ODS chce krátit platy politikům, kteří zadlužují stát

Praha – Občanští demokraté chtějí sankciovat poslance a vládu, pokud budou zadlužovat stát. ODS chce představit ústavní zákon o rozpočtové kázni a odpovědnosti, podle nějž by se platy ministrů i poslanců, kteří hlasovali pro rozpočet, mohly podle skutečného výsledku hospodaření státu a vývoje HDP snížit až o čtvrtinu. V případě, že bude stát hospodařit dobře, mohly by se naopak platy také až o pětadvacet procent zvýšit. Informoval o tom server iDNES.cz s odvoláním na hlavního ekonomického experta strany Martina Kocourka.

ODS navrhuje, že pokud by vláda dvakrát za sebou předložila rozpočet se schodkem přes tři procenta hrubého domácího produktu, musela by znovu požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru. Každé překročení tří procent HDP navíc musí schválit nadpoloviční většina poslanců, plánují občanští demokraté. Vláda by měla o důvěru požádat také ve chvíli, kdy bude stát hospodařit výrazně hůř, než poslanci schválili a schodek bude o pětinu vyšší.

Občanská demokratická strana s návrhem přichází čtyři měsíce před volbami a slibuje si od něj více voličů. Reaguje tak také na změny v Janotově úsporném balíčku, které v parlamentu prosadila levice. Základní plat čelných politiků od letošního ledna o čtyři procenta klesl v souvislosti s přijetím úsporného balíčku ministra financí Eduarda Janoty. Třeba řadový poslanec tak nyní bere 59 tisíc korun místo 61 400 korun a ministr 112 600 korun místo dosavadních 117 200 korun.

Občanští demokraté chtějí zákon předložit sněmovně po jarních parlamentních volbách. Protože se jedná o ústavní zákon, budou potřebovat hlasy nejméně 120 poslanců a tří pětin přítomných senátorů.