Na Rychnovsku je kalamita, místy stále sněží

Praha – Po včerejším silném sněžení zůstává kalamita na Rychnovsku, silničářům se ale podařilo dostat oblast z nejhoršího – ze sedmi původně zavátých silnic již je pět průjezdných. Další regionální silnice je uzavřena v sousedním Orlickoústecku. Sněhové přeháňky se stále vyskytují v jihozápadní části republiky – na Vysočině a v Jihočeském kraji. Od rána komplikují dopravu také havárie. Vážná nehoda uzavřela silnici I/6, která spojuje Karlovy Vary s Prahou, a také silnici II/101 u Říčan, kde částečně supluje chybějící Pražský okruh. Několik nehod se stalo také na důležitých tazích v Libereckém kraji. Kvůli sněhu zůstává uzavřena úzkokolejná železniční trať Třemešná–Osoblaha.

Na Rychnovsku v Královéhradeckém kraji, kde silničáři včera vyhlásili kalamitní stav, jsou uzavřeny dvě silnice v Orlických horách. Jedná se o komunikace III. třídy z Kovárny do Klečkova a z Kačerova do Porubek. Ostatní silnice v regionu jsou se zvýšenou opatrností sjízdné.

Další orlickohorská silnice je uzavřena v sousedním Pardubickém kraji. Jde o vedlejší silnici mezi Čihákem a Českými Petrovicemi na Orlickoústecku. Řidiči by měli být v regionu pozorní především na Svitavsku, kde napadl nový sníh.

Před sněhovými přeháňkami varují silničáři především na Vysočině - na Jihlavsku a Žďársku. Všechny silnice jsou sjízdné, řidiči by ale na nich stejně jako na dálnici D1 měli být velmi opatrní. Čerstvý sníh komplikuje cestování i v Jihočeském kraji, na některých místech je ho až dvacet centimetrů. Nejhorší situace je na Prachaticku, kde jsou zbytky sněhu po pluhování i na silnicích I. třídy. Šumavské silnice jsou sjízdné pouze s řetězy. Jen o málo lepší situace je potom v části Šumavy v Plzeňském kraji, kde rovněž připadl nový sníh.

Silničáři varují před sněhovými jazyky, které se tvoří ve vyšších polohách především v Karlovarském, Jihomoravském a Zlínském kraji.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hosté Událostí, komentářů hodnotili programové prohlášení vlády

Programové prohlášení vlády i průběh druhého dne sněmovní schůze o důvěře vládě Andreje Babiše (ANO) byla témata diskuze Událostí, komentářů. „Programové prohlášení má v sobě vše podstatné,“ myslí si místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Libor Vondráček (Svobodní, klub SPD). Místopředseda sněmovny Jan Skopeček (ODS) naopak řekl, že programové prohlášení obsahuje vnitřní rozpory. Šéf KDU-ČSL Marek Výborný uvedl, že je v prohlášení slibováno „všem všechno“, ale není jasné, kde na to vláda vezme. Místopředseda sněmovny Patrik Nacher (ANO) reagoval, že příjmy vyplývají například z boje se šedou ekonomikou nebo nastartování ekonomického růstu. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 6 mminutami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 52 mminutami

Kaple v Bečově se zbavuje lešení, o Velikonocích přivítá návštěvníky

Víc než šest století stará kaple v Bečově nad Teplou bude znovu přístupná veřejnosti. Právě v ní objevili v roce 1985 kriminalisté pod podlahou zakopaný jeden z největších pokladů Česka – relikviář svatého Maura. Uplynulé dva roky zde pracovali restaurátoři. V klenbě odhalili malbu svatého Matouše. Řešili také, jak se vypořádat s vlhkostí, která vnikala do zdí, či s narušenou statikou stropu. Zatímco lešení zmizí už zítra, malby si návštěvníci prohlédnou až o Velikonocích. Do té doby zůstane kaple nepřístupná.
před 1 hhodinou

Zápisy do prvních tříd letos přinášejí změny. Na co se připravit?

Tento týden začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které mají trvat do poloviny února. Konkrétní termín si ale stanovují školy samy, většinou to bývají dva dny. Kromě posunutí termínu zápisu se letos také zpřísňují pravidla pro udělení odkladu povinné školní docházky. K zápisům by mohlo letos přijít kolem 140 500 dětí, vyplývá z odhadu ministerstva školství. Bylo by to méně než loni.
před 1 hhodinou

Sněmovna bude třetím dnem jednat o vyslovení důvěry Babišově vládě

Sněmovna se bude ve čtvrtek třetím dnem zabývat žádostí o vyslovení důvěry kabinetu Andreje Babiše (ANO), který tvoří i SPD a Motoristé. Diskuze trvala od úterý do středy dohromady asi devatenáct hodin čistého času. Ve středu většinou vystupovali opoziční poslanci, kteří před novou vládou varovali a kritizovali ji. Do rozpravy bylo na konci středečního jednání přihlášeno ještě přes dvacet zákonodárců. K samotnému hlasování by mohlo dojít v průběhu čtvrtka.
před 2 hhodinami

Sněmovna druhým dnem jednala o důvěře vládě

Sněmovna opět přerušila debatu o vyslovení důvěry vládě, kterou zahájila v úterý odpoledne. K hlasování se dolní komora dostane nejspíše ve čtvrtek. Diskuse včetně vystoupení členů vlády trvala zatím 19 hodin. V úvodu středečního jednání hovořili zástupci opozice s přednostním právem, kteří před novým kabinetem varovali. Po jedenácté hodině dopoledne sněmovna zahájila obecnou rozpravu, během níž další opoziční zákonodárci pokračovali v kritice vlády.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Na východě Česka se může tvořit ledovka, varují meteorologové

Ve východní polovině Česka hrozí od středečního odpoledne při mrznoucím dešti ledovka. Zejména v částech Pardubického a Olomouckého kraje se může tvořit i ve čtvrtek dopoledne. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Při ledovce je podle meteorologů potřeba počítat s problémy v dopravě, opatrní by měli být také chodci.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Předávali si mě jako ošatku, popsal muž záchranu z jeskyně

Jedno špatné došlápnutí v jeskyni Svážná studna v Moravském krasu o víkendu stačilo k tomu, že si zkušený speleolog a také dobrovolný hasič Václav Adamec vyzkoušel fungování záchranného systému z druhé strany. Vysvobodit se ho se zlomenou holení v neděli podařilo po více než dvaceti hodinách. Adamec se nyní zotavuje a o zkušenosti vypráví: „Ani na chvíli nešla úvaha, že bych se nahoru nedostal.“
před 12 hhodinami
Načítání...