Někteří manažeři státních firem si platy nesnížili

Praha - Česká televize zjistila, že zdaleka ne všichni generální ředitelé státních firem si během finanční krize snížili platy. A to už je rok, co k tomu vláda vyzvala. Platy šéfů velkých státních a polostátních firem jsou pod drobnohledem veřejnosti. Plat ombudsmana Českých drah (ČD) Petra Fejka se dostal i na půdu sněmovny.

Podle odpovědí na otázky České televize se oproti loňsku platy managementu snížily jen v ČSA, Letišti Praha a v Českých drahách. „Management ČD v době krize si také dobrovolně platy snížil, nevyplatil si žádné motivační složky, tedy roční odměny, došlo také ke změně manažerských smluv, ze kterých vypadly některé bonusy,“ potvrdil mluvčí ČD Radek Joklík.

Některé platy se ale nezměnily. Například šéf Lesů ČR bere měsíčně 250 tisíc korun, ředitel ČEPRA 300 tisíc korun, šéf elektrárenského gigantu ČEZ pak 500 tisíc korun. „Co se týče té výše, tak ta odpovídá přesně významu skupiny ČEZ,“ uvedla mluvčí ČEZu Eva Nováková.

Reportáž Terezy Kručinské (zdroj: ČT24)

Od loňského června se přitom měla začít prosazovat nová pravidla, aby si manažeři nestanovovali platy sami sobě. Tehdejší ministr financí Eduard Janota chtěl zabránit tomu, aby měli manažeři neúměrně vysoké platy, i když jim svěřený podnik neprosperuje. Inspiraci měl u někdejšího šéfa ČSA Radomíra Lašáka, pod jehož vedením se národní přepravce dostal do historicky nejvyšší ztráty čtyř miliard korun, a přesto hrozilo, že budou managementu při odchodu vyplaceny bonusy v celkové výši 120 milionů korun. Podle ministerstva financí už většina podniků se státní účastí nová pravidla dodržuje. Kompletní zprávu o tom, jak jednotlivé podniky zapracovaly nové zásady pro odměňování manažerů, ministerstvo teprve připravuje. Do vlády ji má předložit do konce října.

Vydáno pod