Na aplikaci pro hlášení cen nafty a benzinu zaútočili hackeři

Na aplikaci ministerstva financí, kam mají čerpací stanice denně hlásit průměrné prodejní ceny pohonných hmot, zaútočili hackeři. Byla ve středu asi hodinu nedostupná. Ministerstvo tak o den posune termín, dokdy musí čerpací stanice zaslat kompletní data od 15. února do 15. března včetně. Prodejci na to nyní mají čas do čtvrtečních 12:00, řekl mluvčí ministerstva Tomáš Weiss. Podle bezpečnostní firmy Check Point se v prvním březnovém týdnu proti období před začátkem války na Ukrajině zvýšil počet kybernetických útoků na české firmy o 31 procent.

„Aplikace ministerstva financí na reporting průměrných prodejních cen nafty a benzinu veřejných čerpacích stanic byla dnes (ve středu, pozn. red.) ráno pod hackerskými útoky a z toho důvodu zhruba hodinu nedostupná. Aktivita na stránce mnohonásobně přesáhla počet reportujících subjektů,“ řekl Weiss.

Původ hackerského útoku ministerstvo zjišťuje, primární bylo obnovit funkčnost systému, což se podařilo. „Naši IT specialisté útok odrazili a zabezpečili aplikaci, která znovu bez problémů funguje. Z tohoto důvodu prodloužíme termín první reportovací povinnosti o jeden den,“ dodal mluvčí.

Kompletní data od 15. února do 15. března včetně tak bude ministerstvo od veřejných čerpacích stanic požadovat do čtvrtečních 12:00. „Do aplikace již první stovky subjektů odreportovaly prodejní ceny nafty a benzinu s cílem prokázat přiměřenost svých čistých marží,“ uvedl Weiss. Ministerstvo uvedlo, že povinnost hlásit ceny se týká více než 2800 veřejných čerpacích stanic.

Ceny benzinu a nafty klesají

Zjišťování výše marží čerpacích stanic je jedním z nástrojů vlády kvůli rekordním cenám pohonných hmot. Vláda v reakci na růst cen před týdnem rozhodla také o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot a o zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun.

Ceny benzinu a nafty dál klesají. Litr benzinu Natural 95 zlevnil v úterý v mezidenním srovnání o 82 haléřů na 45,72 koruny, nafta zlevnila o 85 haléřů na 48,37 Kč. Vyplývá to z aktuálních údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Stoupl počet kybernetických útoků na české firmy

Bezpečnostní firma Check Point ve středu informovala, že zatímco na začátku roku čelila každá česká organizace v průměru zhruba tisícovce kyberútoků týdně, na začátku března činil průměrný týdenní počet na jednu českou společnost 1777 útoků, což je dosavadní maximum.

„Zdá se, že hackeři se na začátku války soustředili na vojenský konflikt, ale po dvou týdnech se rozkoukali a vrátili se k normální činnosti. Nadále vidíme řadu kyberútoků na vládní a vojenské cíle a také různé hrozby a podvody, které se maskují za válečná témata a snaží se zneužít zájmu lidí o válku a jejich ochotu pomoci,“ uvedl za společnost Daniel Šafář.

Počet kybernetických útoků na české organizace se dlouhodobě drží nad celosvětovým průměrem. Ten činil v minulém týdnu 1266 útoků na jednu organizaci, což je o 14 procent více než před začátkem konfliktu. Průměrný týdenní počet útoků na jednu organizaci na Ukrajině byl v minulém týdnu 1466, což je o pětinu více.

Check Point zaznamenal v prvních dnech konfliktu výrazný nárůst kyberútoků na ukrajinský vládní a vojenský sektor. V uplynulém týdnu sice došlo k poklesu těchto útoků o 59 procent, na druhou stranu v celosvětovém měřítku vzrostl počet kyberútoků na vládní a vojenské organizace ve srovnání s obdobím před začátkem války o 21 procent.

Podle analytiků ze společnosti Google se do útoků kromě Ruska a Běloruska zapojila také Čína, která přesunula svou pozornost z cílů v jihovýchodní Asii na evropské subjekty a instituce.

„Významnými útočníky jsou skupiny Fancy Bear, která patří pod rozvědku GRU, a také běloruská Ghostwriter. Ty v posledních dnech podnikly rozsáhlé phishingové kampaně na ukrajinské a polské úřady a vojenské organizace, ale i firmy a jednotlivce. Využily k tomu kompromitované e-mailové účty a přesměrované domény. Zvýšená aktivita hackerů naznačuje, že se jejich cílem mohou stát subjekty v další státech Evropské unie včetně Česka,“ dodal IT expert ze společnosti XEVOS Adam Koudela.

Takzvaný phishing je podvodná praktika za účelem vylákat od uživatele citlivé údaje – například formou e-mailu, který se jeví jako zpráva od banky.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Novým majitelem hutě Liberty je společnost Martina Peciny

Novým majitelem zkrachovalé huti Liberty Ostrava se stal podnikatel a bývalý ministr vnitra úřednických vlád Martin Pecina, respektive jeho sdružení firem SPV Nová huť Ostrava a SPV Nová huť Koksovna. Po týdnech jednání to odsouhlasil věřitelský výbor na návrh insolvenčního správce. Pecina jako jediný v konkurzu podal závaznou nabídku na koupi podniku ve výši tří miliard korun. Prodej bude ještě schvalovat insolvenční soud a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
11:06Aktualizovánopřed 2 mminutami

Policisté zadrželi v Dnipru muže v kauze výhrůžek českým a slovenským školám

Společný policejní tým Česka, Slovenska a Ukrajiny zadržel v ukrajinském Dnipru jednoho Ukrajince v rámci vyšetřování bombových výhrůžek školám z loňského září. Informovala o tom slovenská policie, podle které razie začala ve středu ráno. Muž útočil v řadě států Evropy a pravděpodobně byl financovaný z Ruska, uvedla Bezpečnostní informační služba (BIS).
09:30Aktualizovánopřed 10 mminutami

Jihozápad Česka mohou zasáhnout silné bouřky

Jihozápadní část Česka mohou ve středu odpoledne a večer zasáhnout silné bouřky s nárazy větru kolem 70 kilometrů za hodinu. Varování platí od středečních 16:00 pro Karlovarský a Plzeňský kraj a pro část Středočeského a Jihočeského kraje. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 43 mminutami

Česko se dle Fialy nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Kyjev

Česká republika se nyní nepřipojí k nákupu amerických zbraní pro Ukrajinu, která se brání ruské invazi. Serveru Publico to v úterý řekl premiér Petr Fiala (ODS). Praha se podle něj soustředí na jiné cesty, jak Kyjevu pomoci, včetně vlastní muniční iniciativy. Tu by zase nejraději v Česku úplně zrušil šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. V rozhovoru pro agenturu Reuters navrhl, aby její financování převzalo NATO.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Délka soudních řízení se zkracuje, digitalizace má tempo ještě navýšit

České soudy rozhodují nejrychleji v historii. Průměrná délka civilních řízení byla loni o jedenáct dní kratší než v roce 2023, verdikt padá v průměru za necelých šest měsíců. Ministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) očekává další zrychlení díky digitalizaci, zejména elektronickému soudnímu spisu. Evropská komise hodnotí i zlepšení v odměňování a nezávislém vyšetřování. Problémem zůstává roztříštěnost systémů a nízké platy administrativních pracovníků.
před 4 hhodinami

Trosky vyhlížejí nápor fandů české videohry, policie posílí hlídky

Na víkendovou akci hradu Trosky inspirovanou tuzemskou videohrou Kingdom Come: Deliverance II z prostředí středověku se dostane nanejvýš tisíc návštěvníků za den. Na dopravu, parkování i dodržování zákazu vstupu do přírodní rezervace Apolena bude dohlížet zvýšený počet policistů i strážců CHKO Český ráj. Obec také zřídí dočasná parkoviště, doporučuje ale využít hromadnou dopravu.
před 5 hhodinami

V Dachau věznili nacisté i české duchovní

V koncentračním táboře Dachau nedaleko Mnichova věznili nacisté i české duchovní, mimo jiné třeba pozdějšího kardinála Josefa Berana. Na 2800 mužů sužoval hlad a vyčerpání, epidemie tyfu, ale i následky lékařských experimentů. Tragickou historii tam dnes připomínají evangelická, katolická i pravoslavná kaple, stejně jako památník židovským obětem. Symbolický kilogram hlíny na místě v úterý převzala delegace v čele s jedním z Beranových nástupců Dominikem Dukou. Hlínu převeze do vlasti a v září ji slavnostně uloží ve Staré Boleslavi.
před 6 hhodinami

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...