Nečas: Ukrajina a ČR překonaly problémy a chtějí obchodovat

Praha - Česká republika a Ukrajina překonaly období problémů po aféře, která letos ochladila vzájemné diplomatické vztahy. Na dnešní schůzce v Praze se na tom shodli český premiér Petr Nečas a jeho ukrajinský protějšek Mykola Azarov. Představitelé obou zemí dnes v Praze uzavřeli tři mezivládní smlouvy a mají zájem na další obchodní spolupráci.

Předsedové vlád hovořili především o obchodní spolupráci. Po propadu vzájemného obchodu v době krize v roce 2009 se podle Azarova vzájemný obrat vrátil na úroveň roku 2007. Nečas jako odvětví, ve kterých pojí Česko s Ukrajinou obchodní zájem, uvedl energetiku, chemický a hutní průmysl a také ekologické technologie.

Azarov řekl, že Ukrajina stojí o české technologie, protože jeho zemi pomohou modernizovat. V rozhovoru s českým premiérem se zmínil i o možnosti zavedení bezvízového styku. V první etapě by se podle něj mohl vztahovat na držitele služebních pasů.

Vztahy mezi ČR a Ukrajinou se v posledních měsících zhoršily po aféře kolem vyhoštění dvou pracovníků vojenské sekce českého velvyslanectví v Kyjevě. Podle Ukrajiny léta prováděli špionáž se zaměřením na ukrajinský zbrojní průmysl.

Česká diplomacie na skandál reagovala obviněním, že krok ukrajinských úřadů je odvetou za lednové udělení azylu v Česku bývalému ukrajinskému ministrovi Bohdanu Danylyšynovi. Danylyšyn, který ve vládě dnes vězněné bývalé premiérky Julije Tymošenkové zastával funkci ministra hospodářství, je na Ukrajině stíhán za údajné zneužití funkce. Od získání azylu se aktivně zapojil do činnosti ukrajinských exilových opozičních struktur.