Novým ředitelem Správy Pražského hradu bude ekonom Vyhnánek

Novým ředitelem Správy Pražského hradu bude od soboty dosavadní šéf finančního odboru Kanceláře prezidenta republiky (KPR), ekonom Pavel Vyhnánek. V páteční tiskové zprávě to oznámila vedoucí oddělení komunikace KPR Karolína Blinková. Vyhnánek nahradí Vladimíra Sonntaga, který funkci zastával zhruba rok a rezignoval z osobních důvodů.

Vyhnánek je od roku 2018 pražským zastupitelem za Prahu Sobě, do roku 2023 byl také náměstkem primátora. Zároveň je zastupitelem Prahy 7.

Sonntag podle KPR rezignoval z osobních důvodů. Kancléř Milan Vašina ocenil to, jak dokázal konsolidovat a řídit největší příspěvkovou organizaci Hradu, která má na starost správu a provoz areálu Pražského hradu a zámku Lány, zajišťování návštěvnického provozu a správu majetku.

Finanční odbor KPR po Vyhnánkovi povede jeho dosavadní zástupkyně Kateřina Lusková.

Nového ředitele má od letošního února také Lesní správa Lány. Stal se jím Michal Pernica, který předtím byl zaměstnancem správy. Ve funkci tehdy vystřídal Pavla Rusa.

Řada personálních změn

Vedoucí KPR Vašina, který se funkce ujal v polovině února po Janě Vohralíkové, při nástupu uvedl, že současná organizační struktura kanceláře je nastavena logicky a že neplánuje změny organizace. Od začátku roku se přesto událo několik změn, například novými mluvčími se na konci února stali Eva Hromádková a Vojtěch Šeliga.

Největší pozornost vyvolal odchod Vohralíkové z funkce ředitelky KPR. Weby Seznam Zprávy a Deník N minulý rok informovaly o rozporech mezi Vohralíkovou a některými pracovníky Hradu, za kterými byly odlišné představy o působení. Mezitím někteří z nich pozice opustili. Web Seznam Zprávy v lednu napsal, že Vohralíková skončila po konfliktu s poradcem prezidenta Petrem Kolářem. Takové informace popřel prezident Petr Pavel.

V souvislosti se Správou Pražského hradu na konci února server Seznam Zprávy informoval o tom, že Hrad reklamuje stomilionovou zakázku na opravu jižního křídla. Značná část ze stovek oken, která měla být opravena, vykazuje závady. Práce skončily v roce 2021, správa podléhající tehdejšímu vedoucímu prezidentské kanceláře Vratislavu Mynářovi hotové dílo převzala. Práce provádělo sdružení firem Pracom a Akant Art.

Bývalý kancléř Mynář též dřívějšímu řediteli správy Ivo Velíškovi i bývalé správkyni lánského zámku Michaele Javůrkové přičítal nesrovnalosti v hospodaření Hradu, kvůli kterým podala tehdejší KPR trestní oznámení. Web Seznam Zprávy v polovině února napsal, že policie případ odložila. Týkal se například zmizení láhví s domácí pálenkou ze skladu na prezidentském zámku v Lánech. Současná prezidentská kancelář podle portálu podala proti odložení kauzy stížnost.

Diskuse se v poslední době vedla také o budoucnosti kláštera svatého Jiří. Významnou památku od Správy Pražského hradu převzalo v březnu 2016 Pražské arcibiskupství, nyní nevylučuje možnost jejího vrácení státu. Při převzetí se zavázalo, že ji do pěti let opraví a zpřístupní veřejnosti. Nejstarší český klášter však chátrá, přestože součástí dohody církve s tehdejším prezidentem Milošem Zemanem byla i smluvní pokuta. Správa v souladu s uzavřenou dohodou o vydání nemovitosti uplatňuje sjednanou smluvní pokutu ve výši jednoho milionu korun, počínaje rokem 2021, informoval v lednu Hrad.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 8 hhodinami

Česká firma vyrobí unikátní zaměřovače do bojových vozidel

Tuzemské firmy se podílejí na výrobě nových bojových vozidel pěchoty CV90 pro českou armádu. Třeba přerovská společnost Meopta by měla v příštích letech získat přes dvě miliardy korun za výrobu unikátní zaměřovací technologie vyvinuté ve Švédsku. Střelec díky ní dokáže mířit bez ohledu na pohyb bojového vozidla a palba je rychlejší než u běžných zaměřovacích systémů.
před 8 hhodinami

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Setkání Zelenského s Putinem dávám třicetiprocentní šanci, řekla Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová odhaduje na třicet procent, že se ve čtvrtek v Istanbulu osobně potkají ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský vládce Vladimir Putin. Prohlášení šéfa Kremlu o přímých rozhovorech s Ukrajinou a následně i ticho podle ní naznačuje, že šlo jen „o silové řeči, bůhví, na koho namířené“, řekla v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Ruská ekonomika je podle ní v troskách a Putin potřebuje vést válku, příměří tak pro něj nedává smysl. V případě Zelenského se Gregorová domnívá, že návštěvou Istanbulu symbolicky ukáže dobrou vůli jednat.
před 9 hhodinami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 13 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 14 hhodinami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 16 hhodinami
Načítání...