Česká rada dětí a mládeže a osm organizací pořádajících tábory. Podle nich mají rodiče největší zájem o klasické pobytové a příměstské tábory se všeobecným zaměřením, stoupá ale i poptávka po těch u moře. Ceny se za poslední rok zvedly o deset procent.
před 10 hhodinami

S Velikonoci přichází kontroly na silnicích a posilování spojů

Za poslední dva dny zemřelo na silnicích dvanáct lidí, jako rizikový hodnotí policie i nadcházející sváteční víkend. Posílí proto kontroly napříč celou republikou – hlídky se zaměří na alkohol za volantem nebo telefonování. Na Velikonoce lidé také více využívají veřejnou dopravu. Například České dráhy, jako největší tuzemský železniční dopravce, posílily své dálkové vlaky. Doporučují vybírat i spoje mimo přepravní špičku a ke kratším cestám využívat regionální vlaky.
před 20 hhodinami
Načítání...