Do nemocnic by podle odborů a dalších organizací sdružených v tzv. krizový štáb proti kolapsu zdravotnictví mělo jít příští rok 45 miliard korun. Chybí podle nich finance na platy i rozvoj nemocnic. Pojišťovny se přitom s ministerstvem dohodly na 19 miliardách, což je meziročně asi o pět procent navíc.
Odbory chtějí pro nemocnice na příští rok o 26 miliard více. Ministr řekl, že peněz mají dostatek
Veřejné zdravotní pojištění, z nějž je hrazena péče, bude mít příští rok podle odhadů k dispozici 346 miliard korun.
Podle tzv. krizového štábu nejsou peníze rozděleny správně. Chtějí proto více na platy zdravotníků, fungování menších nemocnic nebo dlouhodobou a domácí péči. Změny v úhradové vyhlášce může ministerstvo udělat do pátku 30. srpna. Novinářům to ve čtvrtek řekli zástupci štábu na tiskové konferenci před budovou ministerstva zdravotnictví.
Nemocnice podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníkové dluží dodavatelům přes miliardu korun, zdražily také energie. „Péče v nemocnicích není bezpečná pro pacienty a práce není bezpečná pro zaměstnance,“ dodala.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) pro ČT popřel, že je ohroženo fungování regionálních nemocnic v Česku kvůli nastavení úhradové vyhlášky. Řekl, že odbory takto pracují a „každý rok se opakuje tento jejich apel, dnes si dokonce najaly PR agenturu, takže lobují“.
„Myslím si, že situace je jiná. Do českého zdravotnictví půjde v příštím roce nejvíce peněz v historii, o 26 miliard korun navíc, celkově na péči 346 miliard. To neodpovídá tvrzení odborů, že by šlo do zdravotnictví málo peněz. Jde tam stále více peněz, a to do všech segmentů, nikoliv pouze do nemocnic, kde situaci řešíme individuálně,“ zdůraznil ministr.
Zmínil například nemocnici v Rumburku, která dostala nový úhradový dodatek od pojišťoven, který navyšuje úhrady. „To, co říkají odbory, zkrátka není pravda. V tuto chvíli jde do zdravotnictví peněz dostatek a budou rozděleny rovnoměrně mezi všechny segmenty.“