Nové vysvědčení je založené na kombinovaném hodnocení, podílí se na něm i žáci

Odborníci z Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity vytvořili nové vysvědčení pro základní školy. Vyučující žáky hodnotí slovně podle kritérií, věnují se v něm silným stránkám žáka i jeho pokroku. Mohou udělit i známku, není ale stěžejním motivem. Do procesu hodnocení se zapojují i samotní žáci. Ministerstvo chce, aby ho školy mohly rozdávat už letos.

Dosavadní vysvědčení je podle odborníků z pedagogické fakulty neúplné a neodráží dovednosti a schopnosti žáků. Nové vysvědčení vyvíjela univerzita tři roky, pomáhali jí s tím vyučující z několika základních škol, kde již mají se slovním hodnocením zkušenost. „Spolu s žáky, rodiči a učiteli jsme jej ověřovali ve třech verzích. Vycházeli jsme z mapování potřeb škol, analyzovali vysvědčení u zahraničních vyspělých zemí i výzkumy, kde se rodiče vyjadřovali k vysvědčení. Na tom jsme postavili svou vizi,“ vysvětlila jedna z autorek projektu Jana Kratochvílová.

Vysvědčení by podle ní mělo změnit také vztah žáků a učitelů, a tím i výuku. „Snahou je, aby žáky podporovalo v učení, vedlo je k větší zodpovědnosti za své učení, nebylo něčím, co na konci roku vloží do šuplíku,“ dodala.

Známka není stěžejní

Vysvědčení má šest stran. Druhá strana se věnuje chování, a to jak ve vztahu k sobě, tak k druhým. Učitelé se vyjadřují třeba k tomu, zda žák dodržuje pravidla nebo zda rozezná nevhodné chování. Následují jednotlivé předměty, kde třeba u českého jazyka je jedním z kritérií používání pravopisu a dalším čtení s porozuměním.

„Je prostor i na známku, ale pod vlivem celkového pohledu na žáka. Poslední strana je určená pro sebehodnocení, což je dovednost, která se musí u dětí vést,“ poznamenala Kratochvílová.

Do přípravy vysvědčení se zapojily i školy

Do přípravy vysvědčení se zapojilo deset základních škol a jejich vyučující. „Hledali jsme nový typ vysvědčení, který by odpovídal současné době a poskytoval ucelenou a přehlednou informaci o učení žáka. Hodnotíme kolem třiceti let slovně, na vysvědčení jsme psali dopisy, které byly velmi dlouhé. Tohle je pro nás zjednodušení,“ řekla ředitelka ZŠ a MŠ Ivančice-Řeznovice Karla Černá.

Podle ředitelky další zapojené školy Martiny Raiserové jde o změnu myšlení učitelů. „Musí přenastavit procesy a opustit tradici známek. Je to stejně časově náročné, pokud chtějí být dobrými učiteli. Nám vysvědčení pomohlo ujasnit si smysl a cíl hodnocení a v souvislosti s tím i změnu přístupu k žákovi. Znalosti jsou samozřejmě důležité, ale chceme, aby děti měly radost z učení a nesly za něj odpovědnost,“ řekla.

3 minuty
Události v regionech: Odborníci z Masarykovy univerzity představili nový typ vysvědčení
Zdroj: ČT24

O nový typ vysvědčení mají podle fakulty zájem desítky základních škol a víceletých gymnázií. Ministerstvo školství jim chce umožnit, aby mohly pouze tohle hodnocení používat. „V současnosti jsou dvě možnosti, hodnocení známkami nebo širší slovní hodnocení, v podstatě takový dopis. Představený projekt je přesně něco mezi. Vysvědčení má pevnou kostru, konkrétní kritéria, ale zároveň dodává komplexní obraz o dítěti a je systematické. Pro ministerstvo je to dar z nebes,“ řekl ředitel odboru předškolního a základního vzdělávání ministerstva Michal Černý.

Ministerstvo připravuje změnu vyhlášky

Pro resort je důležité i to, že univerzita projekt se školami již vyzkoušela. „Víme, že to funguje, proto chceme tenhle formát přidat do vyhlášky, aby ještě v tomhle školním roce mohly školy takovéto vysvědčení vydat. Budou mít na výběr, ale u první až třetí třídy bychom do budoucna rádi vysvědčení se známkami úplně zrušili. V Evropské unii je to přežitek,“ dodal Černý.

V Česku podle něj slovně hodnotí asi desetina škol. K přijímacímu řízení na střední školy ale musí uvést známky. Ministerstvo připravilo změnu, kdy střední školy známky nebudou muset vyžadovat. Pokud je ale budou chtít, základní školy je musí dodat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Úniky vody z potrubí i z netěsnících kohoutků. Lidé tak zbytečně platí více

Vlivem poškozené infrastruktury se v Česku ztratí zhruba patnáct procent pitné vody. Přitom ještě v devadesátých letech minulého století se jí ke konečným spotřebitelům nedostalo až čtyřicet procent. Opravy a úniky z vodovodní sítě se odrážejí také v cenách. Změnit to chce i Evropská unie, která hodlá do oprav sítě investovat stovky miliard eur. Podle vodohospodářů jsou nebezpečné hlavně takzvané skryté úniky, kdy na povrchu není žádná viditelná porucha, ale voda dlouhodobě mizí.
před 5 mminutami

Přenáší se zodpovědnost na nás, ale my se chceme bavit o obraně, říká za SPD Koten

Koalice se uzavřením části sněmovní schůze k obraně chtěla vyhnout konfrontaci s dotazy opozice, domnívá se poslanec SPD Radek Koten. V Interview ČT24 zdůraznil, že SPD je pro „konstruktivní spolupráci“. Za smysluplnou investici do armády nepovažuje nákup nadzvukových letounů F-35. Za největší bezpečnostní hrozbu i pro Česko pak označuje evropské lídry.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Autonomní vozidla by se mohla v Česku objevit už v blízké budoucnosti

Auta, v nichž může řidič přenechat část řízení technologii, by se podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) mohla od příštího roku objevit na českých silnicích. Zákon nyní projednává Senát. Automobilkám má umožnit instalovat autonomní systémy třetí úrovně, které šoférům za určitých podmínek umožní sejmout zrak z cesty před sebou. O přípravě Česka na příchod vozidel bez řidiče jednal ministr ve Spojených státech.
před 8 hhodinami

Česko kvůli slintavce zakázalo dovoz krmiv a steliv ze Slovenska a Maďarska

Ze Slovenska a Maďarska se nově do Česka nesmí převážet krmiva a steliva pro hospodářská zvířata. Zákaz vydala s okamžitou platností Státní veterinární správa (SVS) v reakci na šíření nákazy slintavky a kulhavky. Opatření platí pro převoz sena, slámy a zelené píce určených pro hospodářská zvířata.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Sdružení: Milion lidí nemá praktika, kvůli stárnutí populace jich bude třeba víc

Milion lidí v Česku nemá praktického lékaře, část ho sehnat nemůže, část mít nechce. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky tak čerpají péči na pohotovostech či u specialistů, což vše prodražuje. Řekl to při příležitosti zahájení kampaně 11 milionů důvodů. Ordinací lékařů pro dospělé je zhruba pět tisíc, kvůli stárnutí populace jich do deseti let bude potřeba o pětinu více.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Letošním Zlatým Ámosem se stal Lukáš Knaute z Pardubicka

Titul Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku získal Lukáš Knaute ze Základní školy v Sezemicích na Pardubicku. Získal i ocenění Dětský Ámos, které uděluje dětská porota. Ceny organizátoři udělili v Kongresovém sále hotelu Olšanka, kde se finálového kola zúčastnilo šest soutěžících. Jednalo se o 32. ročník soutěže.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Motol od dubna povede ředitel Nemocnice Na Homolce Polouček, oznámil Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) od 1. dubna pověřil vedením Fakultní nemocnice Motol šéfa Nemocnice Na Homolce Petra Poloučka. IKEM bude dál řídit pověřená ředitelka Helena Rögnerová. Ředitelem Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně se 7. dubna stane šéf Fakultní nemocnice u svaté Anny Vlastimil Vajdák. Změny Válek oznámil na tiskové konferenci.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Musíme dát najevo, že nejsme popelnicí Evropy, řekl Hladík

Česko zahlcuje nelegálně přepravený odpad, je proto třeba posílit spolupráci mezi státy EU, zajistit větší koordinaci a efektivnější výměnu informací, vyzval Evropskou komisi ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). „Musíme dávat a dáváme jasně najevo, že nebudeme popelnicí Evropy,“ uvedl v Událostech, komentářích. Podle odbornice na toxické látky v životním prostředí Nikoly Jelínek z nevládní organizace Arnika je dlouhodobým řešením „posunutí systému nakládání s odpady“.
před 19 hhodinami
Načítání...