Národohospodářskou fakultu VŠE povede Zubíková

Novou děkankou Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze bude Adéla Zubíková, ve středu ji zvolil akademický senát fakulty. Do funkce ji musí jmenovat rektor VŠE Petr Dvořák. Zubíková je statutární zástupkyní děkana, fakultu vede od loňského prosince, kdy bývalého děkana fakulty Miroslava Ševčíka odvolal rektor. Zubíková v tajné volbě získala osm hlasů od osmi přítomných senátorů. O funkci děkana se ucházeli i Pavel Potužák z fakulty a emeritní děkan fakulty Zdeněk Chytil. Akademický senát rozhodoval podruhé, v první volbě na začátku května nikoho nezvolil.

O Ševčíkově odvolání rozhodl rektor loni v prosinci, Ševčík proti rozhodnutí podal žalobu. Akademický senát fakulty vyčkával s vyhlášením volby nového děkana, dokud soud nerozhodne o návrhu na odložení účinnosti odvolání. Městský soud v Praze žalobě odkladný účinek v únoru nepřiznal, o žalobě bude teprve rozhodovat.

Rektor Ševčíkovi vytýkal nevhodné vystupování na veřejnosti. Dopad děkanových veřejných vyjádření byl podle něj zásadním důvodem pro odvolání, protože poškozovala dobré jméno fakulty. Zdůraznil, že rozhodnutí není podmíněno Ševčíkovými politickými názory. Ševčík naopak tvrdí, že jde o politické rozhodnutí, které poškozuje univerzitu daleko více než jeho hodnocení premiéra.

Akademický senát volil děkana napodruhé. V první volbě na začátku května měl původně vybírat ze dvou kandidátů, bývalý člen bankovní rady ČNB Pavel Řežábek svou kandidaturu na děkana stáhl. Druhého kandidáta Chytila senát začátkem května nezvolil.

O středeční volbu byl velký zájem, kromě plné zasedací místnosti byly i desítky lidí na chodbě.

Zubíková je od roku 2022 proděkankou pro studium. Na fakultě vystudovala obor Hospodářská politika. Je členkou vědecké rady Národohospodářské fakulty, vyplývá z informací zveřejněných na webu fakulty. Podle serveru Seznam Zprávy vystupovala Zubíková doposud jako Ševčíkův spojenec.

Senát řešil otevřený dopis

Volby Zubíkové se účastnilo osm z devíti senátorů. Děkana vybíral senát ještě ve starém složení, nový senát, který fakulta volila na začátku května, se funkce ujme v červnu. Podle výsledků hlasování zůstává stejných pět z devíti členů senátu.

Akademický senát vzal na začátku jednání na vědomí otevřený dopis a rekci na otevřený dopis, které mu byly adresované v minulém týdnu. Zároveň se distancoval od komentářů, které jsou nepravdivé a zavádějící, usnesli se senátoři. Otevřený dopis, kteří zaslali nově zvolení studentští senátoři stávajícímu senátu, vyjadřoval podporu Potužákovi.

Reakce na tento dopis mimo jiné porovnávala publikační činnost Potužáka a Zubíkové. „Reakce na otevřený dopis dále uvádí, že doktor Potužák je jedním ze zdrojů odchodu studentů z programu ekonomie na jiné programy či jiné fakulty z důvodu neúnosných požadavků na magisterské studium,“ sdělil senátor Jan Vondráček. K otevřeným dopisům se vyjádřili i kandidáti.

Děkanka chce zlepšit jméno fakulty

Zubíková ve své prezentaci senátorům uvedla, že se jako děkanka chce snažit mimo jiné o konsenzus napříč katedrami na fakultě. Zároveň by chtěla posílit mezifakultní spolupráci a posílit roli Národohospodářské fakulty. Chtěla by také posílit PR fakulty, jednou z cest je podle ní posílení spolupráce se středními školami.

Chytil ve své prezentaci senátorům před volbou řekl, že je na fakultě podivná atmosféra. „Jsou tady dvě skupiny, jedna takzvaně loajální, druzí neloajální. Loajální zpívají s ex-děkanem a neloajální, ti, kteří mají na to svůj názor jako já, kteří se vyjádřili a nesouhlasili s některými excesy,“ řekl ve své prezentaci senátorům před volbou.

Fakulta se nenachází na dobré cestě, řekl před volbou v prezentaci senátorům Potužák. Někteří absolventi se podle něj za fakultu stydí. V posledních letech také podle něj klesá počet studentů. Zároveň uvedl, že z ní odchází kvalitní vědci. Hlavním viníkem je podle něj Ševčík. Národohospodářskou fakultu podle něj mnoho ekonomů, studentů, vědců, středoškoláků, učitelů i část veřejnosti považuje za fakultu „dezolátů, ruských kolaborantů a covidistických konspirátorů“, což je „mimořádně urážlivé“, uvedl ve své prezentaci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

OBRAZEM: Barikáda 2025 připomněla Pražské povstání

Ukázky bojů na barikádách na konci druhé světové války nabídla ve čtvrtek akce v pražských Nuslích Barikáda 2025. Zapojily se stovky účinkujících z vojenskohistorických klubů, k vidění byly dobová technika, uniformy i civilní oblečení tehdejších obyvatel. Před samotnou inscenací bojů si návštěvníci mohli zbraně i vozidla prohlédnout na dvoře nuselské sokolovny a v ulici na Květnici.
před 1 mminutou

Na Frýdecko-Místecku se propadl strop hotelu, zranění jsou tři lidé

V hotelu v Čeladné na Frýdecko-Místecku se večer propadl strop. Tři lidé utrpěli zranění. Záchranáři je převezli do nemocnice se středně těžkými poraněními. Ze sutin hasiči museli vyprostit dva lidi. V době zřícení stropu bylo v budově celkem dvacet osob, všechny byly evakuovány. Příčinu policisté vyšetřují.
04:20Aktualizovánopřed 20 mminutami

Konec války pro nyní stoletého hrdinu znamenal hlavně shledání s rodinou

Stoletý Miloslav Masopust je jedním z hrdinů druhé světové války. Jako volyňský Čech vstoupil do prvního československého armádního sboru na východní frontě. Nejtěžší boje prý zažil na Dukle. Poblíž Krosna ho střela zasáhla do nohy. Vyléčil se a na bojiště se vrátil jako dělostřelec. S pátým plukem se účastnil osvobození Slovenska a došel s ním až do Prahy. Konec války pro něj znamenal zejména shledání s rodinou.
před 55 mminutami

Hawker Hurricane se vrátil do Česka. Jedinečné letadlo, říká vedoucí projektu

Přezdívá se mu dříč bitvy o Británii a také postrach bombardérů Luftwaffe. Letoun Hawker Hurricane se vrátil do muzea v Točné. Po dlouhé rekonstrukci zrenovovaný stíhací stroj z druhé světové války nahradil ten, který se v srpnu 2022 zřítil v Chebu. „Bylo to složité a nákladné, ale výsledkem je krásné letadlo v původním stavu,“ sdělil v Událostech, komentářích vedoucí projektu Jiří Horák. Zároveň vysvětlil, proč vše považuje za výjimečné.
před 1 hhodinou

Čeští politici i duchovní v nového papeže vkládají naději

Tuzemští politici věří, že papež Lev XIV. může spojovat. Nově zvolené hlavě katolické církve gratulují. Premiér Petr Fiala (ODS) papeži popřál, aby jeho působení světu přineslo pokoj a porozumění, šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) zase přála sílu chránit ty nejzranitelnější. Podle ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.) je zvolení v den 80. výročí konce jedné z nejhorších válek symbolické a představuje naději pro celý svět. Výběr nástupce zesnulého papeže Františka zhodnotili také pražský a olomoucký arcibiskup Jan Graubner a Josef Nuzík.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Prostřelená čepice připomíná hrdinství policisty-odbojáře

Hrdinství lidí z května 1945 připomínají zbraně či dopisy na rozloučenou. Jedním takovým předmětem je i rozstřílená čepice, jež patřila odbojáři a policistovi Ctiboru Andrásovi. Ten dostal rozkaz dovést z Bartolomějské ulice jednotku čtrnácti kolegů a dostat do vysílání rozhlasu zásadní vzkaz. Po cestě byl třikrát střelen do hlavy, nakonec ale přežil a získal řadu ocenění.
před 9 hhodinami

Česko si připomnělo Den vítězství. Zazněly projevy, byla rozdána ocenění

Den vítězství si ve čtvrtek ráno před Národním památníkem na Vítkově připomněli nejvyšší představitelé státu a armády. Prezident Petr Pavel ve svém projevu během pietního aktu k osmdesátému výročí konce druhé světové války v Evropě vyzdvihl pomoc Ukrajině; totéž se podle něj očekávalo od československých spojenců v roce 1938. Později uvedl, že se Rusko v některých ohledech chová jako nacistické Německo. Odpoledne ministryně obrany Jana Černochová (ODS) předala čtyři desítky ocenění in memoriam za zásluhy v boji proti nacismu. Výročí si lidé připomínali i na dalších místech v Praze i po celé republice.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

V Praze se demonstrovalo proti výdajům na obranu

V Praze se ve čtvrtek na Staroměstském náměstí konala demonstrace s názvem Česko proti válce, na které vystoupili například zástupci SPD, PRO či Trikolory a Svobodných. Organizátoři uvedli, že nechtějí být zatahováni do konfliktů, které nejsou jejich. Protestující kritizovali své politické oponenty i rostoucí výdaje na obranu. Na Náměstí Republiky zase probíhal protest za urovnání vztahů mezi Českem a Ruskem. To před více než třemi lety zahájilo plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a rozpoutalo nejrozsáhlejší boje v Evropě od roku 1945.
před 11 hhodinami
Načítání...