Obchod se soucitem. Dokument rozkrývá, kam mizí peníze darované na zvířata

Infiltrace, Obchod se soucitem (zdroj: Infiltrace)

Nemocným zvířatům se lidé často snaží pomáhat přes sbírky. Jenže peníze z transparentních účtů nemusí vždy jít na léčení. Zjistili to tvůrci dalšího dílu dokumentárního cyklu Infiltrace a tématu se věnují v epizodě s názvem Obchod se soucitem.

Fotografie psů a koček na sociální síti oslovily mnohé dárce. Na uzdravení zvířat organizace vybrala statisíce. Autorky dokumentu se vydaly se skrytou kamerou zjistit, kde peníze skončily. Ukázalo se, že na léčbu nešly. „Dají zvířátkům na krmivo a zároveň si trochu vezmou pro sebe,“ popisuje režisérka Šárka Maixnerová.

„Vybírá na ni peníze. Nebude k osvojení, ale bude zdroj financí, takových zvířat jsou na internetu spousty,“ říká předsedkyně Ligy na ochranu zvířat Dagmar Kubištová.

Podle Maixnerové by si dárci měli víc ověřovat, kam peníze posílají. Upozorňuje například na některé chovné stanice. V podnětech od diváků se často objevovala organizace, kde kočka stojí zhruba devět tisíc korun. Přitom podle veterinářky Veroniky Hřibňákové nevypadaly v dobrém stavu.

U této chovatelky byla loni v únoru kontrola Státní veterinární správy. Pochybení nenašla. „Zvířata byla v dobré kondici, bylo tam krmivo,“ vysvětluje mluvčí správy Petr Vorlíček a dodává, že kontrola nebyla předem hlášená.

Množírny

Vrcholem nelegálního obchodu se zvířaty jsou množírny, odkud zvířata putují do celého světa. Těm se však Infiltrace nevěnuje. „Mluvila jsem s několika lidmi, kteří mě před tím velmi varovali. Řekli mi, jak jim otrávili psy, jak jim vyhrožovali,“ říká k tomu spolutvůrkyně dokumentu Ivana Lokajová.

Infiltrace by chtěla přispět ke změně legislativy. Právě týrání zvířat mají zhruba v polovině března řešit poslanci. 

Infiltrace se věnuje různorodým společenským jevům. Největší ohlas vyvolala epizoda Obchod se zdravím, která odhalila podvodné praktiky léčitelů v klinice Aktip.