Novým ředitelem Správy Pražského hradu bude ekonom Vyhnánek

Novým ředitelem Správy Pražského hradu bude od soboty dosavadní šéf finančního odboru Kanceláře prezidenta republiky (KPR), ekonom Pavel Vyhnánek. V páteční tiskové zprávě to oznámila vedoucí oddělení komunikace KPR Karolína Blinková. Vyhnánek nahradí Vladimíra Sonntaga, který funkci zastával zhruba rok a rezignoval z osobních důvodů.

Vyhnánek je od roku 2018 pražským zastupitelem za Prahu Sobě, do roku 2023 byl také náměstkem primátora. Zároveň je zastupitelem Prahy 7.

Sonntag podle KPR rezignoval z osobních důvodů. Kancléř Milan Vašina ocenil to, jak dokázal konsolidovat a řídit největší příspěvkovou organizaci Hradu, která má na starost správu a provoz areálu Pražského hradu a zámku Lány, zajišťování návštěvnického provozu a správu majetku.

Finanční odbor KPR po Vyhnánkovi povede jeho dosavadní zástupkyně Kateřina Lusková.

Nového ředitele má od letošního února také Lesní správa Lány. Stal se jím Michal Pernica, který předtím byl zaměstnancem správy. Ve funkci tehdy vystřídal Pavla Rusa.

Řada personálních změn

Vedoucí KPR Vašina, který se funkce ujal v polovině února po Janě Vohralíkové, při nástupu uvedl, že současná organizační struktura kanceláře je nastavena logicky a že neplánuje změny organizace. Od začátku roku se přesto událo několik změn, například novými mluvčími se na konci února stali Eva Hromádková a Vojtěch Šeliga.

Největší pozornost vyvolal odchod Vohralíkové z funkce ředitelky KPR. Weby Seznam Zprávy a Deník N minulý rok informovaly o rozporech mezi Vohralíkovou a některými pracovníky Hradu, za kterými byly odlišné představy o působení. Mezitím někteří z nich pozice opustili. Web Seznam Zprávy v lednu napsal, že Vohralíková skončila po konfliktu s poradcem prezidenta Petrem Kolářem. Takové informace popřel prezident Petr Pavel.

V souvislosti se Správou Pražského hradu na konci února server Seznam Zprávy informoval o tom, že Hrad reklamuje stomilionovou zakázku na opravu jižního křídla. Značná část ze stovek oken, která měla být opravena, vykazuje závady. Práce skončily v roce 2021, správa podléhající tehdejšímu vedoucímu prezidentské kanceláře Vratislavu Mynářovi hotové dílo převzala. Práce provádělo sdružení firem Pracom a Akant Art.

Bývalý kancléř Mynář též dřívějšímu řediteli správy Ivo Velíškovi i bývalé správkyni lánského zámku Michaele Javůrkové přičítal nesrovnalosti v hospodaření Hradu, kvůli kterým podala tehdejší KPR trestní oznámení. Web Seznam Zprávy v polovině února napsal, že policie případ odložila. Týkal se například zmizení láhví s domácí pálenkou ze skladu na prezidentském zámku v Lánech. Současná prezidentská kancelář podle portálu podala proti odložení kauzy stížnost.

Diskuse se v poslední době vedla také o budoucnosti kláštera svatého Jiří. Významnou památku od Správy Pražského hradu převzalo v březnu 2016 Pražské arcibiskupství, nyní nevylučuje možnost jejího vrácení státu. Při převzetí se zavázalo, že ji do pěti let opraví a zpřístupní veřejnosti. Nejstarší český klášter však chátrá, přestože součástí dohody církve s tehdejším prezidentem Milošem Zemanem byla i smluvní pokuta. Správa v souladu s uzavřenou dohodou o vydání nemovitosti uplatňuje sjednanou smluvní pokutu ve výši jednoho milionu korun, počínaje rokem 2021, informoval v lednu Hrad.

Načítání...