Města a obce bojují proti zrušení některých poboček pošty. Počet je konečný, upozorňuje podnik

7 minut
Události: Rušení poboček pošt
Zdroj: ČT24

Představitelé měst a obcí v těchto dnech jednají o rušených pobočkách České pošty. Ta sice avizovala, že je připravená seznam rušených poboček upravit, jejich počet – tři sta – je ale neměnný. Hlavním důvodem je vysoká ekonomická ztráta podniku. Obce se snaží hledat řešení, navrhují třeba přeměnu poboček v Poštu partner. Státní firma ale tvrdí, že ani taková forma se jí nevyplatí.

Zavírání poboček pošty se dotkne i Českého Krumlova. Místo tří zde bude jenom jedna. Město jednalo se zástupci pošty a navrhovalo zřízení Pošty partner, kterou by mohlo z části financovat. To ale pošta odmítá. Některým starostům pak navrhuje možnost takzvané Pošty partner plus. Tu by ale obce musely zaplatit kompletně.

„Při variantě, kterou mají na stole, že bychom platili poště veškeré náklady a neměli ze služby jakýkoliv příjem, to nepřipadá v úvahu,“ konstatoval starosta Českého Krumlova Alexander Nogrády (ANO).

Podobný návrh má na stole i vyškovská radnice a tamní nemocnice, vedle které se pošta ruší. Každý měsíc tu pošta vyplatí pacientům milion korun na důchodech. I proto chce Vyškov o variantě financování jednat se zástupci podniku i s nemocnicí. „Pokud to bude dávat nějaký smysl z hlediska veřejné služby, tak si umím představit, že i město Vyškov by se na tom podílelo,“ podotkl starosta Karel Jurka (ODS).

Další jednání je naplánované na konec dubna. Pokud se strany nedohodnou, přejde agenda rušené pobočky na hlavní poštu. „Kapacita pošty ve Vyškově ve Dvořákově ulici je dostačující k tomu, aby zvládla obsloužit i klienty ze zrušené pobočky,“ tvrdí vedoucí oblastní pošty ve Vyškově Markéta Jansová.

V Pardubicích mělo původně skončit sedm poboček, jednu z nich se ale povedlo zachránit. Podle primátora Pardubic Jana Nadrchala (ANO) se také podařilo domluvit výměnu některých rušených poboček za ty, které měly zůstat zachovány. Výběr rušených pošt podle něj nebyl příliš logický. 

Celkem tři sta rušených poboček je ve zhruba 130 obcích. Podnik tvrdí, že s většinou má domluvený termín jednání o případných změnách. „Předpokládáme, že do konce dubna, do začátku května všechna jednání uzavřeme. Je to v našem zájmu, je to samozřejmě v zájmu starostů, ale chápeme, že ne vždy se termíny potkají,“ informoval mluvčí České pošty Matyáš Vitík.

Ve středu se má vedení pošty sejít s odbory a jednat o rušení poboček bude i vláda.

Proti rušení poboček je i rada postižených

Rušení některých poštovních poboček se nelíbí ani Národní radě osob se zdravotním postižením. Ta si dokonce myslí, že zavření některých bezbariérových pošt by mohlo být porušením úmluvy OSN o právech osob s postižením.

Problém nastává například v Mariánských Lázních. Na rozdíl od hlavní pošty v centru, která má zůstat zachována, je vybraná ke zrušení pobočka, která je přístupná i pro zdravotně handicapované.

„Všem bych přála tlačit vozík nebo kočár s osmdesátikilovým klientem do kopce u hlavní pošty,“ řekla k situaci Zuzana Kovandová z místního Střediska sociálních služeb Víteček. Jakmile kopec po dlažebních kostkách návštěvníci hlavní pošty vyjedou, čeká je ještě schodiště bez schodolezu a za dveřmi pošty dalších sedm schodů.

„Někteří říkají: 'Ale vždyť je tam před poštou zvonek, vy zazvoníte a úředník vám půjde něco vyřídit dolů.' Já nechci vyřizovat věci na chodníku, to je urážlivé, dehonestující,“ upozorňuje předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása.

Mluvčí pošty Matyáš Vitík připouští, že i v podobných případech je společnost připravena o výměně rušených poboček jednat. 

Hustota poštovních poboček
Zdroj: ČT24

Síť poboček

V tuzemsku připadá na každých sto tisíc obyvatel třicet poboček pošty. Je to nejvíc v celé Evropě. Po plánovaném zrušení tří set poboček to bude necelých 28.

Česká pošta má v současné době 12 tisíc zaměstnanců. Chystá se ale škrtnout 1600 míst – 950 v souvislosti s rušením poboček, pět set v logistice a další stovku v administrativě. Počet zaměstnanců by tak klesl na 222 na každých 100 tisíc obyvatel. Teď jich je 240, tedy stejně jako třeba v Německu.

Počet zaměstnanců pošty
Zdroj: ČT24

Tam stát zprivatizoval velkou spolkovou poštu v roce 1994. Kromě akciovek Telekom, Poštovní banky vznikla také Německá pošta (Deutsche Post).

Více než čtvrt století od privatizace je tento koncern v dobré finanční kondici, ale ne kvůli původním službám. „Nákladní doprava byla loni naší rockovou hvězdou. Vydělala více než dvě miliardy eur. Expres vydělal další čtyři miliardy. To je polovina zisku celé společnosti,“ uvedl předseda představenstva Deutsche Post DHL Frank Appel. Dlouhodobě ztrátovým byznysem Německé pošty jsou naopak listovní služby.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 1 hhodinou

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 1 hhodinou

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 2 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 10 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 10 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 10 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 14 hhodinami
Načítání...