Náhradníci vyrazí do Bagrámu nejdřív v pátek. Sháňka je po řidičích

Praha – Ostatky čtyř mrtvých českých vojáků ještě ani nebyly převezeny zpět do ČR, už nyní se ale usilovně řeší jejich náhrada. Podle původního plánu mohli náhradníci využít už dnešního leteckého speciálu, nakonec ale odcestují do Afghánistánu až v pátek či o víkendu. Shodou okolností hned tři z obětí byli řidiči. Právě ty proto bude základna v Bagrámu nejvíc potřebovat. Podrobněji o tragickém incidentu i reakci českých představitelů v článku ZDE či ZDE.

Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) má nyní česká jednotka v Bagrámu zoufalý nedostatek řidičů. „Snaha je nahradit je proto maximální,“ dodal ministr. Armáda je připravena vyslat náhradníky co nejdříve. Kromě čtyř padlých bude pravděpodobně nutné nahradit i pátého Čecha, který byl při úterním výbuchu vážně zraněn, bude převezen do ČR a jeho osud je nejistý. Muž má nyní za sebou už tři náročné operace - jeho stav zůstává vážný, ale stabilizovaný. Podle odhadu vedoucího českého zdravotního týmu v Afghánistánu zůstane v tamní nemocnici ještě minimálně deset až 14 dnů.

Náčelník generálního štábu Petr Pavel informoval premiéra a ministra o stavu zraněného vojáka a o situaci v Afghánistánu poté, co se nedaleko základny Bagrám na východě země v úterý odpálil sebevražedný atentátník. Zabil čtyři české vojáky a jednoho zranil. Zraněný devětatřicetiletý rotmistr byl po bezprostředním ošetření na místě převezen do americké vojenské nemocnice na základně Bagrám.

Vojenská hlídka v okolí Bagrámu
Zdroj: Tomáš Tománek/ČTK

Pavel dnes uvedl, že je stále ve velmi vážném stavu na to, aby byl schopen převozu, přesto vykazuje mírnou prognózu ke zlepšení.  Voják se v noci na dnešek podrobil operaci. „Další operace ho čeká dnes. Ty operace dopadají dobře, řekl bych, vzhledem k tomu komplikovanému stavu a mnohačetným zraněním,“ řekl Stropnický po jednání vlády.

Operace si vyžádala velkou potřebu krve, podle ministra ji darovali čeští i další spojenečtí vojáci. Podle Pavla byl voják přímo v epicentru výbuchu a měl velké štěstí, že přežil. Pokud bude v příštích týdnech rozhodnuto o jeho převozu, armáda do Afghánistánu vypraví letoun Airbus vybavený plnohodnotnou jednotkou intenzivní péče.

VÍCE K PŘÍPADU:

OZNÁMENÍ A PRVNÍ REAKCE

ČESKO CHYSTÁ POCTY, ZVONY I MEDAILE

PRO TĚLA MÍŘÍ LETECKÝ SPECIÁL

POHLED VETERÁNA Z AFGHÁNISTÁNU

REKORDNÍ ZTRÁTA PRO ČESKÉ MISE

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Prokurátor Urválek se vědomě podílel na vraždě Horákové, uzavřela policie

Prokurátor Josef Urválek měl podíl na vraždě Milady Horákové i tří dalších lidí, kteří byli v roce 1950 odsouzeni k trestu smrti, vyplývá ze závěrů policejního Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV). Podle něj se Urválek na nezákonném odsouzení a následné vraždě podílel vědomě a aktivně, a to ve formě nepřímé účasti. Urválek je po smrti a nelze ho stíhat, podle vyjádření úřadu je však konstatování jeho trestní odpovědnosti významné pro historickou i právní spravedlnost.
před 1 hhodinou

Velkou část uhlí a plynu může dle analýzy nahradit geotermální energie

Nová zpráva analytické společnosti Ember ukazuje, že technologický pokrok v oblasti hlubinného vrtání má potenciál proměnit geotermální energii z okrajového v jeden z hlavních zdrojů energie. Mohla by poskytnout stabilní, neustále dostupnou alternativu k fosilním palivům za méně než sto eur za megawatthodinu – což je cena elektřiny z uhlí a plynu.
před 2 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů debatovali o financování veřejnoprávních médií

„Změny ve financování veřejnoprávních médií a zrušení koncesionářských poplatků není běžná politická agenda, to je vážný zásah do fungování jednoho z pilířů svobodné společnosti,“ uvedl Martin Baxa (ODS) v Událostech, komentářích moderovaných Terezou Řezníčkovou. „(Financování veřejnoprávních médií) ze státního rozpočtu je věc, kterou vidíme na Slovensku, vidíme, že to tam nějak funguje, vidíme ale, že to funguje v dalších mnoha státech,“ sdělil Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD) s tím, že v rámci vládní koalice probíhají diskuse o „nejrůznějších variantách“.
před 3 hhodinami

Vláda snahy o zrušení „protišpionského“ trestného činu nevzdává, řekl Tejc

Slib z programového prohlášení vlády o tom, že zruší trestný čin neoprávněné činnosti pro cizí moc, rozhodně nepadá, prohlásil ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO). Ústavní soud (ÚS) sice ve středu zamítl návrh skupiny senátorů, který o toto usiloval, podle ministra ale výhrady, které vládní koalice k jeho definici má, ÚS nevyvrátil. Bude tak dál hledat způsoby, jak výrazně změnit formulaci nebo tento trestný čin zcela zrušit a nahradit, třeba úpravou jiných, dříve přijatých opatření, nastínil Tejc ve středu v Interview ČT24 moderovaném Barborou Kroužkovou.
před 3 hhodinami

V pátek má být i deset stupňů, pak se citelně ochladí

Česko čekají v závěru týdne rozdílné teploty, zatímco v pátek se budou nejvyšší denní teploty šplhat k deseti stupňům Celsia, o víkendu se budou pohybovat kolem nuly. Noční teploty klesnou při vyjasnění a sněhové pokrývce až k minus devíti stupňům. V sobotu bude déšť i v nižších polohách přecházet ve sněžení, vyplývá z týdenní předpovědi počasí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 3 hhodinami

V předčasném důchodu bylo loni dosud nejvíc lidí. Přibývá jich dlouhodobě

V Česku byl loni v předčasném důchodu rekordní počet lidí. Ke konci prosince 2025 jich Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) evidovala přes 765 tisíc. Tvořili tak téměř třetinu všech starobních důchodců. Nejvíc předčasných penzistů bylo v Moravskoslezském kraji. Měsíčně lidé v předčasném důchodu dostávali v průměru o pět set korun méně než ostatní penzisté. Celkem bylo ke konci prosince podle mluvčí ČSSZ Jitky Drmolové ve starobním důchodu 2,3 milionu seniorů.
před 4 hhodinami

Podlézat Trumpovi byla chyba. Chce se zapsat do učebnic, tvrdí oceněný vědec

Starý řád končí a nový ještě neexistuje – tvrdí expert na zahraniční politiku Michal Smetana z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Je čerstvým laureátem Ceny Neuron pro nadějné vědce a ve své práci zkoumá, jak lidé reagují na hrozby a jak funguje strach. Současná doba podle něj přeje autoritářským osobnostem typu Donalda Trumpa. Další vývoj mezinárodní politiky se teď prý nedá vůbec předpovídat – může vést k většímu ozbrojenému konfliktu, ale i k menším střetům, po kterých se společnost adaptuje na nový systém.
před 5 hhodinami

ŽivěPoslanci by se měli zabývat návrhem usnesení proti týrání zvířat

Poslanci by se ve čtvrtek měli postavit proti týrání zvířat. Z koaličního podnětu by sněmovna měla usnesením odsoudit všechny druhy krutého zacházení za zvířaty a vyzvat policii a justici, aby všechna taková jednání vyšetřily a pachatele potrestaly. Následně by poslanci mohli pokračovat v debatě o protiobstrukčních změnách pravidel sněmovního jednání.
před 7 hhodinami
Načítání...