Letadla CASA můžou opět vzlétnout

Praha – Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek povolil od čtvrtka lety tří ze čtyř dopravních letadel CASA, jejichž provoz byl dočasně zastaven kvůli závadě avionického systému jednoho ze strojů. Na odstranění závady u čtvrtého stroje zatím stále pracují odborníci. Armáda pozastavila lety strojů CASA na počátku května.

Picek o obnovení letů španělských dopravních letounů rozhodl na základě dosavadních výsledků prověřování závady, která se u jednoho stroje objevila za letu. Do Česka kvůli odstranění závady přiletěli odborníci ze španělské firmy, která stroje vyrábí. U letounů přeinstalovali softwarové vybavení a provedli kontrolní lety.

„Tři letouny mohou za přesně stanovených podmínek plnit přepravní a výcvikové úkoly. U čtvrtého letounu budou po přijatých bezpečnostních opatřeních nadále probíhat ve spolupráci se španělskými odborníky testovací lety, jejichž účelem je odstranění zjištěné závady,“ vysvětlila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

Koncem zimy se v médiích objevily informace o tom, že armáda musí odložit vyslání těchto letadel do Afghánistánu, neboť systém ochrany proti raketám, který za 150 milionů korun dodala firma Omnipol, neprošel vojskovými zkouškami a firma ho bude muset vyměnit či opravit. Růžičková dnes uvedla, že Omnipol požádal o prodloužení termínu pro odstranění těchto závad a nedostatků z konce dubna do 15. června.

Taktický letoun CASA C-295M bude nově sloužit české armádě.
Zdroj: René Volfík/ČTK