Lidovci i ČSSD rozpočet napoprvé podpoří, pak budou chtít změny

Praha - Sociální demokraté i lidovci podpoří v Poslanecké sněmovně v prvním čtení vládní návrh rozpočtu na příští rok. V dalším čtení však budou lidovci prosazovat zvýšení dotací na sociální služby minimálně o tři miliardy korun a zachování výše příspěvku během mateřské dovolené ve stávající výši. ČSSD chce sociální služby podpořit také, kromě toho ale žádá peníze pro zemědělce a odmítá snížení platů ve veřejné sféře. Mimo schvalování rozpočtu chtějí socialisté také mimořádný příspěvek k důchodu ve výši 2400 korun.

Dnes odpoledne začíná schůze Poslanecké sněmovny, která bude mít na programu vládou připravený návrh rozpočtu na rok 2010. Poslanci v září schválili balíček úsporných legislativních opatření ministra financí, který umožní snížení plánovaného schodku na přibližně 163 miliard korun z původně očekávaných 230. Premiér Jan Fischer chce na schůzi poslance také seznámit s programem činnosti svého kabinetu do jarních voleb. Kabinet by podle KDU-ČSL měl předložit rovněž zprávu o situaci na Fakultě právnické Západočeské univerzity v Plzni.

KDU-ČSL bude podle svého předsedy Cyrila Svobody prosazovat, aby se na program nynější sněmovní schůze dostala zpráva vlády o tendru na odstranění ekologických zátěží, který by měl být podle lidoveckého mínění zcela zrušen. Strana bude také prosazovat řešení problematiky „bytového fondu OKD“ a bude se snažit zachovat práva nájemníků i závazek předkupního práva za podmínek domluvených v roce 2004. Lidovci také nesouhlasí s takzvaným „porcováním medvěda“, tedy s tím, že poslanci ze státního rozpočtu svými rozhodnutími každoročně přidělují dotace vlastním regionům. K tomu by ale letos dojít nemělo.

ČSSD žádá peníze pro zemědělce i pro důchodce

Také socialisté rozpočet podpoří v prvním čtením, aby nehrozilo riziko rozpočtového provizoria. Chtějí ale schvalování rozpočtu využít pro uplatnění celé řady svých návrhů. „My se chceme soustředit na druhé čtení na tři oblasti. Nechceme, aby byly sníženy platy zaměstnancům veřejného sektoru. Dále usilujeme o to, aby vláda plně dorovnala přímé platby českým zemědělcům na základě podmínek, které máme vyjednány v rámci EU. Za třetí usilujeme o to, aby vláda poskytla dotace poskytovatelům sociálních služeb, a to alespoň ve stejné úrovni, jako tomu bylo v roce 2008,“ uvedl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

ČSSD  by také chtěla valorizovat důchody v příštím roce. Vláda to však odmítá, a tak socialisté předloží jako kompenzaci návrh zákona o vyplacení mimořádného příspěvku k důchodu, a to ve výši 2400 korun. V reakci na aktuální dění socialisté dále navrhnou vznik vyšetřovací komise, která by prošetřila protiprávní udělování titulů na právnické fakultě v Plzni, včetně vyšetření role akreditační komise a ministerstva školství.

Vydáno pod