Na úřadech se kvůli zvýšení poplatku za katastr tvoří fronty

Praha – Většina lidí se snaží zapsat změny kolem nemovitostí do katastru ještě před Novým rokem. Se začátkem nového roku se totiž za takový zápis bude platit dvojnásobek. Na katastrální úřady tak nyní přichází víc žadatelů než obvykle. Potvrdil to předseda Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK) Karel Večeře. Fronty se ale podle něj u přepážek tvoří v nejhorších případech jen krátkodobě.

Od Nového roku vstupuje v účinnost novela zákona, která poplatek zvyšuje z dosavadních 500 na 1 000 korun. Zvýšení poplatku má státu podle vlády přinést přes 300 milionů korun ročně. Zvýšení kabinet zdůvodňuje tím, že nynější poplatek platí od roku 1994, od té doby se nezvyšoval. „Zvýšený zájem v závěru letošního roku o zápisy do katastru nepochybně je. Fronty se však tvoří jen krátkodobě, rozhodně to není čekání na několik hodin,“ uvedl Večeře. Například v Praze katastrální úřady přijaly za prosinec kolem 9 000 žádostí o zápisy. Obvyklý měsíční průměr je 6 000 až 7 000 žádostí, poznamenal.

Nápor žadatelů v závěru roku podle předsedy ČÚZK chod katastrálních úřadů nezpomalí. V prvních dvou měsících roku prý na katastr chodí zpravidla míň lidí, takže úředníci budou mít dost času na to, aby aktuální žádosti o zápisy vyřídili. Na poplatcích katastrální úřady vyberou stovky milionů korun ročně. Například předloni to bylo 596 milionů korun, z toho 316 milionů korun bylo za vklady do katastr.

Vláda svůj návrh na zvýšení poplatků zdůvodňovala i tím, že v Česku se platí nejnižší správní poplatky za zápisy práv do katastru nemovitostí v porovnání s ostatními zeměmi EU. Například na Slovensku se za zápis platí 66 eur, tedy asi 1 600 korun.

Vydáno pod