Lhůta pro napadení výsledků voleb prezidenta skončila, soud dostal stovky stížností

Úterý bylo posledním dnem, kdy mohli lidé u Nejvyššího správního soudu (NSS) zpochybnit výsledek volby prezidenta. Sedmidenní lhůta, která se počítá od vyhlášení výsledku ve Sbírce zákonů, vypršela v 16 hodin. NSS dostal v zákonné lhůtě na prezidentské volby asi 400 stížností. Většinou jde o „formulářové“ návrhy podobné obsahem i formou. Na rozhodnutí má specializovaný volební senát vždy 15 dní od doručení návrhu. V prezidentské volbě uspěl bývalý vysoký představitel armády a NATO Petr Pavel, který porazil šéfa hnutí ANO a poslance Andreje Babiše.

Před pěti lety soud řešil zhruba sedmdesát podnětů a nevyhověl žádnému. Letos už před počátkem lhůty dostal pět set podnětů, které však odmítal pro předčasnost, podle dostupných informací šlo často o sériová či formulářová podání.

Další desítky podnětů přicházely od minulého týdne, v pondělí odpoledne jich bylo kolem 130. Mezi stěžovateli, kteří se na soud obrátili po začátku lhůty, je například podnikatel Karel Janeček, jenž chtěl kandidovat na Hrad, avšak vnitro mu neuznalo dostatek občanských podpisů. Už před volbami se neúspěšně bránil u Nejvyššího správního soudu i Ústavního soudu. 

Několik podnětů se vrací k předvolební kampani. Nejméně jeden se týká okrsku v Praze-Bohnicích, kde patrně komise omylem přičetla hlasy pro pozdějšího vítěze Pavla jeho soupeři Babišovi.

Na soud se obecně mohou obracet voliči i kandidáti, případně jejich podporovatelé z řad občanů i zákonodárců. Soud může zasáhnout jen v případě, že zjištěné pochybení prokazatelně ovlivnilo výsledek voleb.

Načítání...