Nedostatek zubařů vyřeší dotace, míní Šmucler. Podle Schreka to nestačí

21 minut
Události, komentáře: Nedostatek zubařů
Zdroj: ČT24

Někteří Češi dojíždí za zubařem až desítky, ne-li více kilometrů. Stomatologové chybí hlavně na venkově a ve více odlehlých městech. Když už se je tam podaří nalákat, zájem je obrovský. Podle šéfa České stomatologické komory Romana Šmuclera jsou východiskem krajské dotace a důkladná spolupráce s pojišťovnami. Dle Hejtmana Vysočiny Vítězslava Schreka (ODS) není řešení tak jednoduché a apeluje na součinnost stomatologické komory a krajů. Oba byli hosty Událostí, komentářů.

V Česku se v nedávné době objevilo několik případů, kdy se na zubního lékaře stály hodinové fronty, nebo se dokonce losovalo o pacienty. Šmucler se dle vlastních slov situaci snaží řešit, ale nemyslí si, že jde o systémový problém.

„Lidí bez stomatologa je v Česku šest set tisíc. To vypadá jako hrozné číslo, ale je to pouhých šest procent populace, máme nejvíc registrovaných pacientů v EU. V některých místech je nedostatek zubních lékařů, o tom není sporu. Snažím se to řešit a ty čísla jsme dali dolů,“ říká Šmucler.

Zdůrazňuje, že stomatologická komora se snaží najít řešení. „Když dneska půjdu například do Brna, budu tam chtít najít zubního lékaře, tak s tím budu mít problém, protože zubní lékaři po telefonu neberou. Je potřeba, aby mě někdo doporučil. Asi vymyslíme nějakou aplikaci, jak ty lidi dávat dohromady,“ uvažuje.

Řešení si Šmucler představuje podle západního modelu. „Hejtmanství má peníze, zasedne a řekne si: tady v těch třech místech dáme dotaci. Tak rozhodnou, že v nějakém městě, řekněme třeba Polná, bude zubní lékař, který tam přijede z Jihlavy. Tak se to dělá v Německu, v Rakousku, ve Francii. Dřív nebo později to takto dáme dohromady,“ předpokládá.

Schrek: Dotace nejsou snadným řešením

Podle hejtmana Vysočiny Schreka je situace v kraji kritická a mnoho lidí musí za zubařem dojíždět jinam. „Znám řadu lidí z Vysočiny, kteří třeba mají svého zubaře v Praze nebo v Brně, což logicky není komfortní. Pokud je člověk ještě ekonomicky aktivní ve středním věku, tak řada lidí to takhle dokáže vyřešit. Problém nastává ve chvíli, kdy se třeba jedná o starší seniory nebo lidi s nějakým typem handicapu,“ upozorňuje.

Zároveň odporuje Šmuclerovu tvrzení, že situace se dá jednoduše vyřešit dotacemi. „My do toho dáváme peníze, ale pochopitelně zákon nám říká, že máme zajišťovat jiné veřejné služby, nikoliv privátní služby stomatologů. Máme pět krajských nemocnic a naší povinností je skutečně přednostně zajistit péči léčebnou,“ zdůrazňuje hejtman.

Přesto se kraj dle Schreka snaží stomatologům pomáhat různými podpůrnými programy. Mimo jiné třeba stipendiem pro studenty nebo dotacemi pro města, která se snaží zřídit vlastní zubní ordinaci.

Hejtman apeluje na to, aby spolu jeho úřad a stomatologická komora úzce spolupracovaly. „Víme, že stomatology nelze vytáhnout z klobouku, že to je dlouhodobá záležitost. Pokud se budeme všichni snažit, především i ministerstvo zdravotnictví a komora, budeme nějak dávat síly dohromady, tak si myslím, že se snad stav podaří alespoň udržet, že se nebude zhoršovat,“ doplňuje Schrek.

Zubaři přijmou smlouvu s pojišťovnou, když bude mít smysl, míní Šmucler

Podle Šmuclera je stomatologie v současnosti jiná a modernější, než bývala dřív, například složením jednotlivých ordinací, v nichž působí i více lékařů, sestřiček či kupříkladu hygienistek. Podle něj právě i to přispívá k nedostatku ordinací, byť pacienti, kteří se k takové péči dostanou, si ji pochvalují. „Daň za tuhle věc je, že prostě ty praxe v některých malých místech nejsou,“ doplňuje.

Upozorňuje na důležitost pojišťoven. „Nemáme problémy třeba s dermatology, protože jejich smlouva od pojišťovny je dobře zaplacená, lékař ji chce. Když smlouva bude mít jenom trošku smysl, tak si myslím, že to dopadne tak, že zubař bude chtít smlouvu. Například půjde do té Polné, protože jinde na Vysočině nebude možnost. Takhle je to jednoduché,“ domnívá se.

„S pojišťovnami jsme se domlouvali, že na úrovni každé obce potřebujeme zjistit, kolik je reálně pacientů a lidí, co nemají zubního lékaře. Zjistíme, že těch lidí je šest set nebo sedm set. Postupně je rozdělíme zubním lékařům a postaráme se o ně,“ nastiňuje Šmucler.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 5 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 5 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 6 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 6 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 8 hhodinami
Načítání...