Lidé už obětem povodní poslali přes 20 milionů korun

Praha – Na bankovní konta určená obětím povodní už lidé darovali přes 20 milionů korun, z toho čtvrtinu prostřednictvím DMS. Nejvíce finančních darů na svém kontě shromažďuje humanitární organizace Člověk v tísni, kam Češi poslali skoro deset milionů korun. Druhá v pořadí je ADRA se 4,6 miliony, České katolické charitě lidé zaslali přes milion a Českému červenému kříži dalších 200 tisíc korun.

Kromě peněz přivážejí dobrovolníci z humanitárních organizací i materiální pomoc, potřeba jsou zejména čistící a dezinfekční prostředky nebo pracovní nářadí. Tyto věci shromažďují třeba charity v Mostu, Olomouc, Praze nebo Ústní nad Labem. V Českých Budějovicích zase vyhlásili sbírku nádobí a jídelních a kuchyňských potřeb, V Hradci Králové budou sbírat i hračky, společenské hry, psací potřeby, školní pomůcky, sportovní potřeby pro mateřskou školku a základní školu v Hrádku nad Nisou-Doníně.

Dnes ráno odjely z Prahy nákladní automobily s humanitární pomocí pro pět severočeských obcí. Vezou především vysoušeče, kolečka, lopaty, nářadí, hygienické a čisticí prostředky. Hlavní město také zapůjčilo 150 elektrických a naftových vysoušečů.

Finanční dar lidem v zatopené Chrastavě v sobotu předají také čeští Vietnamci. Kromě 150 tisíc korun přivezou nákladní vůz plný oblečení, instantních polévek a nudlí. Obec Višňová na Frýdlantsku obdržela finanční podporu 50 tisíc korun od městské části Prahy 5, stejně vysokou částkou přispěli i představitelé radnice městské části.

Pokud chcete poslat peníze, které by pomohly právě tam, kde je potřeba, zde uvádíme čísla kont, která můžete využít:

Adra: č. ú. 4028 4028/0300, variabilní symbol 391.

Adra: Dárcovské sms ve tvaru DMS ADRA na 87777.

Diakonie čce: č. ú. 27196349/0800, v. s. 2010.

Diakonie čce: sms ve tvaru dms pomocpovodne na 87777.

Člověk v tísni: č. ú. 72027202/0300.

Člověk v tísni: DMS SOSPOVODNE na 87777.

Český červený kříž : dárcovská sms ve tvaru DMS CCK na 87777.

Charita ČR č.ú: 5015003434/5500 v.s. 444

Charita ČR: DMS POVODNE2010 na číslo 87777.

Konto Libereckého kraje POVODNĚ : č.ú. 99111199/0300

Nabízíte pomoc? http://www.handforhelp.cz/, 777 106 432.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
08:08Aktualizovánopřed 16 mminutami

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
09:37Aktualizovánopřed 49 mminutami

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
13:46Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
04:21Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
17:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Na Ukrajinu poputují další maskovací sítě z Česka

Maskovací sítě pro Ukrajinu nově pletou dobrovolníci v Jablonci nad Nisou. Vznikla tam iniciativa Motanka. Asi šestnáct sítí odtamtud mají v plánu poslat na konci ledna do centra ve Lvově. Pletení sítí pro zemi bránící se už téměř čtyři roky otevřené ruské invazi se v tuzemsku věnují i další organizace – například v Brně.
před 3 hhodinami

Rakušan nebyl zvolen místopředsedou sněmovny

Předseda opozičního hnutí STAN Vít Rakušan neuspěl v prvním kole tajné volby čtvrtého místopředsedy sněmovny. Bývalý ministr vnitra je teď jediným kandidátem. Poslanci v pátek naopak podpořili návrh na zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků. Opozice opět neprosadila doplnění programu schůze o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z čela sněmovny kvůli výrokům o Ukrajině. Sněmovna hlasy koalice vyzvala prezidenta, aby jmenoval ministry bezodkladně.
12:20Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Přes dvacet státních institucí uzavřelo smlouvy s Agrofertem. Navzdory zákonu o střetu zájmů

Více než dvě desítky státních institucí uzavřely v rozporu se zákonem o střetu zájmů smlouvy s firmami z holdingu Agrofert, zjistil server iRozhlas.cz z dat Hlídače státu. Hodnota smluv podle serveru činí zhruba 15 milionů korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že stále čeká na veřejnoprávní souhlasy ze zahraničí, aby mohl vložit akcie skupiny Agrofert do svěřenského fondu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský řekl, že změna akcionáře nemá na běžný chod společností holdingu vliv.
před 5 hhodinami
Načítání...