Některé nemocnice zavírají dveře před pacienty s rakovinou

Praha – Deník Mladá fronta Dnes (MfD) přišel s informací, že některé nemocnice zakázaly nabírat nové pacienty s rakovinou. Takový krok má být reakcí na nedávné oznámení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), že jsou vyčerpány peníze na onkologickou léčbu. Deník má k dispozici e-mail, ve kterém vedení jedné velké fakultní nemocnice svým onkologům píše, že do konce roku nemohou nasadit léčbu u žádného nového pacienta, protože pojišťovna ji nezaplatí. Nového pacienta mohou začít léčit jen v případě, že někdo jiný zemře.

„Vím nejméně o třech takových dopisech ve třech nemocnicích,“ řekl předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček. Podle MfD se onkologové budou v pátek radit, jak vytvořit pořadníky pacientů, kteří léčbu nutně potřebují. Zákon ale takové pořadníky zakazuje.

Ze zápisu schůze výboru České onkologické společnosti:

„VZP odmítá veřejně deklarovat nedostatek prostředků a tlačí na vedení nemocnic, aby nebyli zařazováni na léčbu nemocní dříve, než jiný nemocný léčbu ukončí. Navrhujeme založení 'waiting' listů a centrální sledování čekacích dob a nemocných, kteří se léčby nedočkali.“

Podle náměstka ministerstva zdravotnictví Petra Noska ale není chyba jen na straně pojišťoven, které šetří, ale i u nemocnic, které plýtvají drahou léčbou tam, kde to nemá smysl. Ministerský audit totiž před časem ukázal, že drahé moderní léky dostávají i pacienti v posledním stadiu nemoci, kdy už jim nemohou pomoci.

Každá nemocnice řeší problém po svém. Někde budou onkologičtí pacienti na léčbu čekat, někde ji dostanou, ale jinou. Místo drahých moderních biologických léků či chemoterapie budou třeba ozařováni, dodal list.