Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ. Kontrola odhalila množství pochybení

Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ (zdroj: ČT24)

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) selhalo při budování informačních systémů pro výplatu dávek a porušilo rozpočtovou kázeň za 737 milionů korun, uvedl Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podal dvě trestní oznámení. Ministerstvo oznámilo, že o nedostatcích způsobených předchozím vedením ví a řeší je. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) řekla, že nové systémy budou v provozu nejpozději do konce roku 2020.

Kontroloři prověřili téměř 900 milionů korun, což je přibližně čtvrtina z více než 3,7 miliardy korun, které v letech 2013 až 2017 ministerstvo na technologie vynaložilo, uvedl NKÚ. 

„Kontrola odhalila velké množství zásadních pochybení – šlo například o nezvládnutí vytvoření nových informačních systémů pro výplatu dávek, problémy týkající se veřejných zakázek a smluv nebo využívání externích firem,“ uvedl NKÚ. Ministerstvo podle něj fakticky zůstalo závislé na dodavatelích informačních služeb.

Podle NKÚ se resort práce snažil dodavatele čtyř systémů změnit od roku 2011. Tehdy stál v jeho čele Jaromír Drábek (TOP 09). Kvůli manipulacím při výběru firmy soud poslal do vězení jeho tehdejšího náměstka i šéfa IT odboru. S tendrem pak počítala Drábkova nástupkyně Ludmila Müllerová (TOP 09). Ministr práce z následné přechodné Rusnokovy vlády František Koníček přípravy zastavil. Znovu se do nich pustila v minulém volebním období ministryně Michaela Marksová (ČSSD).

Podle NKÚ ministerstvo ale nestihlo systémy přesoutěžit a v roce 2016 uzavřelo znovu smlouvu s původním dodavatelem. Tímto postupem resort podle kontrolorů porušil rozpočtovou kázeň za půl miliardy korun. Smlouvu s dosavadní firmou OKSystem protáhlo ministerstvo i loni před koncem roku, a to na další dva roky. Dvouleté prodloužení kontraktu vyjde podle ministerstva zhruba na miliardu.

Prodlení ve spuštění nových informačních systémů představuje podle kontrolorů nehospodárné výdaje pro státní rozpočet. „Každý měsíc, kdy běží stávající systémy, zaplatí Česká republika podle odhadů NKÚ o 30 milionů více v porovnání s cenou, kterou by mohla platit, kdyby byly nové systémy v provozu,“ uvádí NKÚ.

Podle Nejvyššího kontrolního úřadu problémy provázely i služby systémové integrace, čímž se ministerstvo dopustilo porušení rozpočtové kázně za více než 172 milionů korun.

Další nedostatky se týkaly například konzultačních a externích služeb za 8,5 milionu, které MPSV zadávalo opět bez soutěže. „Resort si také nechal od externí firmy připravit strategii rozvoje ICT pro roky 2018 až 2020, za kterou v době kontroly zaplatil přes osm milionů korun,“ zjistil NKÚ. Pokud by na strategii pracoval stejný počet zaměstnanců ministerstva, vyšla by podle kontrolorů přibližně na 1,1 milionu korun.

Ministerstvo tvrdí, že problémy řeší

Ministerstvo oznámilo, že nedostatky řeší. „Byla provedena celková personální reorganizace i revize řízení IT projektů, nastaven nový harmonogram, zafixován rozsah projektů nezbytný pro nasazení systémů do produkčního prostředí i stanoven pevný finanční rámec,“ vypočítala mluvčí MPSV Barbara Hanousek Eckhardová.

Ministryně Maláčová uvedla, že se nyní soustředí na personální stabilizaci IT sekce. „Do dvou let pak chceme uskutečnit přechod na nově vysoutěžené plně funkční IT systémy bez dodatečných nákladů na státní rozpočet,“ sdělila. Změny v podobě úřadu provedla od ledna.

Ministryně práce první Babišovy vlády Jaroslava Němcová (ANO) přípravy projektů před rokem zastavila. Sněmovnímu sociálnímu výboru řekla, že podala kvůli zakázkám 11 trestních oznámení.

Exministryně Marksová pochybení odmítala. Poukazovala na to, že její tým se snažil zbavit závislosti na jediném dodavateli a diskreditace jeho práce má nahrát určitým firmám. Bývalý politický náměstek Maláčové Tomáš Martinec výboru loni v září řekl, že za zpožděním je to, že vedení resortu v čele s Marksovou neodhadlo náročnost výměny systémů a své schopnosti vše uřídit, ale také zastavení příprav za Němcové.