Obrana uzavřela rámcovou dohodu na dodávky protitankových min

Ministerstvo obrany uzavřelo sedmiletou rámcovou dohodu na dodávky systému protitankových min Sentry v hodnotě až 4,08 miliardy korun se společností STV Group. Česká armáda na základě smlouvy odebere nejméně 10 tisíc kusů min.

„Dohoda byla uzavřena na základě vítězství v užším zadávacím řízení. Hodnota kontraktu může v závislosti na potřebách armády ČR dosáhnout až 4,08 miliardy korun,“ uvedla STV. Na dodávce bude firma spolupracovat s finským specialistou na trhaviny a ženijní munici Forcit Defence.

Na dodávky moderních protitankových min s řídícím programovatelným systémem byla podle ministerstva vypsaná otevřená soutěž. „Zásadní pro uživatele bylo nahradit staré nevyhovující protitankové miny bakelitové, které byly vyrobeny v letech 1983 až 1985,“ informoval úřad.

Nové miny, které bude dodávat společnost STV, podle něj plně odpovídají mezinárodním úmluvám. „Nově nabytá schopnost umožňuje ženijním specialistům na dálku ovládat jednotlivé miny či celá minová pole,“ dodalo ministerstvo.

Protitankový systém Sentry podle STV umožňuje síťové propojení a vzdálené řízení jednotlivých min. „Tento systém umožňuje přesnou lokalizaci, bezpečné ovládání a programování minových polí s vysokou efektivitou a šifrovanou komunikací,“ uvedla firma.

STV Group je majetkem holdingové společnosti STV Invest, za kterou stojí podnikatel Martin Drda. Firma má sídlo v Praze, působí také v Poličce nebo v Hajništi na Liberecku. Poličské strojírny jsou součástí STV Group od roku 2015. Skupina se tak stala největším českým výrobcem munice. Kromě výroby munice se STV Group věnuje právě opravě vojenské techniky. Tržby společnosti za rok 2022 přesáhly 6,6 miliardy korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

SledujtePrezident Pavel mluvil s šéfem Soudcovské unie

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Pavel jedná ještě s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Na Pražském hradě měli hovořit o současné situaci, chystaných změnách v justici či problematice soudcovských platů.
před 5 mminutami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
10:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Odklad dohody o Dukovanech projekt zpozdí a prodraží

S odkladem podpisu finální dohody ke stavbě nových jaderných bloků v Dukovanech se posouvá i harmonogram a jednotlivé fáze projektu. O měsíce se tak zpozdí i samotné zprovoznění nových reaktorů. První z nich by podle aktuálního stavu měl být spuštěný na přelomu let 2036 a 2037, oznámil Petr Závodský, předseda představenstva společnosti Elektrárna Dukovany II (EDU II), která je za jaderný tendr zodpovědná.
před 2 hhodinami

„Sonda do duše“ profesionálů přinesla cenu reportáži o střelbě na fakultě

Nadace OSF v Praze ocenila novinářky a novináře, kteří citlivě, precizně a inovativně zpracovali klíčová témata v uplynulém roce. Cenu za audiovizuální reportáž získaly Zuzana Černá a Barbora Loudová za reportáž Temnota našich dní, která „přinesla sondu do duší“ těch, kteří byli na místě tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Z našeho pohledu to byli především trénovaní profesionálové, policisté, záchranáři a psychologové,“ uvedla Černá s tím, že jako autorky chtěly nabídnout společnosti terapii a ukázat, že „pokud tito lidé prožívají emoce a jsou zasaženi, tak na to má právo každý z nás“.
před 3 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 9 hhodinami

Turek připustil, že nepovolenou rychlostí jel v Česku po D5

Europoslanec a čestný prezident politického uskupení Motoristé sobě Filip Turek připustil, že rychlostí přesahující dvě stě kilometrů za hodinu jel v tuzemsku po dálnici D5. Vyplývá to z textové zprávy, kterou v úterý poslal portálu Novinky.cz. Dosud europoslanec fotografii, kterou sám zveřejnil na sociálních sítích a na níž tachometr jeho vozu ukazuje tuto v Česku nepovolenou rychlost, spojoval s dálnicí v Německu. Věcí se zabývá policie z Plzeňského kraje.
před 18 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
před 18 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 19 hhodinami
Načítání...