Odměny zdravotníkům za nasazení v době pandemie jsou v dalších problémech. Hrozí, že část zdravotníků je dostane až na podzim. Pojišťovny měly poskytovatelům nelůžkové péče poslat peníze na odměny do 31. května. Výplaty ale komplikuje administrativní chyba.
Odměny zdravotníkům se pozdrží. Výplaty komplikuje administrativní chyba
Záchranář Miroslav Vácha trávil obvykle celý den v ochranném obleku. Často se nestíhal ani najíst. Za nasazení během pandemie počítal už tento měsíc s odměnami. Jako záchranář měl dostat 120 tisíc. Jeho manželka je na mateřské. „Mám čtyři děti. Už jsem se opravdu těšil, že budu mít nějakou bezpečnou finanční zálohu,“ sděluje Vácha.
Vedení záchranky jim odměny slibuje v červenci. Prostředky z pojišťoven jim už přišly. Teď propočítávají, jestli jim vyjdou pro všechny. „Uděláme všechno pro to, aby všichni naši zaměstnanci, ať už operátoři, lékaři nebo řidiči, dostali od nás vyplacenou nejvyšší možnou částku,“ uvádí mluvčí ZZS Kraje Vysočina Petr Janáček.
To praktik z Jihomoravského kraje Ivo Procházka už teď ví, že prostředky na všechny lidi, které ve své ambulanci zaměstnává, nedorazily. Pětasedmdesát tisíc nepřišlo třeba pro dvě ještě neatestované lékařky.
„Děvčata po celou dobu velmi poctivě pracovala, od rána do večera, o sobotách o nedělích. Nemám nejmenší důvod, proč bych jim to krátil, to radši sáhnu do vlastní kapsy,“ prohlašuje Procházka.
Chybí doplnění dodatku smlouvy
Ministerstvo zdravotnictví to vysvětluje administrativní chybou právě na straně poskytovatelů zdravotnických služeb. Kvůli tomu třeba Všeobecná zdravotní pojišťovna vyplatila zatím jen 3,7 miliardy namísto plánovaných sedmi.
„Chybí doplnění dodatku smlouvy, kde jsou evidováni zdravotničtí pracovníci, a na základě tohoto můžeme zdravotnickým zařízením vyplácet finanční prostředky,“ uvádí mluvčí VZP Vlastimil Sršeň.
„Teď je plán takový, že bychom dali lhůtu do konce léta. Poskytovatelé, kteří nemají data kompletní, musí smlouvy doplnit, a na základě toho pojišťovny peníze vyplatí,“ sděluje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Odboráři akceptují jednoměsíční zpoždění
Odboráři se zpožděním nesouhlasí. „Odměny byly zdravotníkům slíbené někdy na konci minulého roku, a pokud by měly být vyplacené za rok, tak neplní svůj účel,“ myslí si předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková. Nejvyšší možné zpoždění je podle odborářů stejné jako v případě záchranáře Miroslava Váchy. Tedy jeden měsíc.
Současná fáze odměňování zdravotníků se týká například záchranářů, ambulantních specialistů anebo zubařů. Pojišťovny pro ně měly nachystáno přes 11 miliard. Personál v ambulancích by měl získat až 75 tisíc, záchranáři 120 tisíc.
Už v dubnu poslalo ze svého rozpočtu ministerstvo zdravotnictví peníze na odměny do nemocnic, konkrétně dvanáct a půl miliardy. Ty si po 75 tisících rozdělil jak odborný personál, tak i nezdravotníci – ti mohli dostat až 30 tisíc.