Některým zdravotníkům mzdy neporostou, odhaduje Heger

Praha – Příští rok se zřejmě nepodaří zvýšit mzdy lékařům a sestrám ve všech zdravotnických zařízeních, některá totiž na to patrně nebudou mít dostatek finančních prostředků. Po jednání zdravotnické tripartity to dnes uvedl ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Růst mezd je přitom zakotven v memorandu, které na jaře ukončilo protest lékařských odborů Děkujeme, odcházíme. Podle slov místopředsedkyně zdravotnických odborů Ivany Břeňková budou odbory po vládě požadovat pro zdravotnictví další peníze.

Pokud by podle Břeňkové do systému nepřiteklo zhruba pět miliard, nebude možné memorandum dodržet a zdravotníkům slibovanou částku přidat. Mzdy by se měly zvednout v příštím roce o deset procent. Podle Břeňkové „bude muset pomoci vláda a ministerstvo financí“ a nejjednodušší je prý zvýšit platby do zdravotního pojištění za takzvané státní pojištěnce. Stát hradí pojistné za děti, důchodce, nezaměstnané či studenty.

Ministr ale konstatoval, že se kabinet už dřív usnesl na tom, že stát do systému nebude prostředky přilévat. „Ještě vidím rezervy, pokud jde o efektivitu systému,“ uvedl Heger. Dodal, že se ve zdravotnictví potlačí nyní rozvoj a nebudou se nakupovat „nové super přístroje“, pacienti ale potřebnou léčbu dostanou.

  • Leoš Heger autor: ČT24, zdroj: ČT24
  • Ivana Břeňková autor: ČT24, zdroj: ČT24

Desetiprocentní nárůst mezd se ministr bude snažit dodržet. V některých zdravotnických zařízeních se to podle něj ale zřejmě nepodaří. „Některá na to nebudou mít peníze. Některá se mohou ocitnout na pokraji bankrotu,“ uvedl ministr. Podle svých slov ale doufá, že se podaří přidat co nejvíce lékařům a sestrám.

Zdravotní pojišťovny zdravotnickým zařízením a lékařům zaplatí příští rok zhruba stejný objem péče jako letos, úhrady jim nenavýší. Navíc se zvedne daň z přidané hodnoty. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně bude záležet třeba na tom, kolik peněz se do zdravotního pojištění odvede. Uspořit by se mohlo díky změně lékové politiky či změně nákupu zdravotnických prostředků. Peníze do zdravotnictví by v příštím roce mohly také přitéct ze zvýšených poplatků. Počítá se i s rušením akutních lůžek.